newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הכתובת על הקיר: מבקשי מקלט בחולות כותבים בפייסבוק של ישראלים

במסגרת קמפיין "קולות מחולות" תורמים מאות ישראלים את קירות הפייסבוק שלהם לטובת ציטוטים של מבקשי מקלט הכלואים בחולות, שמעבירים מסרים על הסיבות שבגללן הגיעו לארץ ועל החייהם בכלא

מאת:

בטח שאלתם את עצמכם איך זה שפיד הפייסבוק שלכם התמלא פתאם בציטוטים של מבקשי מקלט מ"חולות". זה בגלל שאתמול (ראשון) יצא לדרכו קמפיין הרשת "קולות מחולות"', שבמסגרתו משתפים גולשים ציטוטים כאלה שנאספו מתוך ראיונות עם מבקשי המקלט מאריתראה ומסודן הכלואים ב"חולות" וב"סהרונים".

מאחורי הקמפיין עומדים מספר ארגוני זכויות אדם, וביניהם המוקד לפליטים ולמהגרים, האגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם, אמנסטי וא.ס.ף. נראה שהקמפיין, המתוכנן להמשך במהלך השבוע כולו, צובר נוכחות ברשת ומשותף יפה. כבר עכשיו שיתפו מאות אנשים סטטוסים של מבקשי מקלט, ובין המשתפים גם מוזיקאים ושאר מפורסמים כמו גלעד כהנא, אסף אמדורסקי ואחרים (ר' בהמשך).

"הציבור הישראלי נחשף באופן תדיר לדיבור על מבקשי המקלט, אבל כמעט ולא שומע את התחושות, המחשבות ואת נקודת המבט שלהם", מסבירה ענת עובדיה, מהמוקד לפליטים ולמהגרים, בראיון לשיחה מקומית. "המטרה היא לחשוף את הסיפורים האישיים, המחשבות והחוויות היומיומיות של הכלואים, מתוך הנחה שקשה יותר לשנוא, לפחד או להמשיך להיות אדישים כאשר קוראים את העדויות בגוף ראשון. אנו מקווים שבעזרת המיזם הזה האלפים שנכלאים ללא משפט וקולותיהם מושתקים – יישמעו ולא יישכחו".

> איך כספי מסים אמריקאים שמיועדים לפליטים מתגלגלים לעידוד עלייה?

מבקשי מתקן הכלואים במתקן חולות מסמנים את סמל המאבק לחופש (צילום: אקטיבסטילס)

מבקשי מתקן הכלואים במתקן חולות מסמנים את סמל המאבק לחופש (צילום: אקטיבסטילס)

אנואר סולימן, מבקש מקלט המוחזק בחולות, אמר לי אתמול בטלפון: "הפרוייקט הזה חשוב לנו. הוא חלק מפעילות שגם אנחנו מבקשי המקלט הכלואים בחולות מקיימים כבר תקופה ארוכה, ובה אנחנו מבקשים להראות לציבור איך אנחנו חיים כאן. מה שקורה פה זה כלא אמיתי. לא נותנים לאנשים לחיות כמו שצריך. כמו בני אדם. ישנם חוקים בינלאומיים שאמורים להעניק לנו הגנה והם לא מיושמים.

"המצב כאן קשה. מחר או מחרתיים נחזור למדינותינו, אבל עד אז אנחנו פה. לדוגמה עכשיו אני מדבר איתך מהחדר בו אני וחברי ישנים וחיים. קר כאן מאד ואין לנו שום חימום. ההרגשה היא כאילו כאילו מענישים אותנו, בלי סיבה. מין עונש שאנחנו מקבלים על זה שהגענו לכאן.

"הפנייה שלי היא לאזרחי המדינה, לא לממשלה. חשוב לי שאנשים יבינו אותנו. אנחנו אמנם במצב קשה עכשיו אבל רוצים בבוא היום לשוב למדינות שלנו ולסייע לחברות שלנו. תסתכלו עלינו כעל כאלה שיכולים להרים עצמנו ולהיות חזקים ויום אחד לסייע לאחרים".

> תערוכת בזק: לשמוע אנשים שהחיים לימדו אותם לשתוק

קולות מחולות . צילום מסך מתוך אתר הפרוייקט

קולות מחולות . צילום מסך מתוך אתר הפרוייקט

לדף הפרוייקט הקליקו כאן. הקלדת ההאשטג בפייסבוק תביא אתכם לכל המשתפים וכל הציטוטים שהועלו – #HolotVoices.

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf