newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

עשרות שנים חלפו, והשמאל עדיין שותק על פרשת ילדי תימן

מי שמתהדרים במאבק בגזענות ובסחר בבני אדם מתעלמים מאחת הפרשות הקשות במדינה, שבמסגרתה ילדים נחטפו ונמכרו בכסף. יום הזיכרון לפרשת ילדי תימן, מזרח ובלקן הוא הזדמנות לשנות את זה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: נעמה קטיעי

בציבוריות הישראלית יש נטייה לבחון את המציאות המקומית במונחים של "שמאל" ו"ימין". לפעמים נדמה שמה שלא נופל לקטגוריות האלה, פשוט אינו יכול להתקיים. יכול להיות שזה מה שמסביר את העובדה המטרידה שפרשה חמורה ומזעזעת כל כך, ששיאה התרחש בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל, אינה זוכה כמעט להתייחסות פוליטית, מאף צד של המפה.

פרשת חטיפתם של ילדי תימן, מזרח ובלקן עלתה לסדר היום הציבורי בצורה החריפה ביותר בעקבות מאבקו הבלתי מתפשר של הרב עוזי משולם ז"ל, ששילם מחיר בלתי נתפס על פעילותו. משולם ריצה יותר מחמש שנות מאסר, ושוחרר לאחר שחלה בכלא. גם לאחר שחרורו נאסר על הרב משולם לעסוק בפרשה, והוא נפטר לפני שנתיים כשהוא חולה ומבודד.

ועדת החקירה הממלכתית, שהוקמה בעקבות מאבקו של הרב משולם ז"ל, ניקתה את הממסד הישראלי מאשמה. לא מפתיע שהממסד מנקה את עצמו בעצמו, וגם לא מפתיע שארגוני ימין שתומכים בממסד אינם דורשים ביקורת נוקבת בכל מה שנוגע לפרשה.

אך שתיקתם העקבית של ארגוני השמאל הישראליים תמוהה ומפתיעה. במסגרת הפרשה הוציאו ילדים בכפייה ובמירמה מחיק משפחותיהם תוך מצג שווא שנפטרו, העבירו אותם למשפחות "לבנות", לעיתים תמורת בצע כסף, וכל זאת מתוך תפיסת עולם גזענית לפיה משפחות תימניות ומזרחיות בכלל אינן ראויות ואינן כשירות לגדל את ילדיהן.

אף על פי כן הפרשה לא זכתה להרמת קול ומחאה מצד ארגונים שמתהדרים במאבק בגזענות, בסחר בבני אדם, באפליה ובדיכוי. השתקתם האלימה של מי שניסו להיאבק להכרה ולפיצוי הקורבנות, השמדתם של מסמכים הנוגעים לפרשה בסמוך לזמן עבודתה של ועדת החקירה, והחיסיון התמוה לשבעים שנה (לפחות) שהוטל על כל החומרים הנוגעים לפרשה – כל אלה אינם מעוררים לפעולה נחרצת ארגונים שחרטו על דגלם מאבק למען שקיפות, צדק ותיקון עוולות חברתיות.

היום, יום פטירתו של הרב עוזי משולם ז"ל, נציין זו השנה השניה ברציפות את יום המודעות והזכרון לפרשת חטיפתם של ילדי תימן, מזרח ובלקן. מטרת ימים אלה היא העלאת המודעות הציבורית להשתקה ולהכחשה המתמשכת של הפרשה, שהתרחשה בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל, שבמהלכן נחטפו מאות ואלפי פעוטות ותינוקות, רובם המוחלט ממשפחות מעדות המזרח ששהו במעברות.

ההורים, שילדיהם נעלמו לאחר שהועברו לבתי תינוקות ובתי חולים בהוראת צוותי סעד ורפואה, מעולם לא קיבלו תשובה הולמת לגבי מה שעלה בגורל ילדיהם. משפחות שנאמר להן כי ילדן מת לא ראו גופה ולא מצאו קבר. עשרות שנים הורים ואחים עדיין נושאים בתוכם את הכאב ומחפשים אחר הילדים החטופים. מן העבר השני מצאו עצמם "מאומצים" רבים ללא יכולת למצוא את משפחותיהם המקוריות.

השנה הצטרף ליוזמה ארגון "רופאים לזכויות אדם" בקריאה לצוותי הרפואה לקחת אחריות על מעורבותם בחטיפות הילדים. העובדה שבפרשה כה חמורה הצטרף עד היום אך ורק ארגון שמאל אחד למאבק החשוב, שמתנהל כבר שנים ארוכות, מלמדת אותנו על העיוורון של השמאל כלפי הדיכוי שממנו סובל הציבור המזרחי.

נעמה קטיעי היא פעילה בעמר"ם – עמותת רוח המזרח. הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+. ערבי מודעות במסגרת יום המודעות והזכרון מתקיימים השנה במוקדים הבאים:

21.6, בשעה 20:00 מכון "שחרית" – בית הלל 7 קומה ב' תל אביב

21.6, בשעה 19:30 בקפה "קרוסלה" – בנימין מטודלה 1 ירושלים

28.6, בשעה 20:00 במרכז "אשה לאשה" – ארלוזורוב 118 חיפה

> חטיפת ילדי תימן: לשבור את קשר השתיקה של הרופאים

אחיות עם אמהות ותינוקות מתימן (טדי בראונר, לע"מ)

אחיות עם אמהות ותינוקות מתימן, ראש העין, 1949 (טדי בראונר, לע"מ)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
יונתן פולק בבית משפט השלום בירושלים (צילום: אורן זיו)

יונתן פולק בבית משפט השלום בירושלים (צילום: אורן זיו)

יונתן פולק ישוחרר מחר. ההליך של "עד כאן" בוטל

פולק נמצא במעצר מאז ה-6 בינואר בעקבות קובלנה פלילית שהגיש ארגון הימין "עד כאן". עו"ד גבי לסקי: "ארגון ימין קיצוני ניסה להשתלט על התביעה הכללית, היועמ"ש הבהיר באופן חד משמעי שזה עניין של המדינה"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf