newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מאות השתתפו אונליין בהפגנה מול ביתו של מנכ"ל משרד האוצר

ההפגנה יוצאת הדופן התנהלה באמצעות שיחת זום המונית, כאשר מספר פעילות בשטח הקרינו את סיסמאות המחאה על קיר ביתו של שי באב"ד. המפגינים מחו על מדיניות הממשלה מול המשבר: "השלטון מתייחס אלינו כאל נתינים"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כ-15 מפגינים התכנסו הערב (שלישי) מחוץ לביתו של מנכ"ל משרד האוצר, שי באב״ד, בהוד השרון, במחאה על המדיניות הממשלתית נוכח משבר הקורונה. ההפגנה הועברה גם בשידור חי במספר דפי פייסבוק, ומאות צופים וצופות הצטרפו למחאה אונליין שבמקביל שודרה על קיר ביתו של באב״ד. לפני תחילת ההפגנה הווירטואלית הוקרנו על הקיר הסיסמאות ״יש לכם, תחלקו״ ו-״הממשלה מרעיבה את העם״. את האירוע יזמו קבוצת ״שוברות קירות״ וקהילת ״כאן תוקם״.

על פי המארגנים, מדובר בהפגנה הראשונה המתקיימת בצורה אינטראקטיבית בשטח ואונליין, כאשר הצופים שולחים מסרים בלייב למושא ההפגנה וצופים בהתרחשות בשטח. מתחילת המשבר היו כמה הפגנות דיגיטליות ואחרים הפגינו ברחובות. המחאה הערב ניסתה לשלב בין השניים ולאפשר למוחים להשמיע את קולם בשטח, מבלי לצאת מהבית. כל הדוברים בהפגנה דיברו דרך הזום מביתם, כשהשידור מוקרן על ביתו הפרטי של באב״ד ברחוב מיתר בהוד השרון.

הפעילה ודיירת הדיור הציבורי זהבה גרינפלד אמרה: "השלטון מתייחס עלינו כאל נתונים ולא כאל עולם ומלואו שצריכים להילחם עבורם. הם אומרים שלא צריך להנשים נכים ושזקנים יכולים למות לבד בבית. לא שואלים אותנו אלא מנחיתים עלינו הוראות. דווקא עכשיו נבחרי הציבורי צריכים לפתוח את הדלת, לעשות פגישות בזום עם הציבור, להבין את המורכבות של החיים הישנים והחדשים אחרי הקורונה. של מי שלא יכול לשלם שכר דירה או לקנות אוכל".

הפגנה מול ביתו של שי באב״ד בהוד השרון, 21 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

הפגנה מול ביתו של שי באב״ד בהוד השרון, 21 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

אביגיל ביטון, מורה וכתבת, אמרה במהלך המחאה: ״אנחנו לא רוצים להיכנס מתחת לאלונקה כי אנחנו לא במלחמה. אנחנו רוצות מדיניות שאינה קפיטליסטית, אלא שלוקחת בחשבון קשישים, נכים, שכירים ועצמאיים. הממשלה מודדת את הצלחתה במספר החולים, אבל אין דרך למדוד את זה שאין רשת ביטחון, וזה כישלון גדול של הממשלה".

הפעילה החברתית ריקי כהן בן-לולו אמרה: ״זו תוצאה של המדיניות ארוכה השנים של נתניהו ושל כל הממשלות שהביאו אותנו ללא פחות ממשבר הומניטרי. אנשים יזרקו מהדירות כי הם לא יכולים לשלם שכירות ואין אף אחד שנתן פתרונות למשפחות האלה״.

מכיוון שמדובר בז׳אנר חדש של מחאות, במהלך האירוע צצו כמה בעיות חדשות אך גם כאלה שמוכרות מהפגנות מסורתיות. בתחילה היו בעיות טכניות של הקמת הגנרטור והציוד. בניגוד להפגנות שהקהל כבר התרגל שלא מתחילות בזמן, בזום הצופים הרבה פחות סבלניים לעיכובים. בנוסף, כיוון ששיחת הזום לא נחסמה לתגובות מצד הצופים, צופה אחד השתלט בשלב כלשהו על השיחה, הצליח  להשתיק את יתר המשתתפים ושידר מסרים אנטישמיים הקוראים להרוג יהודים וערבים, עד שהורד מהשידור ונחסם.

הפגנה מול ביתו של שי באב״ד בהוד השרון, 21 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

הפגנה מול ביתו של שי באב״ד בהוד השרון, 21 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

במקביל, היו גם האתגרים הרגילים שמפגינים נאלצים להתמודד איתם. מספר שכנים זועמים דרשו מהם להתפנות וטענו שהגנרטור מפריע לשנת ילדיהם. הם טענו שבאב״ד ״עובד למען כולנו״ ובכל מקרה לא נמצא בבית. השוטרים שהגיעו למקום הרגיעו אותם ולא התערבו במחאה.

בהפגנה דיבר גם מונים הרון, מבקש מקלט מסודן שאמר: ״למרות שלוקחים מאיתנו 20 אחוז מהמשכורת במסגרת חוק הפיקדון, אנחנו לא מקבלים כלום. לא אבטלה, לא קצבאות ילדים או מענק אחר או חלקות מזון של פיקוד העורף. אנחנו מלכתחילה מקבלים משכורות מהנמוכות במשק וכעת משפחות, זקנים וגם רווקים נמצאים במשבר ואין להם כסף לשכר דירה או לקנות מזון. אנחנו לא מבקשים שיתנו לנו מהכסף של האזרחים, רק שיחזרו לנו את דמי הפיקדון שלקחו מכספנו".

הפגנה מול ביתו של שי באב״ד בהוד השרון, 21 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

הפגנה מול ביתו של שי באב״ד בהוד השרון, 21 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

המפגין קובי ברכה ביקש להזכיר את האסירים בבתי הכלא: ״כמו בתי האבות שהם מקום סגור שהקורנה יכולה להתפרץ בו, אני רוצה לדבר על בתי הכלא. אנשים סגורים והנגיף מגיע אליהם דרך סוהרים או אסירים חדשים, שאני לא יודע אם עושים להם בדיקה לפני שהם נכנסים לכלא״.

לקראת סיום האירוע, ספיר סלוצקר עמראן, אחת ממארגנות האירוע אמרה מהשטח לצופים בבית: ״נגיע כל שבוע להפגנות ״פופ-אפ״ מול בית של בכיר אחר. שי באב"ד הוא הבכיר ביותר שמנהל את המשבר. בזמן שקיבלנו 2000 שקל מקדמה, שכר הבכירים עלה מ-38 ל-42 אלף״.

ברגע מסוים נרשמה התרגשות בקהל, כשהיה נדמה ששי באב״ד בעצמו הצטרף לשיחת הזום, אך מהר מאוד התברר כי מדובר בתעלול של אחד המשתתפים. בסוף הערב אחד השוטרים אף אמר למפגינים שהוא מזדהה עם המחאה ומקווה שיצליחו בה.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שטורים עוצרים מפגין במהלך מחאה נגד ״חוק הקורונה״ בתל אביב (צילום אורן זיו)

שטורים עוצרים מפגין במהלך מחאה נגד ״חוק הקורונה״ בתל אביב (צילום אורן זיו)

בתמונות: חסימות כבישים ומעצרים בהפגנה נגד "חוק הקורונה"

מרגע שהמפגינים החלו לצעוד על הכביש, המשטרה פתחה במעצרים תוך הפעלת כוח רב. מפגינה אחת הובלה לאמבולנס מדממת. המשטרה: המפגינים תקפו שוטרים. מפגינים: לא תגררו אותנו לאלימות. אנחנו נגרור את המדינה לדמוקרטיה ומשפט צדק

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf