newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

יונתן פולק עומד להשתחרר. ההליך של "עד כאן" בוטל

פולק נמצא במעצר מאז ה-6 בינואר בעקבות קובלנה פלילית שהגיש ארגון הימין "עד כאן". עו"ד גבי לסקי: "ארגון ימין קיצוני ניסה להשתלט על התביעה הכללית, היועמ"ש הבהיר באופן חד משמעי שזה עניין של המדינה"

מאת:

פעיל השמאל יונתן פולק ישתחרר מחר ממעצרו, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הודיע הערב (רביעי) כי הוא מעכב את ההליכים בהליך הקובלנה הפלילית שהגיש ארגון הימין "עד כאן" נגד פולק ונגד שני פעילים נוספים נגד הכיבוש, קובי סניץ ואילן שליף. ההחלטה "לעכב את ההליכים" פירושה למעשה שהתיק נגד פולק ושני הפעילים האחרים – נסגר.

יונתן פולק בבית משפט השלום בירושלים (צילום: אורן זיו)

יונתן פולק בבית משפט השלום בירושלים (צילום: אורן זיו)

ההחלטה התקבלה לאחר שבשבוע שעבר הגישה עו"ד גבי לסקי עתירה לבג״ץ  בבקשה שיורה ליועץ המשפטי להגיב על הבקשה לעיכוב הליכים, שהוגשה לפני כחצי שנה. פולק נתון במעצר מאז ה-6 בינואר משום שלא התייצב לדיונים בקובלנה וסירב לקבל את סמכות בית המשפט.

״מהרגע הראשון אמרנו שמדובר בהליך סרק ובשימוש לרעה בהליך משפטי", אמרה עו"ד לסקי. "ארגון ימין קיצוני ניסה להשתלט על התביעה הכללית תוך כדי שהוא מתיימר להציג את האינטרס הציבורי. היועץ המשפטי לממשלה הבהיר באופן חד משמעי שזה עניין של המדינה. בעקבות החלטה, נפנה לבית המשפט שיבטל את צו המעצר נגד פולק".

בהחלטה נכתב כי המשנה ליועץ המשפטי, עמית מררי, הגיעה למסקנה כי "האינטרס הציבורי הוא שרשויות המדינה הן שיאכפו את החוק במקרים אלה, תוך כדי שקילת מכלול השיקולים הרלוונטיים, וכי האכיפה לא תהיה בידי הצדדים למחלוקת הפוליטית העומדת ביסוד המחאה". בהחלטה נכתב עוד כי "האחריות לנקוט הליכים פלילים בגין פעולות אלימות נגד כוחות צה"ל ומג"ב היא של רשויות המדינה".

בהחלטה אף צוין כי בדיקה עם פרקליט מחוז ירושלים העלתה כי "ספק אם מתגבשים יסודות העבירות המיוחסות בקובלנה". היועץ המשפטי אמר בהחלטתו כי ארגון "עד כאן" יכול להגיש תלונה במשטרה אם רצונו בכך, והמשטרה תפעיל את שיקול דעתה אם לפתוח בחקירה.

החלטת היועץ המשפטי מאמצת למעשה את הטענות של עו"ד לסקי ולפיהן ההחלטה לפתוח בהליכים פליליים בעקבות הקובלנה של "עד כאן" היא למעשה הפרטה של מערכת אכיפת החוק. בעתירה לבג"ץ טענה לסקי כי העבירות שבגינן הגישה "עד כאן" את הקובלנה שלה לא נכללות ברשימת העבירות בגינן ניתן להגיש קובלנה פלילית.

בעתירה שהגישה עו"ד לסקי נטען עוד כי יש לעכב את ההליכים מכיוון שמדובר בקובלנה שהוגשה ממניעים פוליטיים על מנת להרתיע פעילים נגד הכיבוש. כבר באוגוסט 2019 הגישה לסקי בקשה ליועץ המשפטי שיפרסם את החלטתו בנושא. לפני כמה שבועות נמסר ממשרדו של היועץ המשפטי כי "התיק ממתין להחלטה".

"בדיוק כמו יוזף ק', יום אחד התעוררו העותרים ומצאו עצמם בתוך מערבולת משפטית, מבלי שנחקרו ו/או עברו שימוע, מבלי שגופי אכיפת החוק נתנו את דעתם על ההליך, מבלי שנבדקו ה'ראיות'", נכתב בפתח העתירה. "בשל האופי הפוליטי/רדיפתי של ההליך, כל עוד ההליך מתמשך, הקובלים (כלומר "עד כאן" – א.ז.) ממשיכים לנצל הליכי משפט כדי להשחיר את שמם של העותרים וחבריהם ולפגוע בזכויותיהם לכבוד ולהליך הוגן".

בעתירה נטען כי ההליכים שננקטו בקובלנה שהגיש ארגון הימין מעלים "שאלות עקרוניות בנוגע להפרטת התביעה הכללית והפיכתו של בית המשפט לזירה של מלחמות פוליטיות. נטילת סמכות התביעה הכללית בידי עמותה פוליטית ויתר הקובלים מהווה חלק ממסע רדיפה פוליטית וניצול לרעה של ההליך המשפטי בשל אינטרסים פוליטיים ואידיאולוגיים, שבוודאי אינם מהווים שיקולים ענייניים להעמדה לדין פלילי".

בדצמבר 2018 פירסמנו לראשונה כי ארגון הימין עד כאן הגיש קובלנה פלילית נגד שלושה פעילים ישראלים על חלקם בהפגנות נגד גדר ההפרדה. בקובלנה, הראשונה מסוגה המוגשת נגד פעילים נגד הכיבוש, טען ארגון הימין כי הנתבעים  – פולק, סניץ ושליף – "תקפו בצוותא יחד עם מתפרעים אחרים שלא כדין חיילי צה"ל ושוטרי מג"ב". הרשויות לא מצאו לנכון להגיש בעצמן כתב אישום נגד שלושת הפעילים.

פולק סירב להופיע לדיונים בבית המשפט בעניין הקובלנה הפלילית. המשטרה נשלחה לעצור אותו כמה פעמים. ביולי 2019 הותקף פולק על ידי שני גברים בעת שיצא ממערכת עיתון "הארץ" בו הוא עובד. התוקפים קראו לעברו "שמאלני מנייאק" ותקפו אותו בסכין.

ב-6 בינואר נעצר פולק ומאז הוא נמצא במעצר. פולק סירוב להכיר בסמכותו של בית המשפט לדון בעניינו ואף לשלם ערבות לשחרורו, ובית המשפט האריך את מעצרו שוב ושוב. כשבועיים לאחר מעצרו של פולק, הודיע שר הביטחון נפתלי בנט כי יוצא צווי הרחקה מהגדה המערבית לפעילי שמאל. יומיים לאחר מכן, נחקר פולק בתחנת משטרת אריאל לאחר ש״עד כאן״ הגישו תלונה חדשה.

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ואנואר סלאודה בביתו שהוצת בכפר דומא, 14 באפריל 2024 (צילום: אורן זיו)

"התחלתי לבנות את הבית ב-2020 וסיימתי השנה בכוונה להתחתן וגור פה". אנוואר סלאודה בביתו שהוצת בכפר דומא, 14 באפריל 2024 (צילום: אורן זיו)

פרעות בדומא: "אלמלא ברחו, משפחות שלמות היו נשרפות בבתים"

עם מציאת גופתו של הנער בנימין אחימאיר ממאחז "מלאכי השלום", מתנחלים פשטו על הכפר דומא, שבו הוצתה משפחת דוואבשה לפני 9 שנים, וזרעו בו חורבן. לדברי התושבים, חיילים שנכחו במקום גיבו את הפורעים ולא עשו דבר למנוע את האלימות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf