newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הימין צריך את נתניהו חלש ובכיין

הימין מעדיף את נתניהו הלא מתפקד על כל אלטרנטיבה אחרת. כי לא משנה מי יחליף אותו - מגבאי ועד בנט, הוא יפנה התנחלויות וימצא פתרון שכולל השארת פליטים בישראל

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: עמיר סגל

זו חידה לרבים כיצד הימין הישראלי לא דחה מעצמו את החשוד בפלילים נתניהו ברגע שהתפרסמו המלצות המשטרה החמורות בעניינו. שלל תיאוריות לגבי המחויבות הרגשית או השבטית של אנשי הימין ניסו להסביר זאת. בעיקר לאור העובדה שרבים בימין טענו כי הפלתו של נתניהו היא ויתור על ממשלת ימין עבור ממשלת שמאל. לא ברור מדוע הליכוד בראשות ישראל כץ, גלעד ארדן או גדעון סער צפויים להפסיד לעבודה בראשות גבאי או יש עתיד בראשות לפיד – אך ייתכן שיש הסבר אחר, רציונלי מאד, להגנה המחנאית על נתניהו.

הסבר זה עולה בצורה מדהימה מההגנה שקיבל ראש הממשלה מתומכיו גם לאור ההתקפלות המהירה שהציג תוך שעות ספורות מהציגו את מתווה הפתרון למבקשי המקלט ועד שחזר בו. זאת משום שלמעשה, הימין הישראלי זקוק למנהיג בכיין, נרדף וכזה הדוגל בקיפאון על פני כל ערך אחר. למעשה, כזה שהקיפאון הוא הדבר היחידי שאותו הוא מסוגל לספק. וכשכל פתרון מעשי יגרור מחיר – הקפאון הוא לכשעצמו הישג.

> שועל בלול תרנגולות מהופנטות: כניעת העיתונות מול נתניהו

הימין מוכן לוותר על כל נורמה ערכית רק כדי שהוא יישאר בתפקיד. ראש הממשלה נתניהו בישיבת ממשלה. 25 במרץ 2018. (צילום: מארק ישראל סאלם / פלאש90)

הימין מוכן לוותר על כל נורמה ערכית רק כדי שהוא יישאר בתפקיד. ראש הממשלה נתניהו בישיבת ממשלה. 25 במרץ 2018. (צילום: מארק ישראל סאלם / פלאש90)

עם כל ההתקפלויות, ההסתה והבכיינות – נתניהו הוא בדיוק ראש הממשלה שהימין רוצה. כזה שלא מיישם אף אחת מההבטחות שמבטיח, כזה שלא מספק פתרונות – אלא רק מתלונן על כך שלא נותנים לו.

כי אם היה, חס וחלילה, לימין ראש ממשלה אפקטיבי – כמו אריאל שרון למשל, הוא היה כבר מיישם את המסקנה הבלתי נמנעת ששליטה בעם אחר היא אסון (שרון, אגב, היה ראש הממשלה הראשון והיחיד עד כה שכינה את הכיבוש בשם "כיבוש" בעודו מכהן). ראש ממשלה אפקטיבי היה מורה על בדיקת מעמד פליט למבקשי המקלט, או לפחות מיישם את ההסדר שפורסם אתמול.

ראש ממשלה אפקטיבי גם היה מעורר את הימין הישראלי מהחלומות הנאו-ליברליים מבית היוצר של "מרכז שלם" או "קרן תקווה" שאם היו מיושמים היו גוררים את ישראל אל אסון כלכלי וקטסטרופת סעד גרועה כמה מונים מההידרדרות שאנחנו ממילא חווים – ברמת החיים, ביוקר המחיה ואף ברמת המוסדות האקדמיים – כל זה בעשור האחרון.

אבל הימין, ודאי הימין האידאולוגי, מסרב להכיר במציאות הבלתי נמנעת ומעדיף את ראש ממשלה לא מתפקד במקום כל אלטרנטיבה אחרת – כי לא משנה מי יחליף את נתניהו – מגבאי ועד בנט, הוא יפנה התנחלויות וימצא פתרון שכולל השארת פליטים בישראל. כי אין פתרונות אחרים.

בינתיים אנשי ימין מוכנים לוותר על יושרה אינטלקטואלית כשהם לא דורשים מנתניהו תשובות שכוללות קצת יותר מהסתה נגד הקרן החדשה, בג"צ, התקשורת או השמאל הם מוותרים על נורמות בסיסיות של ערכיות כשהם מוכנים שחשוד בשוחד ימשיך להחזיק בתפקיד.

זו עסקה הגיונית, מנקודת מבט מסוימת – הימין מקבל הארכת זמן לקיום ההתנחלויות, לא צריך לוותר על ערכי הליבה (או הפנטזיות) שלו או להודות כי החיבור שלהם למציאות רופף במקרה הטוב – ואת המחיר ממילא משלמים אחרים – השמאל, תושבי דרום תל אביב והציבור הישראלי בכללותו. אבל קבוצה  קטנה מאד, אך מיוצגת היטב בין מתפקדי הליכוד היא המרוויחה העיקרית ממחדלי נתניהו.

אבל עוד לא הרבה זמן נתניהו יפנה את מקומו. מי שיחליף אותו, יהיה אשר יהיה (או תהיה), עדיף עליו והפתרונות הבלתי נמנעים שהוקפאו תשע שנים יקרו – בראשם סיום הכיבוש והגשמת פתרון הוגן למבקשי המקלט.

עמיר סגל הוא יועץ ארגוני המתגורר בירושלים.

> צעדת השיבה – תחילתו של שינוי באסטרטגיה הפלסטינית

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אין עיסה שהוא לא בוחש בה. מוחמד בן זאיד עם נשיא ארה"ב, דולנד טראמפ (דוברות הבית הלבן)

אין עיסה שהוא לא בוחש בה. מוחמד בן זאיד עם נשיא ארה"ב, דולנד טראמפ (דוברות הבית הלבן)

כדאי לשליט האמירויות ללמוד מהעבר: רומן עם ישראל נידון לכישלון

מוחמד בן זאיד הוא מנהיג עם שאיפות מרחיקות לכת. כעת הוא מנסה לבסס את מעמדו באמצעות קשריו עם ישראל, אלא שההיסטוריה מראה שהתקרבות לישראל היא מתכון לכישלון עבור כל מדינה ערבית, ורעל לאזור כולו  

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf