newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מחאה ומעצרים בכפר בדואי שקק"ל מתכננת להחליף ביער

למרות שהכפר עוג'אן קיים עוד מלפני קום המדינה הוא טרם זכה להכרה. לאחרונה התחילו עבודות תשתית לנטיעת יער במקומו. התושבים הקימו אוהל מחאה, והמשטרה נשלחה להתערב

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בשבועות האחרונים החלו כלים של קק"ל לעבוד באדמות הכפר הבדואי הבלתי מוכר עוג'אן ובסביבתו, ולהכין את השטח לייעור. תושבי הכפר, שהחליטו השבוע להקים אוהל מחאה נגד העבודות שעשויות לאיים על עתיד כפרם, פונו ביום שלישי באלימות על ידי המשטרה, שדרשה מהם לפרק את האוהל. כוחות המשטרה שמאבטחים את עבודות הבולדוזרים של קק"ל חסמו את כביש הגישה אל הכפר ודרשו מן התושבים לנסוע בדרך חלופית.

היער יעלה על עוג'אן

הכפר עוג'אן הוא כפר בדואי בלתי מוכר שהוקם לפני הקמת המדינה. בעוד שחלק מתושביו נותרו במהלך 66 השנים האחרונות על קרקעותיהם, חלק מהתושבים הועברו בשנת 1948 על ידי השלטונות לאזור ערד, ושב אל הכפר ב-1974.

בכפר מתגוררים כיום כ-3,600 תושבים, ללא חשמל, עם נקודת מים אחת שלא מספיקה לכל תושביו, ללא בתי ספר ושירותי בריאות. לתושבי הכפר תביעות בעלות על קרקעותיו, שהוגשו בשנות השבעים לפקיד ההסדר שמונה לשם כך על ידי המדינה. לפני מספר שבועות התעוררו תושבי עוג'אן למציאות חדשה, כשהבולדוזרים של קק"ל החלו לעבד אדמות בכפר ובסביבתו.

הבולדוזרים עובדים בשטח. צילום: מיכל רותם

הבולדוזרים עובדים בשטח. צילום: מיכל רותם

בעת ביקור באוהל המחאה שהקימו, סיפרו התושבים בעיקר על החיים הקשים בכפר, ללא כבישים סלולים, ללא חשמל, וכמעט ללא מים. אחד התושבים אמר: "תסתכלו איך אנחנו חיים, בצריפים, בלי חשמל, בלי מזגן, בלי מים, ועכשיו מחליטים לעשות לנו יער על הכפר".

כשאחד התושבים נכנס לרכב והחל לנסוע לכיוון כביש הגישה לכפר, עצר אותו אחד השוטרים ודרש שייסע דרך השדה, בתגובה קרא אחד התושבים לעבר השוטר: "הנה, עכשיו גם תעשו לנו פה מחסום כמו בשטחים, סגר כמו בעזה, לקיה תהיה אזור א', עוג'אן תהיה אזור ב'". על אף החום הכבד ואבטחת השוטרים הצמודה, המשיכו תושבי הכפר לעמוד ולצפות בעבודות.

מעצרים אלימים

ביום שלישי (13.05) בשעות הבוקר החליטו תושבי עוג'אן להקים אוהל מחאה אל מול הבולדוזרים של קק"ל שעובדים בשטח. זמן קצר לאחר הקמת האוהל, פיזרו השוטרים את התושבים באלימות, זרקו רימוני עשן (כפי שניתן לראות בסרטון) ואף עצרו חמישה נערים וילדים.

לאחר שהקציבו לתושבים כ-15 דקות לפרק את האוהל, אפשרו השוטרים את הקמתו מחדש במרחק של כמה עשרות מטרים ממיקומו הקודם. בהמשך היום נעצרו עוד שני אנשים באזור אוהל המחאה, בהם ראש המועצה לכפרים הבלתי מוכרים, עטיה אלעסאם. חבר הכנסת לשעבר טלאב א-סאנע נעצר בתוך תחנת המשטרה בעת ששהה עם העצורים. בשעות אחר הצהריים שוחררו כל העצורים, כאשר אלעסאם הורחק מהשטח ל-14 יום, הקטינים נשלחו למעצר בית בן חמישה ימים, והיתר שוחררו ללא תנאים מגבילים.

פינוי אוהל המחאה בעוג'אן, 13.05.2014, הסרטון באדיבות פורום דו-קיום בנגב

לפי כל תכניות המתאר הרלוונטיות, לא ניתן להכיר בכפר עוג'אן. אך כשמסתכלים על הכפר בשטח, ולא על שלל תשריטים ומפות, רואים שיש יישוב במקום, שאלפי אנשים חיים בו. תכניות מתאר וייעודי קרקע הם ברי שינוי, והשאלה שמהדהדת היטב כשהעיניים בוהות בבולדוזרים שנוסעים הלוך ושוב והראש מתמלא ברעש העבודות היא אם אכן בדיוק שם חייב להיות יער.

תושבי עוג'אן לצד אוהל המחאה שנבנה מחדש. צילום: מיכל רותם

תושבי עוג'אן לצד אוהל המחאה שנבנה מחדש. צילום: מיכל רותם

תושבי עוג'אן, הנחושים להמשיך במחאה נגד עבודות קק"ל, ממשיכים לשבת באוהל המחאה אל מול הבולדוזרים, כשכל העת נמצאים כוחות משטרה במקום. אתמול הקציבה להם המשטרה 48 שעות לפירוק האוהל ופינויו מן השטח. מבחינת התושבים, מדובר במאבק על עתיד כפרם, ועל כן יקיימו ביום שבת הקרוב ביקור סולידריות וסיור בכפר אליו הם מזמינים את כל התומכים במאבקם להגיע.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
חיילים יורים גז מדמיע במהלך ההפגנה השבועית נגד הכיבוש וההתנחלויות בכפר קדום שבגדה המערבית (צילום: אורן זיו)

חיילים יורים גז מדמיע במהלך ההפגנה השבועית נגד הכיבוש וההתנחלויות בכפר קדום שבגדה המערבית (צילום: אורן זיו)

חיילים בקדום לישראלים: "אחרי החוק של בנט בקרוב לא תהיו פה יותר"

משלחת גדולה מהרגיל של מפגינים ישראלים הגיעה היום להתריס מול תוכנית צווי ההרחקה של שר הביטחון. מנגד, החיילים השתמשו באלימות רבה מהרגיל ואף איימו על צלמים. פעילים בכפר: תוכנית טראמפ לא תנתק אותנו מהאדמה - נמשיך להתנגד

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf