newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ואם נורמן עיסא היה מוזמן להופיע בתיאטרון אנטישמי?

מירי רגב מצפה שנורמן עיסא יופיע "בכל רחבי הארץ" בשם הדו-קיום. בכירים בעולם התיאטרון אומרים ששחקן צריך להופיע בכל מקום. אבל כשאולם התיאטרון נטוע במקום שעצם קיומו מבוסס על אפליה, אפשר להבין את סירובו של עיסא

מאת:
השאירו תגובה
א א א

דמיינו תרחיש כזה: השחקן נורמן עיסא מעלה הצגת יחיד, ויוצא עמה לסיבוב הופעות באירופה. בהגיעו לעיירה קטנה בדרום צרפת הוא מוצא שעל דלת הכניסה לאולם התיאטרון המקומי מופיע שלט שקובע: "אין כניסה ליהודים". עיסא, הנשוי ליהודיה, ושמצהיר על עצמו ופועל די בעקביות כמי שמתנגד לגזענות ומחויב לדו-קיום, מסרב לעלות על הבמה.

איך הייתה מגיבה אז שרת התרבות מירי רגב? האם הציפייה שלה ש"מי שמאמין בדו-קיום" יפעל כך "הלכה למעשה" תחייב אותה לשבח את עיסא, או להוקיע אותו? ומה יאמר יו"ר איגוד אמני ישראל, יענק'לה מנדל, שקבע בראיון ל"הארץ" כי "לא יכול האמן להחרים מקום ולא להופיע בו"? ומה עם מנכ"ל תיאטרון תמונע, אילן רוזנטל, שחושב ש"לדעות שלך כשחקן אין שום קשר לאיפה שתופיע. אתה תופיע בכל מקום שבו יזמינו אותך"? לא קשה לנחש שכל השלושה יתמכו בעיסא תמיכה מלאה בעקבות סירובו להופיע באותו אולם אנטישמי.

באותה מידה אין שום מקום להתכחש אל נורמן עיסא כשהוא מסרב להופיע בהתנחלויות בקעת הירדן: מקום שבו, כמו בכל שאר הגדה המערבית, יהודים חיים כאזרחי מדינת ישראל ונהנים מאותן חירויות וזכויות ומערכת משפטית של אזרחים בתוך גבולות המדינה, ולצדם חיים פלסטינים תחת משטר צבאי, שכניסתם ליישובי היהודים ולתיאטראות שלהם אסורה ללא אישור מיוחד; מקום שבו, יותר מכמעט כל מקום אחר בגדה, מתנהל טיהור אתני מתמשך של האוכלוסייה הפלסטינית, עם הריסות בתים וכפרים ובתי ספר שהן חלק מהיום-יום; מקום שבו מכריזים על שטחי אש צבאיים ככלי לגירוש; מקום שבו המדינה גירשה פלסטינים מאדמותיהם החקלאיות הפוריות על שפת נהר הירדן, העבירה את האדמות ועצי התמר המוריקים לידי יהודים, ועכשיו הפלסטינים נאלצים לעבוד בתנאים קשים באותם המטעים עבור כובשיהם; מקום שבו חיילים חושבים שעצם הנוכחות של פלסטינים בו היא לא יותר מ"תקלה".

בהודעת משרד התרבות כפי שנמסרה ל"הארץ" נטען כי רגב תפגוש את עיסא "על מנת לבחון את הסוגיה על כל היבטיה, ובכך לדאוג לשמירת הדו-קיום בכל רחבי הארץ". הניסוח הזה אינו מקרי. רגב, שמאיימת לפגוע בתיאטרון שעיסא עובד בו ושאינו קשור לתיאטרון שבמסגרתו סירב להופיע בבקעה, מתעקשת שחלק מחובתו של עיסא לדו-קיום כוללת הופעה גם בפני קהל באולם בבקעת הירדן ("כל רחבי הארץ").

אך האבסורד הוא שמבין תושבי הבקעה, משרת האולם הזה יהודים בלבד. דו-קיום כהלכתו.

ראינו שהתנחלויות בקעת הירדן הן מקום גזעני נגד פלסטינים להלכה ולמעשה. אז מה ההבדל בין אותו סירוב של נורמן עיסא להופיע בתיאטרון האנטישמי בתרחיש התיאורטי, לבין הסירוב להופיע בבקעת הירדן?

> חיילים גירשו פלסטינים מבריכה כי מתנחלים רצו לרחוץ בה

ברוכים הבאים הביתה, שטח אש (נירית חביב)

ברוכים הבאים הביתה, שטח אש (נירית חביב)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

מענקי הקורונה הם תעמולה. ההטבות למשקיעי הנדל"ן הן מדיניות

גם היצירתיים שבפרשנים הכלכליים לא יצליחו לזהות מדיניות כלכלית סדורה בהחלטות הממשלתיות שהתקבלו מאז שהתחיל משבר הקורונה. ניתן למצוא מדיניות כזאת רק בסעיף שהוגנב לחוק מענקי הקורונה, שנועד לשמור על מחירי הדיור הגבוהים כדי להגן על רווחי הקבלנים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf