newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אסור לנו לשתוק מול ייצוא הנשק לרצח מוסלמים במיאנמר

ביום שני השבוע התאספו עשרות אזרחים להפגין נגד ייצוא הנשק למיאנמר, המשמש לרצח בני שבט הרוהינגה. מול האדישות של ישראל, המתרצת את הייצוא בתירוצים קלושים, עלינו להקים קול זעקה

מאת:

כותב אורח: גי'האד בדיר

לאחרונה נודע לי כי קולגה שלי, עו"ד איתי מק, פנה לבג"ץ בדרישה להפסיק את הייצוא הביטחוני למדינת מיאנמר (בורמה), שאחראית לפשעי המלחמה כנגד בני מיעוטים במדינת מיאנמר, בעיקר כנגד שבטי הרוהינגה המוסלמים.

על כן התארגנו, קבוצה של אזרחים ישראלים, בני מיעוטים, החיים במדינה המתיימרת להיות הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, כדי לעמוד לצד אחינו לאנושות בני הרוהינגיה אשר נטבחים וסובלים מגירוש, טיהור אתני ופשעים נוספים כנגד האנושות הנופלים תחת הגדרת רצח עם. להפגנה קראו הרשימה המשותפת והתנועה האסלאמית.

> המרוויחים הגדולים מפסק הדין של העליון הם הרודנים של רואנדה ואוגנדה

התאחדנו על מנת לזעוק את זעקתם של אלה הסובלים מדיכוי מתמשך מזה שנים במיאנמר. כדי להביע מחאתנו שאין צודק ממנה כנגד ממשלת ישראל, שמתיימרת להיות הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, אך בפועל מייצאת אמצעי לחימה וציוד טקטי למדינה הנשלטת על ידי מיליציות שאינן מאפשרות כניסת סיוע הומניטרי באזור בו מצויים בני הרוהינגה. הפצנו את העתירה, ואף הבאנו את הסיפור לידיעתם של חברי כנסת ואישי ציבור בולטים.

האחריות שלנו

מדינת ישראל ואגף הפיקוח על ייצוא ביטחוני מסתתרים מאחורי טענה חסרת בסיס, לפיה מדובר בעניין מדיני גרידא וכי אין מקום להתערבות בעניין. מדינתנו שכחה שהיא כפופה לדין הבין-לאומי, לאמנות שמטרתן שמירה על כבוד האדם, חירותו, חופש דת וזכויות בסיסיות שיש לספק לכל אדם באשר הוא אדם.

באירופה וארצות הברית הוחלט להטיל אמברגו על ייצוא ביטחוני למיאנמר לאחר שוועדות אחדות מטעם האו״ם והאיחוד האירופי קבעו כי מדינת מיאנמר מבצעת פשעי מלחמה כנגד בני מיעוטים, בדגש על שבט הרוהינגה המוסלמי, הנתון למרבה הצער לתקיפות חוזרות ונשנות המתחדשות מדי יום.

אני מאמין שאנו רק בתחילת הדרך. כאזרחים במדינה דמוקרטית, מוטלת עלינו האחריות לשמור על יחסים עם מדינות שפועלות אך ורק בכפיפות לדין הבין-לאומי ואשר מיישמות את כללי היסוד עליהם מושתתת כל שיטת ממשל בעולם המערבי והמודרני, הלוא הם קדושת חיי האדם, שלמות גופו ונפשו, ובעיקר הזכות לחיים.

בכוונתנו להמשיך ולפעול כדי לגייס יותר ויותר אזרחים מודאגים, במטרה למנוע ממדינת ישראל לייצא נשק לגורמים מהסוג הזה. בין אם מדובר בעניין מדיני ובין אם לאו, אנו עדיין מדינה דמוקרטית שאמורה לשמור על ערכים אלו.

לצערי הרב, ממשלת ישראל מייצאת נשק וציוד טקטי שמהווה אמצעי לחימה למדינות נוספות שאף הן מפרות את הדין הבין-לאומי כלפי אוכלוסיות מוחלשות, כדוגמת דרום סודן. כאזרחי המדינה, אסור לנו לאפשר ייצוא ביטחוני לגורמים מהסוג הזה כשממשלתנו ושריה מתיימרים להיות לוחמים נועזים כנגד ארגוני טרור ומיליציות שאינן לגיטימיות.

על ממשלת ישראל לחדול מיד מייצוא ביטחוני למדינות המפרות ביד קשה את זכויות האדם של אזרחיהן. ח״כ תמר זנדברג מסיעת מר"צ הגישה הצעת חוק לתיקון חוק הפיקוח על ייצוא ביטחוני. זאת במטרה למנוע ייצוא כזה למדינות שמפרות בתדירות גבוהה מאוד את החוק הבין-לאומי ואת עמודי היסוד של כל ממשל תקין. גם אם איננו מדברים על משטר דמוקרטי, אין לאפשר לדיקטטורות המשמידות או מענות או אפילו מגרשות אוכלוסיות מוחלשות, או כאלה שמקפחות בני מיעוטים, להמשיך להתקיים בשנת 2017. ודאי וודאי שלא לסייע להן לעשות זאת.

גי'האד בדיר הוא עורך דין פרטי, ללא השתייכות פוליטית, שיזם מחאה בה ימשיך עד שישראל תחדל מייצוא ביטחוני לגורמים שרומסים את כבוד האדם.

> המדינה לבג"ץ: לבית המשפט אין סמכות לדון בסחר בנשק

ההפגנה השבוע נגד ייצוא הנשק למיאנמר, המשמש לרצח מוסלמים 11.09.2017 (צילום: דוברות הרשימה המשותפת)

ההפגנה השבוע נגד ייצוא הנשק למיאנמר, המשמש לרצח מוסלמים 11.09.2017 (צילום: דוברות הרשימה המשותפת)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
המתנחלים והצבא הולכים יד ביד. מתנחל מחוות מעון משוחח עם חיילים (צילום: יותם רונן / אקטיבסטילס)

המתנחלים והצבא הולכים יד ביד. מתנחל מחוות מעון משוחח עם חיילים (צילום: יותם רונן / אקטיבסטילס)

מי אחראי לאלימות מתנחלים? הדברים שמנעו ממני לומר בדיון בכנסת

עלי עווד, פעיל מהכפר טובא בדרום הר חברון, היה אמור לדבר על אלימות מתנחלים בישיבת ועדת חוץ וביטחון השבוע. זה נמנע ממנו. אלימות מתנחלים היא אלימות מדינה, הוא התכוון לומר לח"כים, ואתם אחראים לה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf