newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מילא שיוסי יונה מפחיד את הבית היהודי, אבל גם את המחנה הציוני?!

הבית היהודי השווה בסרטון ירוד במיוחד את יוסי יונה לחמאס. במקום שהמחנה הציוני יתגייס לעמוד מאחורי יונה, הוא העלים אותו מסרטון הבחירות הבא שלו, ואיתו את המזרחים כולם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

לפני ארבעה ימים פרסמה מפלגת הבית היהודי את אחד הסרטונים הנמוכים שראינו במערכת הבחירות הנוכחית:

הסרטון, המדמה סרטון של חמאס, משלב ציטוטים כביכול של מועמד המחנה הציוני, פרופ' יוסי יונה, בין קרעי צילומים של הפגנות סוערות, זירות פיגועים, וגם – איך לא – תמונות מהשואה, כדי להשוות בין יונה ובין החמאס. כדי לחדד את ההשוואה, הציטוטים שהושמו בפיו של יונה מובאים בכתוביות הרצות בתחתית הסרטון ב"עברית-ערבית" עילגת, שבה "יהודי", למשל, הופך ל"יאהודי". יאהודי יותר מפחיד מסתם יהודי, אין ספק.

על קו התעמולה הנמוך של הבית היהודי, מתחרות הציוניאדה שבה פצחו ועד לסרטון החמאס, מיותר להכביר מילים. אלה הם בדיוק פני המפלגה הרעה והמסוכנת הזו. ובכל זאת יש משהו מטופש במיוחד בסרטון הזה, שהרי יוסי יונה הוא אחד מהדוברים הרהוטים מקרב המתמודדים, והלעגתו דוקא דרך עברית קלוקלת היא לא פחות מפאתטית. אבל מטופש לא פחות הניסיון להלך על הצופים אימים באמצעות יחוס מבטא ערבי ליונה: הלעג ל"יאהודי" הוא לעג לכל אלה מאיתנו שהוריהם והורי-הוריהם היו יאהודים גאים במדינות המוצא שלהם ומעולם לא חשו שעליהם להתבייש בכך. ה"יאהודי" של בנט מספיק טוב, מסתבר, כדי להיות חוטב עצים ושואב המים באמצעות הסללה לבתי הספר המקצועיים, אבל מאיים מאוד ודמוי-טרוריסט כשהוא פרופסור רהוט ומשכיל המתמודד על מקום בכנסת.

אבל מה שעצוב עוד יותר מהסרטון הנאלח הזה הוא העובדה שהוא ככל הנראה מצליח: שלושה ימים אחרי פרסומו, מפרסם "המחנה הציוני" סרטון בחירות משלו תחת הכותרת "זה אנחנו או הוא".

> למאבק המזרחי אין מה לחפש במפלגות ציוניות

מי זה ה"הוא" במשוואה הזו אנחנו מבינים לבד, אבל למי הם מתכוונים כשהם אומרים "אנחנו"? רשימת המשתתפים בסרטון הזה היא סתיו שפיר, עמנואל טרכטנברג, קסניה סבטלובה, עמוס ידלין, מיקי רוזנטל, ציפי לבני ובוז'י הרצוג. ה"אנחנו" של "המחנה הציוני", מסתבר, לא כולל אף לא מזרחי/ה אחד.

יתכן מאוד שמדובר רק בסרטון אחד מתוך שורה של סרטונים שעוד יתקיפו אותנו בשבועות הקרובים ויתכן מאוד שעוד נזכה לראות את יונה באחדים מהם. אבל שלושה ימים בלבד אחרי ההשתלחות הבוטה של הבית היהודי באחד מהמועמדים שלהם, כשהם משווים אותו לתנועה שרק לפני חודשים ספורים ירתה טילים על אוכלוסיה אזרחית במדינה, היה מתבקש שהמחנה של יונה יעמוד מאחוריו בכל הכוח ויהפוך אותו לראשון הדוברים. תחת זאת העדיפו במחנה הציוני, שעצם שמם הוא כבר כניעה אפולוגטית לכללי המשחק המסוכנים שהכתיבו פה שובל וחבריו, להעלים את יונה כליל, ואיתו את כל המזרחים במפלגה. "אנחנו" לבן לתפארת. בסיום הצפייה בסרטון הזה, קשה שלא לחשוב על סרטון השקופים המדויק של ש"ס.

יש רק מפלגה אחת בישראל כיום שבסרטון בחירות שלה היו יכולים להופיע מועמדים מזרחיים בלבד. למפלגה הזו קוראים ש"ס והיא מפלגה מזרחית-סקטוריאלית בהגדרה. זה בסדר גמור שתהיה גם מפלגה סקטוריאלית-אשכנזית, והרי כל המפלגות הציוניות הן כאלה בדרך זו או אחרת, אבל אז כדאי שיימנעו מעזות המצח לקרוא לעצמם "אנחנו", או שלכל הפחות יבהירו בגילוי נאות על איזה "אנחנו" מדובר. אם אתם קוראים לנו לדגל כדי להוריד את ה"אנחנו" הלבן של ביבי-בנט מהשלטון רק כדי שה"אנחנו" הלבן שלכם יזכה בו, אני, היאהודיה מהסרטון של בנט, מאחלת מהיציע הצלחה דומה לשני הצדדים.

> כמזרחי אין לי למי להצביע בבחירות

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מחסומים זמניים שהקימה המשטרה בכניסה לירושלים, כדי לאכוף את הסגר שהוטל בעקבות הקורונה, ב-26 במרץ 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

מחסומים זמניים שהקימה המשטרה בכניסה לירושלים, כדי לאכוף את הסגר שהוטל בעקבות הקורונה, ב-26 במרץ 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

החופש שלנו כבר נופל קורבן לקורונה, ולא בטוח שהוא יחזור

אנחנו חווים עתה תקדים מסוכן: אזרחי המדינות החופשיות מוכנים לקבל על עצמם מגבלות חמורות בגלל החשש מהקורונה. אך ביום שאחרי אנחנו עלולים להתעורר אל עולם שוויוני פחות ומאוכן יותר, כשיש לנו פחות כוח כלכלי ולכן גם פחות יכולת התנגדות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf