newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

יום שישי הרביעי להפגנות בעזה: ארבעה הרוגים ומאות פצועים

משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על ארבעה הרוגים ומאות פצועים. לקראת ההפגנה היום הצבא הפיץ לתושבי עזה כרוזים בהם הוא מזהיר מפני השתתפות במחאה. גורמים הומניטריים בינלאומיים מפצירים בישראל להפגין ריסון. פוסט מתעדכן

מאת:

עדכון 19:15

משרד הבריאות הפלסטיני מדווח על שני הרוגים נוספים: מוחמד אבראהים איוב, בן 15, מג'באליה, וסעד עבד אלמג'יד אבו טהא, בן 29.

עדכון 18:30

על-פי הודעת משרד הבריאות הפלסטיני, במהלך ההפגנות היום נהרגו שני צעירים ונפצעו 445 איש בחמישה מוקדים שונים, אחד במצב קשה מאוד, ושלושה מהם פצועים קשה. הפגיעות נגרמו בין היתר כתוצאה מירי אש חיה וחנק מגז מדמיע.

דובר צה"ל דיווח כי במהלך היום ניסו פלסטינים להתקרב לתשתיות הביטחוניות, הבעירו צמיגים בסמוך אליהן וניסו להפריח לכיוונן עפיפונים מחוברים לחפצים בוערים.

עדכון 17:00

על פי דיווחים פלסטיניים רשמיים, מספר הפצועים בהפגנות הגיע -83

עדכון 15:15:

דיווח על מותו של אחמד רשאד אל-עת'אמנה, בן 24, מירי הצבא בצפון הרצועה ועל פציעתם של כ-40 מפגינים.

עדכון 14:40:

משרד הבריאות הפלסטיני מדווח על פציעת פרדמיק בראשו ופציעתם של עשרה תושבים נוספים מירי הצבא מזרחית לחאן יונס בדרום הרצועה.

הפגנה בעזה, 20.4.2018 (צילום: מוחמד זאנון/אקטיבסטילס)

הפגנה בעזה, 20.4.2018 (צילום: מוחמד זאנון/אקטיבסטילס)

הפגנה בעזה, 20.4.2018 (צילום: מוחמד זאנון/אקטיבסטילס)

מפגינים נושאים תמונות של אסירים פלסטינים בבתי הכלא הישראליים. צעדת השיבה בעזה, 20.4.2018 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

היום מציינים ברצועת עזה את יום השישי הרביעי לצעדות השיבה. מחאת עזה החלה לפני שלושה שבועות, ביום האדמה, וצפויה להימשך עד ליום הנכבה, ב-15 במאי. לאור יום האסיר שחל השבוע, ההפגנות היום הן בסימן סולידריות עם האסירים הפלסטינים בבתי הכלא הישראליים. כבר בשעות הבוקר המוקדמות ועוד לפני תחילת ההפגנה הגדולה שלאחר תפילת הצהריים דווח ברשתות הפלסטיניות על ארבעה פצועים מזרחית לחאן יונס. בצהריים דיווח משרד הבריאות הפלסטיני על שלושה פצועים מירי חי, ובהמשך על מותו של אחד מהם, אחמד סאבר עקל, נכה הסובל מפיגור שכלי.

הבוקר הטיל הצבא באמצעות מטוסים כרוזי אזהרה בערבית לתושבי הרצועה בהם נאמר: "אל תושבי עזה – אתם משתתפים בהפרות סדר אלימות. חמאס מנצלת אתכם לביצוע פעולות טרור. צה"ל מוכן לכל תרחיש. הימנעו מהתקרבות לגדר ופגיעה בה […] אל תצייתו להוראות חמאס אשר מסכנות את חייכם. אפשר גם אחרת – עתידכם בידכם".

הפגנה בעזה, 20.4.2018 (צילום: מוחמד זאנון/אקטיבסטילס)

ילדות פלסטיניות מעזה בצעדת השיבה הגדולה, אפריל 2018 (מוחמד זענון/ אקטיבסטילס)

ילדות פלסטיניות מעזה בצעדת השיבה הגדולה, אפריל 2018 (מוחמד זענון/ אקטיבסטילס)

עד כה נהרגו בהפגנות השיבה בעזה 35 איש, על-פי נתוני בצלם, 26 מתוכם מפגינים לא חמושים. על אף מחיר הדמים הכבד שגבתה ישראל ביום הראשון למחאה, שהסתיים עם 19 הרוגים ומעל אלף פצועים, הודיע שר הביטחון ליברמן כי ישראל לא תשנה את מדיניות הפתיחה באש מול המפגינים. ארגון בצלם קרא לחיילים שלא לציית לפקודה לירות במפגינים לא חמושים, פקודה שהינה בלתי חוקית בעליל. בשבועיים שלאחר מכן קטן מספר ההרוגים במחאה, מפגינים העידו על שימוש מסיבי בגז לפיזור הפגנות שבעטיו נזקקו רבים מהמפגינים לטיפול רפואי.

מספר הפצועים הגבוה שגבתה המדיניות הישראלית מול המפגינים הביא את מערכת הבריאות הרופפת ממילא בעזה לסף קריסה מוחלטת. למרות זאת, ישראל סירבה לאפשר לשניים מהפצועים שנורו ברגליהם ביום הראשון להפגנות לעבור בשטחה כדי לקבל טיפול רפואי שעשוי היה להציל את רגליהם ברמאללה, והצוות הרפואי בבית החולים שיפא בעזה נאלץ לכרות את רגל ימין של כל אחד מהם. בעקבות עתירת הארגונים עדאלה ואלמיזאן לבג"ץ, הותר בסופו של דבר מעברו של אחד מהם לבית החולים ברמאללה לצורך הצלת רגלו השנייה, תוך שבג"ץ מדגיש כי אין בדבר משום התרה גורפת של מעבר פצועים בשטחה לצורך טיפול רפואי.

מסע הלוויתו של צלם העיתונות יאסר מורתג'א שנהרג מאש חיילים במהלך צעדת השיבה. עזה, 7 באפריל 2018. (מוחמד זאנון / אקטיבסטילס)

מסע הלוויתו של צלם העיתונות יאסר מורתג'א שנהרג מאש חיילים במהלך צעדת השיבה. עזה, 7 באפריל 2018. (מוחמד זאנון / אקטיבסטילס)

לקראת ההפגנה היום פרסם מתאם הסיוע הומניטרי הבינלאומי בעזה, ג׳יימי מקגולדריק, הודעה בה קרא להגן על מפגינים פלסטינים ולממן בדחיפות מענה לצרכים הומניטריים קריטיים שנוצרו בשל העלייה המסיבית במספר הנפגעים הפלסטינים בעזה מאז 30 במרס. "הגאות הנוכחית בצרכים ההומניטריים מהווה משבר המתווסף על קטסטרופה", נאמר בהודעה. "בעודנו קרבים ליום שישי נוסף של הפגנות ליד גדר המערכת בין עזה לישראל, חיוני שהרשויות הישראליות יפגינו ריסון מרבי בשימוש בכוח במסגרת פעולות אכיפת החוק, כנדרש מתוקף מחויבויותיהן במסגרת המשפט הבינלאומי."

על אף שבימי שישי הופך אזור מאהל המחאה של תושבי עזה, הממוקם 400 מטרים מגדר המערכת לזירה קטלנית, במהלך השבוע הוא משמש כמוקד לפעילות ססגונית אליו מגיעות משפחות בהרכב מלא ובמקום מתקיימות פעילויות שונות של מוזיקה, משחקים ועוד. בין היתר תושבי עזה תלו על המאהלים שלטים בעברית הקוראים לחיילים שלא לפגוע באזרחים לא חמושים.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
לוח הזמנים משרת את נתניהו באופן מושלם. משתתפי צעדת יום ירושלים חוגגים מול שריפה של עץ במתחם אל אקצא (צילום: מנדי הכטמן / פלאש 90)

לוח הזמנים משרת את נתניהו באופן מושלם. משתתפי צעדת יום ירושלים חוגגים מול שריפה של עץ במתחם אל אקצא (צילום: מנדי הכטמן / פלאש 90)

טביעות האצבעות של נתניהו מרוחות על כל ההסלמה הזו

ההתנכלות בשער שכם, הדיכוי בשייח ג'ראח, ההתפרצות לאל-אקצא, ההרג בעזה - ממשלת ישראל אחראית לרוב האלימות של הימים האחרונים. וכשבראש הממשלה עומד אדם שההידרדרות הזו יכולה להציל אותו ברגע האחרון, אפשר להבין למה החשד נופל עליו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf