newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

משפחתו של יואב חטב, שנהרג בפריז, רק רוצה להתאבל עליו

הלכתי עם אבא שלי לביקור אבלים אצל משפחתו של יואב שנהרג בפיגוע בפריז. המשפחה שלי. בין המבקרים לובשי החולצות הפוליטיות מימין וגם משמאל, הוא ואבא מדברים בערבית וכולם מסביב מסתכלים פעורי פה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הבוקר, שישי, הלכתי עם אבא שלי לניחום אבלים של משפחת חטב. משרד הדתות סדרו להם מין דירה זמנית, סמוך למחנה יהודה בירושלים. כבר במעלית ואולי גם לפני, הבנתי את הפוטנציאל הבעייתי בהחלטה לקבור את יואב בישראל ולקיים את השבעה כאן.

במעלית עלתה אתנו אישה אמריקאית מבוגרת עם חולצת גוש קטיף. שאלה בעברית רצוצה אם אנחנו בדרך לניחום האבלים של נפגעי הטרור. לא ענינו, רק הנהנו באיטיות. נכנסנו לחדר ובָּתוּ (בתואל, שבתקשורת כונה בנימין) היה מוקף בבחורי ישיבה צרפתים, אמריקאים וסתם ישראלים. מבחינת כולם הוא כבר עשה עליה. הוא ישב בכיסא במרכז ואני ואבא ישבנו לידו.

הוא מסתכל עלי ועל אבא שלי. אנחנו קרובי משפחה שלו, מהצד של לאלו בועז, אח של סבא. ואנחנו קרובים של אשתו מהצד של טרנזה. אמא שלה ואמא שלי. הוא ואבא מדברים בערבית וכולם מסביב מסתכלים פעורי פה.

> יואב חטב, מהרוגי הפיגוע בפריז, הפך לסמל פטריוטי בתוניסיה

שער העיתון לה-טמפס, עם יואב חטב, לאחר שהצביע בבחירות בתוניסיה

שער העיתון לה-טמפס, עם יואב חטב, לאחר שהצביע בבחירות בתוניסיה

אין לו מושג איפה הוא. האזכרה של השבעה תהיה במושבה הגרמנית, בבית הכנסת של אריק בלעיש. והוא שואל את אבא שלי, קריב לונא? קרוב לכאן? ואבא שלי עונה. בעיד. רחוק. שום דבר לא קרוב בירושלים.

בתו מסתכל על אבא. מזהה אותי מהסיפור של לוב. והוא שואל, מתכפשו מין טרור? אתם לא מפחדים פה מהטרור? ואבא שלי שהספיק להירדם מהתעמולה הישראלית שכאן הכל בטוח, ענה בקושי. ענה לו, ירושלים קשה. הכל גם רחוק. בבאר שבע יותר טוב. גם יש שם ברסה ג'רבה. הרבה ג'רבאים. אז אולי יותר טוב שם.

בָּתוּ לא נפגע מהפסטיבל סביבו. הוא באבל על בנו. לידי ישב אמריקאי שאיבד את הבת שלו בפיגוע בגבעת התחמושת. הוא ניסה לייצר קשר בין מוכי הגורל, ביקש שיכתבו את שמו של יואב באנגלית, עבור התפילה בשבת. הבן של בָּתוּ כתב בצרפתית והתקשורת ביניהם השתבשה. בדלת עמדו אנשים נוספים, חלקם עם חולצות כתומות, חולצות פוליטיות. לא מבינים את הסיטואציה של השיחה בערבית בינינו. לא מבינים איפה השחור ואיפה הלבן.

לחדר נכנסת אחות של יואב. גם היא יפה, כמו אמא שלה וכמו יואב. כמו כל הבנות של טרנזה, כולן דומות.

ביד של בָּתוּ ארבעה טלפונים סלולריים בערימה. רגליו רועדות קצת. מדי פעם מצלצל עוד טלפון והוא עונה בצרפתית או ערבית. לא נראה עליו שהוא שש למלא את התפקיד הפוליטי. הוא רק אבל על בנו.

העבירו את גופת בנו לישראל. הוא יהודי תוניסאי ועבורו זו ארץ ישראל, לא מדינת ישראל. הוא איבד הרגע את בנו ורק עליו הוא חושב.

הוא אולי ישרוד את הדיכוטומיה הישראלית שנמצאת גם באגפים המשיחיים אך גם בשמאל הישראלי. אותה דיכוטומיה שישראל מצהירה עליה בכל מקום, אותה דיכוטומיה שהרוצחים בצרפת ליבו. אך משתסתיים השבעה הוא יסע בחזרה לכיתה שהוא מלמד בטוניס ולבית בלה גולט. אולי המקום הכי בטוח ליהודים בעולם, עדיין רחוק מציפורני כולם.

> ישראל והבעיה היהודית

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הסטודנטים הערבים מרגישים שהקמפוס "נכבש". סטודנטים חיילים באוניברסיטה העברית (צילום: אקדמיה לשוויון)

הסטודנטים הערבים מרגישים שהקמפוס "נכבש". סטודנטים חיילים באוניברסיטה העברית (צילום: אקדמיה לשוויון)

תא חד"ש בעברית יצא נגד המיליטריזציה בקמפוס ועורר זעם

בסרטון שהופץ לרגל יום הנכבה נטען ש"האוניברסיטה העברית שותפה" לדיכוי הפלסטינים משום שהיא מציפה את הקמפוס בחיילים ודוחקת את רגלי הסטודנטים הערבים. בימין טענו שמדובר בקריאה לפגוע בחיילים ודרשו לסגור את תא חד"ש

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf