newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מילא שיוסי יונה מפחיד את הבית היהודי, אבל גם את המחנה הציוני?!

הבית היהודי השווה בסרטון ירוד במיוחד את יוסי יונה לחמאס. במקום שהמחנה הציוני יתגייס לעמוד מאחורי יונה, הוא העלים אותו מסרטון הבחירות הבא שלו, ואיתו את המזרחים כולם

מאת:

לפני ארבעה ימים פרסמה מפלגת הבית היהודי את אחד הסרטונים הנמוכים שראינו במערכת הבחירות הנוכחית:

הסרטון, המדמה סרטון של חמאס, משלב ציטוטים כביכול של מועמד המחנה הציוני, פרופ' יוסי יונה, בין קרעי צילומים של הפגנות סוערות, זירות פיגועים, וגם – איך לא – תמונות מהשואה, כדי להשוות בין יונה ובין החמאס. כדי לחדד את ההשוואה, הציטוטים שהושמו בפיו של יונה מובאים בכתוביות הרצות בתחתית הסרטון ב"עברית-ערבית" עילגת, שבה "יהודי", למשל, הופך ל"יאהודי". יאהודי יותר מפחיד מסתם יהודי, אין ספק.

על קו התעמולה הנמוך של הבית היהודי, מתחרות הציוניאדה שבה פצחו ועד לסרטון החמאס, מיותר להכביר מילים. אלה הם בדיוק פני המפלגה הרעה והמסוכנת הזו. ובכל זאת יש משהו מטופש במיוחד בסרטון הזה, שהרי יוסי יונה הוא אחד מהדוברים הרהוטים מקרב המתמודדים, והלעגתו דוקא דרך עברית קלוקלת היא לא פחות מפאתטית. אבל מטופש לא פחות הניסיון להלך על הצופים אימים באמצעות יחוס מבטא ערבי ליונה: הלעג ל"יאהודי" הוא לעג לכל אלה מאיתנו שהוריהם והורי-הוריהם היו יאהודים גאים במדינות המוצא שלהם ומעולם לא חשו שעליהם להתבייש בכך. ה"יאהודי" של בנט מספיק טוב, מסתבר, כדי להיות חוטב עצים ושואב המים באמצעות הסללה לבתי הספר המקצועיים, אבל מאיים מאוד ודמוי-טרוריסט כשהוא פרופסור רהוט ומשכיל המתמודד על מקום בכנסת.

אבל מה שעצוב עוד יותר מהסרטון הנאלח הזה הוא העובדה שהוא ככל הנראה מצליח: שלושה ימים אחרי פרסומו, מפרסם "המחנה הציוני" סרטון בחירות משלו תחת הכותרת "זה אנחנו או הוא".

> למאבק המזרחי אין מה לחפש במפלגות ציוניות

מי זה ה"הוא" במשוואה הזו אנחנו מבינים לבד, אבל למי הם מתכוונים כשהם אומרים "אנחנו"? רשימת המשתתפים בסרטון הזה היא סתיו שפיר, עמנואל טרכטנברג, קסניה סבטלובה, עמוס ידלין, מיקי רוזנטל, ציפי לבני ובוז'י הרצוג. ה"אנחנו" של "המחנה הציוני", מסתבר, לא כולל אף לא מזרחי/ה אחד.

יתכן מאוד שמדובר רק בסרטון אחד מתוך שורה של סרטונים שעוד יתקיפו אותנו בשבועות הקרובים ויתכן מאוד שעוד נזכה לראות את יונה באחדים מהם. אבל שלושה ימים בלבד אחרי ההשתלחות הבוטה של הבית היהודי באחד מהמועמדים שלהם, כשהם משווים אותו לתנועה שרק לפני חודשים ספורים ירתה טילים על אוכלוסיה אזרחית במדינה, היה מתבקש שהמחנה של יונה יעמוד מאחוריו בכל הכוח ויהפוך אותו לראשון הדוברים. תחת זאת העדיפו במחנה הציוני, שעצם שמם הוא כבר כניעה אפולוגטית לכללי המשחק המסוכנים שהכתיבו פה שובל וחבריו, להעלים את יונה כליל, ואיתו את כל המזרחים במפלגה. "אנחנו" לבן לתפארת. בסיום הצפייה בסרטון הזה, קשה שלא לחשוב על סרטון השקופים המדויק של ש"ס.

יש רק מפלגה אחת בישראל כיום שבסרטון בחירות שלה היו יכולים להופיע מועמדים מזרחיים בלבד. למפלגה הזו קוראים ש"ס והיא מפלגה מזרחית-סקטוריאלית בהגדרה. זה בסדר גמור שתהיה גם מפלגה סקטוריאלית-אשכנזית, והרי כל המפלגות הציוניות הן כאלה בדרך זו או אחרת, אבל אז כדאי שיימנעו מעזות המצח לקרוא לעצמם "אנחנו", או שלכל הפחות יבהירו בגילוי נאות על איזה "אנחנו" מדובר. אם אתם קוראים לנו לדגל כדי להוריד את ה"אנחנו" הלבן של ביבי-בנט מהשלטון רק כדי שה"אנחנו" הלבן שלכם יזכה בו, אני, היאהודיה מהסרטון של בנט, מאחלת מהיציע הצלחה דומה לשני הצדדים.

> כמזרחי אין לי למי להצביע בבחירות

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

אדם נשאר אדם גם בין כותלי הכלא. כלא מעשיהו (צילום אילוסטרציה: משה שי / פלאש 90)

שב"ס קיבל הכשר מבית המשפט לפגוע בבריאות אסירים

בפסיקה תקדימית דחה נשיא בימ"ש המחוזי בחיפה, השופט רון שפירא, עתירה של אסירה שביקשה לקבל טיפול רפואי המצוי בסל הבריאות וזמין לכל אדם מחוץ לכלא. בכך הפקיר את בריאותם של האסירים לשיקולי השב"ס, המחזיק במערך בריאות איטי, לקוי וברמה נמוכה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf