newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לוחמים לשלום בפנייה לביידן: הטל סנקציות על גנץ

בעקבות ההכרזה של גנץ על ארגוני זכויות אדם פלסטינים כ"ארגוני טרור", לוחמים לשלום מבקשים מהנשיא האמריקאי להשתמש ב"חוק מגניצקי", המאפשר לו לפעול נגד מי שרודף אחרי פעילי זכויות אדם: "להציב לישראל קו אדום בוהק"

מאת:
רדיפת הארגונים הפלסטיניים נעשתה מנימוקים אישיים. שר הביטחון בני גנץ עם מקבילו האמריקאי לויד אוסטין בביקור בקרית שמונה (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

רדיפת הארגונים הפלסטיניים נעשתה מנימוקים אישיים. שר הביטחון בני גנץ עם מקבילו האמריקאי לויד אוסטין בביקור בקרית שמונה (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

ארגון לוחמים לשלום שלח מכתב לנשיא האמריקאי ג'ו ביידן ובו בקשה להטיל סנקציות אישיות על שר הביטחון בני גנץ בעקבות  ההחלטה שלו להכריז על ששה ארגוני זכויות אדם פלסטיניים כ"ארגוני טרור".

הבקשה מבוססת על "חוק מגניצקי", שהקונגרס האמריקאי חוקק בעקבות עינויו למוות של סרגי מגניצקי, עורך דין רוסי שחשף פרשת שחיתות. החוק מאפשר לנשיא להטיל סנקציות אישיות על בכירים שרודפים פעילי וארגוני זכויות אדם.

לוחמים לשלום גם ביקשו מהנשיא ביידן להנחות את הגורמים הרלוונטיים בממשל שלו להתעלם מההכרזות של גנץ על ששת הארגונים הפלסטינים כארגוני טרור, "מאחר שאינן מבוססות משפטית ועובדתית ונובעות ממצוקה פוליטית אישית של גנץ".

מאז שנחקק ב-2012, החוק שימש להטלת סנקציות אישיות כלפי אישים שונים בממשל הרוסי, בבלארוס, בסין, בסוריה, בסעודיה בוונצואלה ובמקומות אחרים. ב-2018 השתמש הנשיא דונלד טראמפ בחוק זה כדי להטיל סנקציות כלכליות על היהלומן הישראלי דן גרטלר משום שלכאורה "צבר את הונו באמצעות עסקאות נפט וכרייה מושחתות ואפלות בסך מאות מיליוני דולארים" בקונגו.

במכתב ששלח לביידן עורך הדין איתי מק בשם לוחמים לשלום נאמר כי מעשיו של גנץ כלפי ארגוני זכויות האדם הפלסטיניים "מזכירים את הצעדים שנקטו משטרים דיקטטוריים כמו רוסיה, בלארוס, וייטנאם, ונצאולה, סין ואוגנדה". הוא גם השווה בין הרדיפה אחרי הארגונים ובין הרדיפה מצד הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין אחרי מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבאלני.

"בגלל האמור מעלה, אנחנו מבקשים שתשמש בסמכותך ותטיל את הסנקציות האמורות בחוק מגניצקי נגד שר הביטחון בנימין גנץ", נאמר במכתב "… במיוחד בגלל השלילה המוחלטת שלו את זכותם לחירות של מאות עובדים, יועצים משפטיים ופעילים והעמדתם בפני סכנת עינויים… ששת הארגונים הפלסטיניים הוכרזו כארגוני טרור משום שהם מבקשים לחשוף פעילות לא חוקית של אנשי ממשל, אנשי כוחות הביטחון ומתנחלים."

״מכתבינו לנשיא ביידן נובעים מהבנה שממשלת ישראל לא מסוגלת להציל את עצמה מהתקלות שעושים חבריה", נאמר בהודעה של לוחמים לשלום. "הצו להפללת שישה ארגוני זכויות אדם במעורבות בטרור נולד במטרה לשרת את צרכיו הפוליטיים של גנץ, מבלי שאיש בממשלה הנוכחית מסוגל להציב גבולות לטרלול ולעצור את המעשה.

"כפי שאמר פעם הנשיא אובמה ביחס ליחסים עם ישראל: ׳בין חברים צריך לפעמים לומר אמיתות כנות׳, גם כעת צריכה ישראל את עזרת חבריה על מנת להציל את עצמה משר ביטחון שהחליט לשרוף את האזור ממניעים פוליטיים. דווקא משום הידידות עם ישראל, אנחנו מצפים מהממשל האמריקאי להציב לה קו אדום בוהק האוסר לרדוף מגיני זכויות אדם. כך נוהגת ארה״ב כלפי כל העולם, וכך עליה לנהוג גם כלפי ישראל.״

קישור למכתב המלא של לוחמים לשלום לנשיא ביידן

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
משפחה בכפר ולאג'ה עומדת ליד הריסות ביתה (צילום: דהרמה מעורבת חברתית)

משפחה בכפר ולאג'ה עומדת ליד הריסות ביתה (צילום: דהרמה מעורבת חברתית)

כאלף תושבי ולאג'ה בסכנת גירוש מירושלים

בחמש השנים האחרונות הרסו הרשויות כ-30 בתים בכפר. בלי תוכנית מתאר ומול אכיפה אגרסיבית, המשפחות בינתיים מצטופפות או עוזבות. החודש יתקיים דיון בעליון, שצפוי להכריע אם לאפשר למדינה להרוס עשרות בתים נוספים במקום

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf