newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

נוהרים באוטובוסים: יומיים של יציאה המונית מעזה למצרים

באופן נדיר נפתח מעבר רפיח ליומיים. חולים, סטודנטים, בעלי אשרות כניסה למדינות אחרות ומשפחות שלמות הסתערו על הגבול. לכולם מטרה אחת: לצאת מהכלא הגדול בעולם. גם אני הייתי ביניהם

מאת:

כתב וצילם: עז זאנון, רפיח

(עז אל זאנון/אקטיבסטילס)

מאות מכוניות פלסטיניות ממתינות בתורים ארוכים, מלאות בנוסעים ובמטען. זו היתה התמונה הראשונה שראיתי כשהגעתי למעבר רפיח, בשעה 5:30 בשחר יום שבת, היום הראשון מבין יומיים שבהם, בצעד נדיר פתחו המצרים את הגבול עם רצועת עזה הנצורה למעבר פלסטינים.

קולות ילדים בוכים ורעשים חזקים נפלטו מאולם הנוסעים הפלסטיני, שהיה מלא באנשים עד אפס מקום, יותר משיכל להכיל. אנשים שמקווים לעבור דרך מעבר רפיח למצרים, השער היחיד שלהם לעולם החיצון.

(עז אל זאנון/אקטיבסטילס)

(עז אל זאנון/אקטיבסטילס)

(עז אל זאנון/אקטיבסטילס)

צוותי האמבולנס היו בכוננות כמעט בכל מקום ברחבי נקודת המעבר. שם הייתי עד לעשרות פינויי אנשים שאיבדו את הכרתם, כתוצאת מהקהל הרב והלחץ. אחוז גבוה מבין הנוסעים היו זקנים, בגילאי 50-70, שאני מניח שניסו לסוע לטיפולים רפואיים.

בגלל המספר המוגבל של האוטובוסים, אנשים ניסו למלא הרכבים ככל האפשר. "יש כ-87 נוסעים על האוטובוס שלי שבו 54 מושבים! אני לא יכול לסבול יותר את המצב המטורף הזה", זו היתה הודעת ה SMS שקיבלתי מידיד שלי, שהצליח לנסוע באותו יום.

ההחלטה לפתוח את הגבול לא אומרת שהגבול פתוח לכל אזרחי עזה. זה לגמרי לא נכון. אלפי מקרים דחופים רשומים ברשויות הפלסטיניות, להם העדיפות לנסוע, כגון פצועים, חולים, סטודנטים ואנשים עם אשרת שהייה במדינות אחרות.

> הבריחה מעזה: דרכם המסוכנת של המהגרים לאירופה

(עז אל זאנון/אקטיבסטילס)

(עז אל זאנון/אקטיבסטילס)

בשנים האחרונות אלפי אנשים התקועים בעזה איבדו את מקום עבודתם, השכלתם והיתרי מגוריהם. עזה היא מקום מטורף!

המצור ההדוק, אשר נאכף על ידי ישראל ומצרים מאז הארגון המדיני של חמאס השתלט על האזור בשנת 2007, יוצר מצב בלתי נסבל. מאז אותה שנה, עזה הפכה לכלא הפתוח הגדול ביותר בעולם.

(עז אל זאנון/אקטיבסטילס)

הבעיה שלי דומה לבעיה של כולם כאן. אני אמן בן 24, צלם, זוכה פרסים בינלאומיים בצילום, וגם אני חולם לנסוע מכאן מאז 2010. נסיעות הם אחת מזכויות אדם היסודיות, אבל זה כלל לא עובד במקום ממנו אני בא, רצועת עזה.

בשל המצור פספסתי עשרות הזדמנויות באירופה, אמריקה, ואפילו בגדה המערבית ובירושלים. השתתפתי בתערוכת צילום רבות ברחבי עולם. זה מצחיק שהתמונות שלי טיילו במקומות שאני לא יכול להגיע אליהם.

התרגזתי כאשר מוסדות בינלאומיים רבים התעניינו בתמונות ובחומרים שלי, אבל באותו זמן, לא היו מעוניינים לעזור לי לצאת מרצועת עזה. זה היה מעליב.

כיסיתי שלוש מתקפות צבאיות של ישראל על עזה – בשנת 2008, 2012 ו -2014 – אשר הותירו אותי תחת לחץ פסיכולוגי כבד. אני באמת צריך קצת זמן לנוח מהמקום הנורא הזה, אבל זה נראה כמו חלום בלתי אפשרי.

> גם המצור והמלחמה לא שברו את הדייגת היחידה בעזה

(עז אל זאנון/אקטיבסטילס)

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פרופ' רפאל גרינברג (צילום: אורן זיו)

"אנחנו אמורים להיות גאים ולבנות עתיד חדש, והעתיקות שלנו מורידות אותנו כל הזמן". פרופ' רפאל (רפי) גרינברג (צילום: אורן זיו)

"האסונות שלנו נחגגים בארכיאולוגיה. אנחנו ממש קבלני חורבן"

ספרם החדש של הארכיאולוגים רפי גרינברג ויאניס חמילקיס עוסק בשימוש הדומה שנעשה בארכיאולוגיה קולוניאלית בישראל וביוון לצורך ביסוס הזהות המערבית ומחיקת שכבות היסטוריות "עודפות" בדרך אל העבר המכונן. אבל הארץ שלנו, מזכיר גרינברג, אינה לבנה. ראיון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf