מאות השתתפו אונליין בהפגנה מול ביתו של מנכ"ל משרד האוצר

ההפגנה יוצאת הדופן התנהלה באמצעות שיחת זום המונית, כאשר מספר פעילות בשטח הקרינו את סיסמאות המחאה על קיר ביתו של שי באב"ד. המפגינים מחו על מדיניות הממשלה מול המשבר: "השלטון מתייחס אלינו כאל נתינים"

מאת:

כ-15 מפגינים התכנסו הערב (שלישי) מחוץ לביתו של מנכ"ל משרד האוצר, שי באב״ד, בהוד השרון, במחאה על המדיניות הממשלתית נוכח משבר הקורונה. ההפגנה הועברה גם בשידור חי במספר דפי פייסבוק, ומאות צופים וצופות הצטרפו למחאה אונליין שבמקביל שודרה על קיר ביתו של באב״ד. לפני תחילת ההפגנה הווירטואלית הוקרנו על הקיר הסיסמאות ״יש לכם, תחלקו״ ו-״הממשלה מרעיבה את העם״. את האירוע יזמו קבוצת ״שוברות קירות״ וקהילת ״כאן תוקם״.

על פי המארגנים, מדובר בהפגנה הראשונה המתקיימת בצורה אינטראקטיבית בשטח ואונליין, כאשר הצופים שולחים מסרים בלייב למושא ההפגנה וצופים בהתרחשות בשטח. מתחילת המשבר היו כמה הפגנות דיגיטליות ואחרים הפגינו ברחובות. המחאה הערב ניסתה לשלב בין השניים ולאפשר למוחים להשמיע את קולם בשטח, מבלי לצאת מהבית. כל הדוברים בהפגנה דיברו דרך הזום מביתם, כשהשידור מוקרן על ביתו הפרטי של באב״ד ברחוב מיתר בהוד השרון.

הפעילה ודיירת הדיור הציבורי זהבה גרינפלד אמרה: "השלטון מתייחס עלינו כאל נתונים ולא כאל עולם ומלואו שצריכים להילחם עבורם. הם אומרים שלא צריך להנשים נכים ושזקנים יכולים למות לבד בבית. לא שואלים אותנו אלא מנחיתים עלינו הוראות. דווקא עכשיו נבחרי הציבורי צריכים לפתוח את הדלת, לעשות פגישות בזום עם הציבור, להבין את המורכבות של החיים הישנים והחדשים אחרי הקורונה. של מי שלא יכול לשלם שכר דירה או לקנות אוכל".

הפגנה מול ביתו של שי באב״ד בהוד השרון, 21 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

הפגנה מול ביתו של שי באב״ד בהוד השרון, 21 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

donate

אביגיל ביטון, מורה וכתבת, אמרה במהלך המחאה: ״אנחנו לא רוצים להיכנס מתחת לאלונקה כי אנחנו לא במלחמה. אנחנו רוצות מדיניות שאינה קפיטליסטית, אלא שלוקחת בחשבון קשישים, נכים, שכירים ועצמאיים. הממשלה מודדת את הצלחתה במספר החולים, אבל אין דרך למדוד את זה שאין רשת ביטחון, וזה כישלון גדול של הממשלה".

הפעילה החברתית ריקי כהן בן-לולו אמרה: ״זו תוצאה של המדיניות ארוכה השנים של נתניהו ושל כל הממשלות שהביאו אותנו ללא פחות ממשבר הומניטרי. אנשים יזרקו מהדירות כי הם לא יכולים לשלם שכירות ואין אף אחד שנתן פתרונות למשפחות האלה״.

מכיוון שמדובר בז׳אנר חדש של מחאות, במהלך האירוע צצו כמה בעיות חדשות אך גם כאלה שמוכרות מהפגנות מסורתיות. בתחילה היו בעיות טכניות של הקמת הגנרטור והציוד. בניגוד להפגנות שהקהל כבר התרגל שלא מתחילות בזמן, בזום הצופים הרבה פחות סבלניים לעיכובים. בנוסף, כיוון ששיחת הזום לא נחסמה לתגובות מצד הצופים, צופה אחד השתלט בשלב כלשהו על השיחה, הצליח  להשתיק את יתר המשתתפים ושידר מסרים אנטישמיים הקוראים להרוג יהודים וערבים, עד שהורד מהשידור ונחסם.

הפגנה מול ביתו של שי באב״ד בהוד השרון, 21 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

הפגנה מול ביתו של שי באב״ד בהוד השרון, 21 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

במקביל, היו גם האתגרים הרגילים שמפגינים נאלצים להתמודד איתם. מספר שכנים זועמים דרשו מהם להתפנות וטענו שהגנרטור מפריע לשנת ילדיהם. הם טענו שבאב״ד ״עובד למען כולנו״ ובכל מקרה לא נמצא בבית. השוטרים שהגיעו למקום הרגיעו אותם ולא התערבו במחאה.

בהפגנה דיבר גם מונים הרון, מבקש מקלט מסודן שאמר: ״למרות שלוקחים מאיתנו 20 אחוז מהמשכורת במסגרת חוק הפיקדון, אנחנו לא מקבלים כלום. לא אבטלה, לא קצבאות ילדים או מענק אחר או חלקות מזון של פיקוד העורף. אנחנו מלכתחילה מקבלים משכורות מהנמוכות במשק וכעת משפחות, זקנים וגם רווקים נמצאים במשבר ואין להם כסף לשכר דירה או לקנות מזון. אנחנו לא מבקשים שיתנו לנו מהכסף של האזרחים, רק שיחזרו לנו את דמי הפיקדון שלקחו מכספנו".

הפגנה מול ביתו של שי באב״ד בהוד השרון, 21 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

הפגנה מול ביתו של שי באב״ד בהוד השרון, 21 באפריל 2020 (צילום: אורן זיו)

המפגין קובי ברכה ביקש להזכיר את האסירים בבתי הכלא: ״כמו בתי האבות שהם מקום סגור שהקורנה יכולה להתפרץ בו, אני רוצה לדבר על בתי הכלא. אנשים סגורים והנגיף מגיע אליהם דרך סוהרים או אסירים חדשים, שאני לא יודע אם עושים להם בדיקה לפני שהם נכנסים לכלא״.

לקראת סיום האירוע, ספיר סלוצקר עמראן, אחת ממארגנות האירוע אמרה מהשטח לצופים בבית: ״נגיע כל שבוע להפגנות ״פופ-אפ״ מול בית של בכיר אחר. שי באב"ד הוא הבכיר ביותר שמנהל את המשבר. בזמן שקיבלנו 2000 שקל מקדמה, שכר הבכירים עלה מ-38 ל-42 אלף״.

ברגע מסוים נרשמה התרגשות בקהל, כשהיה נדמה ששי באב״ד בעצמו הצטרף לשיחת הזום, אך מהר מאוד התברר כי מדובר בתעלול של אחד המשתתפים. בסוף הערב אחד השוטרים אף אמר למפגינים שהוא מזדהה עם המחאה ומקווה שיצליחו בה.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
תלמידי תיכון נבחנים בבחינת בגרות (צילום: יוסי זליגר / פלאש90)

תלמידי תיכון נבחנים בבחינת בגרות (צילום: יוסי זליגר / פלאש90)

יום החינוך הבינ"ל: ישראל מדגימה אפלייה מעמדית גם בין מצטיינים

המדינה חתומה על תוכנית של האו"ם שבמסגרתה התחייבה להבטיח "חינוך איכותי ושוויוני וקידום הזדמנויות לימוד לכלל האוכלוסייה בכל הגילים". היום הבינלאומי שיחול ביום שני הוא הזדמנות טובה להזכיר את ההבטחה, כי נראה שהממשלה ומשרד החינוך כבר שכחו אותה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf