newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

למה חזר ח"כ הרצוג על עלילת הימין נגד חנין זועבי?

בצ'ט עם קוראי הארץ התייחס הרצוג ל"קביעה של זועבי כי הנערים הנרצחים היו מחבלים", אולם זועבי ככל הנראה לא אמרה שום דבר כזה. "הוא פשוט משקר בלי בושה", אומרת זועבי היום. "עם מחנה ציוני כזה לא צריך ימין מתלהם". הרשימה המשותפת דורשת מהרצוג התנצלות.

מאת:

ח"כ יצחק הרצוג, מנהיג "המחנה הציוני", התארח ביחד עם ציפי לבני בצ'ט של "הארץ" ביום ראשון בערב. בין השאר, נשאלו השניים על החלטתם לתמוך בבקשת הפסילה של חברת הכנסת חנין זועבי מבל"ד. כזכור, הרצוג בעצמו ייצג את מפלגת העבודה בהתנגדותה לבקשה לפסול את זועבי בבחירות הקודמות. הפעם הודיע המחנה הציוני שהוא יתמוך בבקשת הפסילה, אחר כך היו דיווחים שהוא יתנגד, ולבסוף החליטה המפלגה לחבור לימין כנגד זועבי (בית המשפט העליון הפך לבסוף את ההחלטה של ועדת הבחירות המרכזית).

את ההחלטה לתמוך הפעם בפסילה הסביר הרצוג לגולשי הארץ כך:

אני אכן הופעתי בוועדת הבחירות המרכזית בבחירות הקודמות נגד הפסילה, אבל מאז קרו כמה דברים. בין היתר, במבצע 'צוק איתן' אני הבעתי שאט נפש מהקביעה של זועבי כי הנערים הנרצחים היו מחבלים. אני חושב שהיה נכון לפסול את זועבי ומרזל גם יחד על בסיס אותה פסיקה שפסלה את כהנא, אבל אני מכבד את בית המשפט העליון.

אלא שזועבי, ככל הידוע לי, לא קראה לנערים הנרצחים "מחבלים" – מדובר היה בעלילה שנפוצה בחוגי הימין, ולא יותר מכך. שורשיה בראיון התוקפני שערך שרון גל – כיום מועמד מטעם "ישראל ביתנו" – עם זועבי, ובו היא נמנעה מלהתייחס לחוטפים בתור טרוריסטים (הראיון נערך כאשר גורלם של הנערים עוד לא נודע, ואחד התרחישים המרכזיים שנידונו בעיתונות היא שמדובר בחטיפה לצורכי מיקוח ושחרור אסירים). גם העמדה הזאת מכעיסה הרבה מאוד ישראלים, אולם היא אינה שקולה לטענה שהנערים הם "מחבלים", שממנה משתמעת תמיכה ברצח – ואכן, באותו צ'ט עם הארץ קבעה לבני כי "הטקסטים שנאמרו על ידי חנין זועבי – יש בהם קידום דרכים אלימות".

האם הרצוג ולבני תמכו בפסילת זועבי על בסיס עלילה חסרת ביסוס? או גרוע מכך, האם הם ידעו שמדובר בעלילה ועדיין בחרו לחזור עליה בפומבי?

חנין זועבי מכחישה בתוקף שהיא קראה לנערים שנרצחו "מחבלים", לא בתקופה שבה הם היו נעדרים ולא כשגורלם התברר לבסוף. זועבי מדגישה כי היא גינתה הרג של אזרחים בהזדמנויות שונות. "עם מחנה ציוני כזה לא צריך ימין מתלהם", אומרת זועבי. "הרצוג פשוט משקר בלי בושה ובלי סטייל. אני לא אתן לשקר הזול הזה לעבור בשקט, לא מפי מי שמציע את עצמו כאלטרנטיבה לראשות הממשלה".

מהרשימה המשותפת מסרו כי הם מצפים להתנצלות מצדו של הרצוג. פניתי למחנה הציוני בבקשה לתגובה, והיא תשולב כאן כשתתקבל.

> קראו עוד: בדרך לממשלה נכנסים בערביה

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
תושבת גבעת עמל, לבנה רצבי, בהפגנה ליד ביתו של שר המשפטים גדעון סער, ב-27 בנובמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

תושבת גבעת עמל, לבנה רצבי, בהפגנה ליד ביתו של שר המשפטים גדעון סער, ב-27 בנובמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

פעילי דיור הפגינו לצד תושבי גבעת עמל: "כולנו בסירה אחת"

תושבי גבעת עמל, שפונו בכוח מבתיהם לפני כשבועיים, הפגינו מול ביתו של שר המשפטים. "אנחנו בטראומה מהפינוי, פירקו את הקהילה, לאנשים אין פתרונות". למחאה הצטרפו גם נשות מאהל המחאה ביפו, אנשי כפר שלם ופעילי דיור ציבורי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf