newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מה בדיוק התפקיד שלך, דן ממחלקת הפשיעה הלאומנית?

בהפגנה בסוסיא אמרת שאתה אחראי על הפעילות של "לוחמים לשלום" מטעם שירות הביטחון. אם תפקידכם להגן עלינו, אנחנו מוותרים. במקום זה, מוטב שתפעלו אתה ורונה מהשב"כ למנוע את הרצח של הפלסטיני הבא

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: איתמר פיגנבאום

שלום לך דן ממחלקת הפשיעה הלאומנית,

ראיתי אותך בסופה של הפגנה נגד הריסת סוסיא הפלסטינית בחמישה ביוני. ניגשת אל אחד הפעילים שלנו והצגת את עצמך כ"דן ממחלקת הפשיעה הלאומנית". פנית אליו בשמו הפרטי, ואמרת שאתם כאן בשביל להגן עלינו ואני בכלל לא ידעתי שיש מחלקה לפשיעה לאומנית. כמה ימים אחרי ההצתה בכפר דומא הייתי חלק מביקור תנחומים של תנועת "לוחמים לשלום" בכפר. שני בתים נשרפו. באחד מהם ישנה משפחה. תינוק נשרף למוות. שמו הפרטי היה עלי. בדרך חזרה נזכרתי שיש מחלקה לפשיעה לאומנית.

בהפגנה ההיא בסוסיא אתה וחברך הצגתם תעודות שוטרים וצילמתם את תעודת הזהות שלנו. אמרת שאתה אחראי על הפעילות של "לוחמים לשלום" מטעם שירות הביטחון. בביקור התנחומים עם חברינו הפלסטינים בכפר דומא לחצנו ידיים לכשלושים אנשים מהכפר שבו משפחה שלמה נשרפה חיים. בדרך חזרה לישראל נזכרתי גם ברונה מהשב"כ (כך היא מכנה את עצמה). גם היא אחראית על "לוחמים לשלום" ואולי גם על תנועות אחרות. אתם מכירים? רונה גם מזמנת לשיחה בתחנות משטרה פעילי שלום מפעם לפעם. אתה מקבל סיכומים ממנה? סלח לי על הנימה הצינית. אולי מה שאני מנסה לשאול אותך זה מה בדיוק התפקיד שלך ביחס ללוחמים לשלום? האם אתה אמור למנוע מבעדנו לבצע פשע לאומני, או למנוע פשע לאומני שמתכנן מישהו נגדנו?

> כך נחקרתי בשב"כ על המשט לעזה כשחזרתי מחופשה ביוון

מתנחלים זורקים אבנים ליד חייל, נבי סאלח, 2010 (יותם רונן / אקטיבסטילס)

במקום להגן עלינו, הגנו על הפלסטינים. מתנחלים זורקים אבנים ליד חייל, נבי סאלח, 2010 (יותם רונן / אקטיבסטילס)

בפגישה הבאה עם רונה מהשב"כ

כמה שעות לפני שביקרנו בכפר דומא ובבית השרוף של משפחת דוובשאה, דווח שמתנחלי אש-קודש תקפו פלסטינים מהכפר קוסרא שבאו לעבד את אדמתם ליד ההתנחלות. כולנו יודעים שזה לא ניוז. זה מעשה יום-יום ולא רק בקוסרא. את מה שעושה המדינה בדחפורים וצווים, בצורה "מסודרת", עושים בריוני המאחזים עם ג'ריקנים של דלק ואלות. הסיבה היחידה שהתקיפה דווחה היא שקוסרא לא רחוקה מדומא, ושהתקיפה בדומא אפשרה, אך לרגע, לפיסת מציאות מהשטחים לחדור לסדר היום התקשורתי. אבל כולנו יודעים שזה לא ניוז. בעודי מאזין לדיווח ברדיו נזכרתי שלפני כשלוש שנים הצטרפנו למסיק בכפר ג'אלוד. כמה מפעילינו הותקפו אז על-ידי מתנחלים מאש קודש. הם פצעו שתיים מהפעילות בפנים, ולפעיל אחר שברו צלעות ואצבעות. אף שהגשנו תלונה במשטרת אריאל מיד לאחר האירוע, התוקפים לא נמצאו עד היום. לאורך השנים הותקפו פעילינו גם בכפר לעבד, בעסירה אל-קבלייה, ובמקומות אחרים. בכל המקרים הללו, התוקפים לא נתפסו מעולם.

כשהגענו לאוהל האבלים בכפר דומא, לחצנו ידיים לעשרות אנשים מן הכפר וממשפחתו של הנרצח. אחרי עשרה אנשים הפסקתי ללחוש מילות צער ותנחומים. אחרי עוד עשרה אנשים כבר עמדו דמעות בעיניי.

אני מבקש שתעביר את בקשתנו למפקדיך, וגם לרונה מהשב"כ למקרה שתפגשו כדי להחליף מידע על פעילי שלום.

ואולי זו תחינה. אם להגן עלינו באתם, אנחנו מוותרים על הגנתכם. קחו את שעות האדם שאתם מקדישים ל"הגנת" פעילי שלום והקדישו אותם להגנת הפלסטינים שנמצאם תחת השלטון הצבאי הישראלי. מנעו את ההצתה הבאה, כריתת עצי הזית הבאה, את הרצח הבא. לא באמצעות מעצר מנהלי החותר תחת יסודות הדמוקרטיה, אלא באמצעות חקירה אמיתית ואפקטיבית והבאת האשמים לדין. לא באמצעות רדיפת פעילי שלום הדוגלים בהתנגדות בלתי-אלימה, המעוררת אסוציאציה של סתימת פיות והגבלת חופש הביטוי, אלא על ידי פעילות מודיעינית בקרב מי שבאמת מסכן את בטחון המדינה. זכרו שהמטרה היא מניעת טרור, ולא יצירת מראית עין של איזון פוליטי, כשאיזון כזה לא מתקיים. ואם תפקידכם הוא באמת ובתמים להגן על המדינה ואזרחיה מפני פשיעה של פעילי שלום, כי אז אנחנו מבקשים בדיוק את אותו יחס כמו לאומני הימין. לאחר שיתבצע הפשע הראשון של פעיל שלום הקימו מחלקה לפשיעת ארגוני שלום.

איתמר פיגנבאום הוא פעיל בלוחמים לשלום

> חיילים הכו נהג במחסום בזמן שבאוטו תינוק גסס למוות: איש לא נשפט

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא ראובן ריבלין ויו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ, במושב הפתיחה של הכנסת ה-20, ב-31 במרץ 2015 (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא ראובן ריבלין ויו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ, במושב הפתיחה של הכנסת ה-20, ב-31 במרץ 2015 (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

תסמונת עדר במקום חיסון העדר: גנץ ופרץ בדרך לממשלת הסיפוח

לראשי כחול לבן והעבודה לא היתה כל מניעה לשתף פעולה בענייני ההתמודדות עם הקורונה גם מספסלי האופוזיציה. במקום זה, הם בחרו להיות אסקופה נדרסת בממשלת ימין קיצונית. ובינתיים, חברי המשותפת מלמדים את כולנו שיעור במהותה של אופוזיציה ובסולידריות ומחויבות ציבורית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf