newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

למה חזר ח"כ הרצוג על עלילת הימין נגד חנין זועבי?

בצ'ט עם קוראי הארץ התייחס הרצוג ל"קביעה של זועבי כי הנערים הנרצחים היו מחבלים", אולם זועבי ככל הנראה לא אמרה שום דבר כזה. "הוא פשוט משקר בלי בושה", אומרת זועבי היום. "עם מחנה ציוני כזה לא צריך ימין מתלהם". הרשימה המשותפת דורשת מהרצוג התנצלות.

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ח"כ יצחק הרצוג, מנהיג "המחנה הציוני", התארח ביחד עם ציפי לבני בצ'ט של "הארץ" ביום ראשון בערב. בין השאר, נשאלו השניים על החלטתם לתמוך בבקשת הפסילה של חברת הכנסת חנין זועבי מבל"ד. כזכור, הרצוג בעצמו ייצג את מפלגת העבודה בהתנגדותה לבקשה לפסול את זועבי בבחירות הקודמות. הפעם הודיע המחנה הציוני שהוא יתמוך בבקשת הפסילה, אחר כך היו דיווחים שהוא יתנגד, ולבסוף החליטה המפלגה לחבור לימין כנגד זועבי (בית המשפט העליון הפך לבסוף את ההחלטה של ועדת הבחירות המרכזית).

את ההחלטה לתמוך הפעם בפסילה הסביר הרצוג לגולשי הארץ כך:

אני אכן הופעתי בוועדת הבחירות המרכזית בבחירות הקודמות נגד הפסילה, אבל מאז קרו כמה דברים. בין היתר, במבצע 'צוק איתן' אני הבעתי שאט נפש מהקביעה של זועבי כי הנערים הנרצחים היו מחבלים. אני חושב שהיה נכון לפסול את זועבי ומרזל גם יחד על בסיס אותה פסיקה שפסלה את כהנא, אבל אני מכבד את בית המשפט העליון.

אלא שזועבי, ככל הידוע לי, לא קראה לנערים הנרצחים "מחבלים" – מדובר היה בעלילה שנפוצה בחוגי הימין, ולא יותר מכך. שורשיה בראיון התוקפני שערך שרון גל – כיום מועמד מטעם "ישראל ביתנו" – עם זועבי, ובו היא נמנעה מלהתייחס לחוטפים בתור טרוריסטים (הראיון נערך כאשר גורלם של הנערים עוד לא נודע, ואחד התרחישים המרכזיים שנידונו בעיתונות היא שמדובר בחטיפה לצורכי מיקוח ושחרור אסירים). גם העמדה הזאת מכעיסה הרבה מאוד ישראלים, אולם היא אינה שקולה לטענה שהנערים הם "מחבלים", שממנה משתמעת תמיכה ברצח – ואכן, באותו צ'ט עם הארץ קבעה לבני כי "הטקסטים שנאמרו על ידי חנין זועבי – יש בהם קידום דרכים אלימות".

האם הרצוג ולבני תמכו בפסילת זועבי על בסיס עלילה חסרת ביסוס? או גרוע מכך, האם הם ידעו שמדובר בעלילה ועדיין בחרו לחזור עליה בפומבי?

חנין זועבי מכחישה בתוקף שהיא קראה לנערים שנרצחו "מחבלים", לא בתקופה שבה הם היו נעדרים ולא כשגורלם התברר לבסוף. זועבי מדגישה כי היא גינתה הרג של אזרחים בהזדמנויות שונות. "עם מחנה ציוני כזה לא צריך ימין מתלהם", אומרת זועבי. "הרצוג פשוט משקר בלי בושה ובלי סטייל. אני לא אתן לשקר הזול הזה לעבור בשקט, לא מפי מי שמציע את עצמו כאלטרנטיבה לראשות הממשלה".

מהרשימה המשותפת מסרו כי הם מצפים להתנצלות מצדו של הרצוג. פניתי למחנה הציוני בבקשה לתגובה, והיא תשולב כאן כשתתקבל.

> קראו עוד: בדרך לממשלה נכנסים בערביה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

מאז הקיץ, השלטונות החריפו את ההצקות לתושבי אל עראקיב. התושבים במחאה לציון שבע שנים להריסה הראשונה (צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס)

תושבי אל עראקיב: המדינה מנסה להתיש אותנו ע"י קנסות

המאבק המשפטי של תושבי הכפר הבדואי הבלתי מוכר, שנהרס 173 פעמים, עולה מאות אלפי שקלים. עכשיו נחלצו פעילים לקמפיין מימון המונים לטובת תושבי הכפר. "זו הבעת סולידריות בסיסית"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf