newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מאות צעדו בירושלים במחאה על העברת שגרירות ארה"ב

המפגינים קראו נגד המהלכים של נתניהו וטראמפ שעלולים להבעיר את ירושלים. ח"כ מוסי רז: "נמשיך להיאבק עד שנראה שגרירות אמריקאית נפתחת בירושלים המזרחית, אלקודס, בירת פלסטין"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאות מפגינים צעדו הערב (שבת) בירושלים תחת הכותרת "לא להבערת ירושלים" ומחו נגד מצעד הדגלים שיתקיים בעיר מחר, ונגד העברת שגרירות ארה"ב  לירושלים. המפגינים, צעדו מגן הסוס במרכז העיר לכיכר צה״ל, בסמוך לעיר העתיקה, כשהם צועקים: "ירושלים לא תשתוק להבה מחוץ לחוק", "העברת השגרירות תגרור עוד אלימות" ו"אחת, שתיים – שתי בירות לירושלים".

ההפגנה אורגנה על ידי שורת ארגונים בהם עומדים ביחד, שלום עכשיו, מרצ ירושלים, לוחמים לשלום, פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני ועוד.

"לא להבערת ירושלים", הפגנה נגד העברת שגרירות ארה"ב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

"לא להבערת ירושלים", הפגנה נגד העברת שגרירות ארה"ב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

ח"כ מוסי רז (מרצ), אמר במהלך הפגנה: "מאות מטרים מאיתנו חיים מאות אלפי שקופים חסרי זכויות. ירושלים מחולקת בחומה של גזענות ואפלייה, גרועה מכל חומה פיסית שהייתה בה בעבר. נמשיך להיאבק עד שנראה שגרירות אמריקאית נפתחת בירושלים המזרחית, אלקודס, בירת פלסטין".

שבתי בנדט, ראש צוות מעקב התנחלויות ב"שלום עכשיו" אמר לשיחה מקומית: "החגיגה בשגרירות לא תשנה את הסבל של הכיבוש בירושלים. ביבי וטראמפ יחגגו ביחד אבל כמו שליברמן אמר יהיה מחיר. רק שמי שישלם את המחיר יהיו הפלסטינים והישראלים תושבי העיר הזאת, מחיר שמרחיק את האפשרות לשלום".

מיה לבנה תלמידת תיכון בת 17 ופעילה ב"עומדים ביחד" אמרה לשיחה מקומית: "ירושלים לא מאוחדת. היא מלאה במסכים וגזענות. זה מוכתב מההחלטות המשותפות של הממשלה והעירייה. מחר מזרח ירושלים תיסגר בשביל מצעד אלים וגזעני. זה דוגמה לאפליה בין מזרח למערב ירושלים. ההחלטה של טראמפ ונתניהו היא החלטה פרובוקטיבית כדי לעכב את השלום, בעוד האלימות העוני וההזנחה ממשיכים במזרח ירושלים".

"לא להבערת ירושלים", הפגנה נגד העברת שגרירות ארה"ב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

"לא להבערת ירושלים", הפגנה נגד העברת שגרירות ארה"ב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

"לא להבערת ירושלים", הפגנה נגד העברת שגרירות ארה"ב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

"לא להבערת ירושלים", הפגנה נגד העברת שגרירות ארה"ב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

כרים דקידק, תושב שייח ג'ראח אמר כי: "אנחנו צריכים לעבוד ביחד נגד הכיבוש, כדי שירושלים תהיה עיר שטוב לחיות בה – עיר של שלום". ג'ודי במבורגר, יהודיה מאוסטרליה שהגיעה להפגנה אמרה: "ירושלים שייכת לכולם. יותר מידי דברים קוראים כביכול בשם היהדות".

סוף פטישי, חבר הנהגה בתנועת עומדים ביחד, ממארגני ההפגנה אמר: "נמאס לנו מפוליטיקאים ציניים שמנסים לגרוף עלינו הון פוליטי. מי שבאמת אוהב את ירושלים, נלחם על החינוך בה והתשתיות, ולא מעביר לכאן את השגרירות ורק גורר אלימות".

ההפגנה התקיימה בפתחו של שבוע עמוס אירועים בירושלים. מחר (ראשון) יתקיים בעיר מצעד הדגלים, במהלכו יצעדו עשרות אלפי צעירים מגן העצמאות דרך הרובע המוסלמי בעיר העתיקה ועד לכותל המערבי לציון 51 שנים לכיבוש מזרח ירושלים.

בשנים קודמות, האירוע הפך למפגן גזענות ושנאה. הצועדים קראו קריאות גזעניות ומתגרות והתעמתו עם תושבים פלסטינים, בעוד המשטרה כופה על בעלי העסקים בעיר העתיקה לסגור את חניותיהם, שעות לפני האירוע, כדי לאפשר למצעד האלים לעבור בלא מפריע. לפי שנתיים, לאחר עתירה של עיר עמים וארגונים נוספים, החלה המשטרה לנסות ולמתן את אלימות הצועדים, וקיצרה את משך הצעדה ברובע המוסלמי של העיר העתיקה.

ביום שני, יתקיים טקס חנוכת השגרירות האמריקאית בירושלים. ועדת המעקב הודיעה כי תקיים בסמוך לאירוע, אך מכיוון שאזור השגרירות יהיה סגור ברדיוס גדול, עוד לא ברור היכן היא תתקיים.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הסטודנטים הערבים מרגישים שהקמפוס "נכבש". סטודנטים חיילים באוניברסיטה העברית (צילום: אקדמיה לשוויון)

הסטודנטים הערבים מרגישים שהקמפוס "נכבש". סטודנטים חיילים באוניברסיטה העברית (צילום: אקדמיה לשוויון)

תא חד"ש בעברית יצא נגד המיליטריזציה בקמפוס ועורר זעם

בסרטון שהופץ לרגל יום הנכבה נטען ש"האוניברסיטה העברית שותפה" לדיכוי הפלסטינים משום שהיא מציפה את הקמפוס בחיילים ודוחקת את רגלי הסטודנטים הערבים. בימין טענו שמדובר בקריאה לפגוע בחיילים ודרשו לסגור את תא חד"ש

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf