מה לאתיופים ולפרשה 512: כך הסיתה המשטרה נגד הפגנת יוצאי אתיופיה

במהלך ההפגנה אמש הודיעה המשטרה שחוקרי פרשת 512 הוזעקו לתגבר את הכוחות, והתקשורת חזרה על ההודעה. עוד לפני כן הופצו דיווחים על אלימות מתוכננת של המפגינים - שלא קרתה. מה מנסה המשטרה לעשות פה?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

האם המשטרה מכשירה אלימות ומעצרים כלפי מפגינים על ידי הפצת תעמולה?

אתמול, שעות עוד לפני שהתחילה ההפגנה של קהילת יוצאי אתיופיה בעזריאלי בתל אביב, הודיעה המשטרה למפגינים כי ההפגנה שלהם אינה נוחה לה.

מסתבר שכדי למחות על אלימות וגזענות כדאי לנשום עמוק, לקחת מספר, ועדיף שלא תהיה אתיופי בזמן שאתה מחכה, כי מי יודע אם לא תסיים את התור חבול במעצר ועם האשמה של תקיפת שוטר.

המשטרה טענה כי בגלל תרגיל "חירום לאומי" וקיום שבוע הספר (אירוע שידוע כאלים ביותר, שמוביל לא פעם למהומות ומחייב שמירה רבה) למשטרה אין אפשרות "לאבטח את ההפגנה", והציעה למפגינים להזיז את יהפגנה למועד אחר. במשטרה אפילו איימו על מארגני ההפגנה ודרשו מהם לבוא ולבקש אישור להפגנה, שאינו דרוש בחוק, שאם לא ההפגנה תהיה "לא חוקית על כל המשתמע מכך" (אתם יכולים לעשות מה שבא לכם, אבל לא חבל על הפרצוף היפה שלכם?).

הגדילו לעשות וואלה והארץ שהעלו כתבות שבחלקן כאילו צוטטו מילה במילה מפי דוברי המשטרה. בשתיהן נכתב על סטטוסים עלומים בפייסבוק, שבהם קראו לכאורה לצאת לאלימות, ושתיהן ציטטו סטטוס שקורא ל"מלחמת גזעים" (מושג שאני מעולם לא שמעתי בארץ, אלא רק בארה"ב, וגם זה רק מפי ניאו-נאצים). בדיקה מהירה של אותו סטטוס על ידי פעילים יוצאי אתיופיה העלתה את האפשרות שהסטטוס בכלל פיקטיבי, ודף המשתמש שהעלה אותו כבר נעלם מפייסבוק, אבל בוואלה אותו אדם עלום תואר כ"אחד המארגנים".

> המאבק הכפול של נשים אתיופיות ישראליות

הפגנת יוצאי אתיופיה בעזריאלי (יותם רונן / אקטיבסטילס)

הפגנת יוצאי אתיופיה בעזריאלי (יותם רונן / אקטיבסטילס)

בזמן ההפגנה המשיכה המשטרה במאמצים להכפיש את המפגינים ושחררה עוד הצהרה לתקשורת ש"עשרות בלשים וחוקרי היחידה המרכזית (ימ"ר) תל אביב, שעובדים בימים אלו על בדיקת החשדות בפרשת 512, הובאו לתגבור הכוחות". או במילים אחרות: המפגינים לא רק מאיימים על הביטחון הלאומי והביטחון הספרותי, אלה גם מפריעים בחקירה של הפשע המאורגן. מזל שלא האשימו אותם בסיוע לאויב בזמן מלחמה בגלל שכמה שעות אחרי זה נשמעו אזעקות בעוטף עזה.

לאחר שנגמרה ההפגנה, שהייתה שקטה יחסית, ראוי לשאול מה קרה לכל האלימות והמהומות שהמשטרה התריעה מפניהן. כדאי גם להרהר האם המשטרה לא רק מחפה על שוטרים שפוגעים באלימות בזכויות של אנשים, אלא כבר עברה להכפשה ופגיעה גם בזכות של אנשים למחות.

> "עברנו שואה מידי אלוהים": יום הזיכרון ליהודי אתיופיה הנספים

שוטרים ומוחים בהפגנת יוצאי אתיופיה בעזריאלי (יותם רונן / אקטיבסטילס)

שוטרים ומוחים בהפגנת יוצאי אתיופיה בעזריאלי (יותם רונן / אקטיבסטילס)

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

ילדים יוצקים דבש על תפוחים (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)

חלוצי ההומניזם: הלמידה כדבש שהוא יצירתו הבלעדית של התלמיד

ארסמוס ומישל דה מונטן, בני המאה ה-16, הניחו את היסוד לחינוך ההומניסטי כאשר שללו את הלמידה על ידי שינון והטיפו ללמידה באמצעות קשרים חברתיים, שיחה וקריאה. בהתאם לזה, אומר מונטן, גם ההוראה צריכה להיעשות באמצעות דיאלוג

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf