מתנחלים בחברון השתלטו על שטח של מרכז פלסטיני לאי-אלימות

מאז יום שישי יושבים עשרות מתנחלים על שטח ביתו של רכז ארגון "צעירים נגד התנחלויות", שמקדם חינוך לאי-אלימות נגד הכיבוש. הצבא אישר את ההשתלטות וחיילים מאבטחים את המתנחלים. ראש הארגון ומתנדב קטין נעצרו

מאת:

אתמול (שישי) הגיעו עשרות מתנחלים והתמקמו בשטח הבית שבו גר עיסא עמרו בתל רומיידה שבחברון. מאז אתמול נמצאים חיילים במקום שמאבטחים אותם בכל שעות היממה בזמן שהם ישנים, מתפללים ואוכלים, ונמצאים שם גם עכשיו (מוצאי שבת). המתנחלים והחיילים חוסמים את המעבר לבית עצמו.

בית של עמרו משמש גם כמרכז הפעילות של קבוצת "צעירים נגד התנחלויות", ועמרו עצמו הוא פעיל ידוע בארגון, שסובל מהתנכלויות חוזרות ונשנות של המתנחלים והצבא בחברון.

המתנחלים שהגיעו אתמול התמקמו במקום עם מזרונים ואוכל, לאחר שחיילים עצרו את אחמד, קטין שמתנדב במכז הפעילות, באשמת אחזקת סכין. עיסא עמרו נעצר יחד איתו.

> הפגנה ישראלית-פלסטינית במחסום: לסיים את הכיבוש בלי אלימות

המתנחלים על שביל הכניסה לבית (צילום: צעירים נגד התנחלויות)

המתנחלים על שביל הכניסה לבית (צילום: צעירים נגד התנחלויות)

בשיחה עם שיחה מקומית סיפר עמרו שהחיילים עצרו אותו לאחר שטען בפניהם שהמעצר של הצעיר מבוסס על שקר – ושאין זה נכון, כפי שהחיילים טענו, שראו אותו מסתובב עם סכין. עמרו הדגיש שהוא והפעילים בארגון לא מאמינים באלימות.

אף על פי כן לדבריו הוא נלקח לבסיס בתל רומיידה והושאר בתא שירותים במשך ארבע וחצי שעות בתור עונש. לאחר מכן נלקח לתחנת המשטרה בחברון, שם נחקר בחשד להטרדת החיילים ובחשד שאיפשר למחבל לשהות בביתו. הוא שוחרר לאחר כשעה. הוא טוען שהמשטרה רצתה לשחרר גם את אחמד הקטין, אבל פחדה מתגובת המתנחלים, ולכן הוא הושאר לבסוף במעצר.

עיסא עמרו הקים יחד עם פעילים אחרים בחברון את המרכז הקהילתי של "צעירים נגד התנחלויות" שבבית, שמלמד את נוער השכונה עברית ואנגלית, התנגדות בלתי אלימה לכיבוש, וכן סדנאות בצילום וידאו. אחמד, שנעצר אתמול, מתנדב במקום כבר זמן מה, ובחודש מאי הוא התראיין לכתבה באתר "וייס", שבה חזר על האידאולוגיה הלא אלימה שמנחה אותו.

עמרו ובעל הבית שממנו הוא משכיר את המקום הגישו תלונה למשטרה בשל שהות המתנחלים בתוך השטח ועל חסימת שביל הגישה לבית. השוטרים שהגיעו למקום אמרו להם שמח"ט חברון אפשר למתנחלים לשהות במקום ולכן אין הם יכולים לעשות שום דבר בנידון. לדבריו הם גם איימו עליו שיפסיק להתלונן אם הוא לא רוצה לבלות עוד כמה שעות עצור בשירותים בבסיס של תל רומיידה.

מדוברות משטרת ש"י נמסר שהנושא הוא באחריות הצבא.

מדובר צה"ל נמסר היום, מעל ליממה לאחר שהגיע המתנחלים למקום, כי "מתיישבים הגיעו באופן בלתי חוקי לחלקת אדמה פלסטינית בתל רומידה, כוחות צה"ל ומשטרה נמצאים בנקודה על מנת למנוע את החרפת החיכוך. המתיישבים נתבקשו על ידי הצבא לעזוב את הנקודה. במידה ויידרש, יפונו מהמקום". לא נמסר כל הסבר למעצרו של עמרו.

[עדכון, מוצאי שבת] בשעה האחרונה הגיעה המשטרה למקום, והכריזה עליו כ"שטח צבאי סגור". הפלסטינים, למעט בעל הבית, פונו מהמקום. לאחר מכן עזבו המתנחלים בעצמם. האדם היחיד שמותר לו לצאת ולהיכנס מהבית הוא עמרו עצמו, אך פלסטינים אחרים אינם רשאים להגיע לבית.

לא ברור מדוע חיכתה המשטרה יותר מ-24 שעות כדי לפנות משם את המתנחלים או למה בגלל התנהגות המתנחלים הפלסטינים צריכים לסבול ולהיות מורחקים מפעילויות המרכז.

> עיסא עמרו: "ברובים הם חזקים מאיתנו, בתקשורת אנחנו מנצחים"

חיילים שומרים על המתנחלים שהשתלטו על האוזר ליד בית צעירים נגד התנחלויות (גיא הירשפלד)

חיילים שומרים על המתנחלים שהשתלטו על האוזר ליד בית צעירים נגד התנחלויות (גיא הירשפלד)

מתנחלים במטע ביתו של עיסא עמרו (צילום: צעירים נגד התנחלויות)

מתנחלים במטע ביתו של עיסא עמרו (צילום: צעירים נגד התנחלויות)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
"לעשות נקמה בגויים". הפגנת ימין בשייח׳ ג׳ראח, לאחר שנערה פלסטינית דקרה מתנחלת (צילום: אורן זיו)

"לעשות נקמה בגויים". הפגנת ימין בשייח׳ ג׳ראח, לאחר שנערה פלסטינית דקרה מתנחלת (צילום: אורן זיו)

חשש בשייח' ג'ראח: הדקירה תנוצל להגברת הלחץ על הפלסטינים

הדקירה של מתנחלת משייח' ג'ראח בידי נערה פלסטינית הזכירה בשכונה הזו אין ממש שכנות בין יהודים וערבים. הפגנת הימין בשכונה והתנהגות משטרה עלולים לסמן ששייח' ג'ראח שוב בדרך להיות חברון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf