newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לא, ישראל לא נותנת חשמל חינם לעזה

למרות שזו אגדה מקומית אהודה, לרצועת עזה אין שום חוב לחברת החשמל

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: איתמר שאלתיאל

רועי עידן כתב שלשום (שני) בטור ב-NRG שישראל מעבירה חשמל בחינם לחמאס. זו אפילו לא היתה הטענה המרכזית שלו, רק דוגמה נוספת למה שהוא תופס כדמי החסות שישראל משלמת לשכנותיה כדי להתקיים במרחב. הטענה הזו לא נדירה. היא מופיעה בעצומות וקשקושי פייסבוק, בסרטונים של מלך הימין המקורי, חיים בן פסח, בטוקבקים ומאמרים, ונאמרת במפורש גם מפי אנשים שאמורים להכיר את הנושא יותר, כמו יו"ר חברת החשמל, אלוף (מיל') רון טל.

אז קודם כל זה הבל מוחלט. ישראל מוכרת לפלסטינים חשמל, לא נותנת, לא מוסרת ולא מחלקת בחינם. ובניגוד למצב בגדה המערבית, שם אכן הצטבר חוב לחברת החשמל, התשלום על החשמל של הרצועה מקוזז מידית מכספי המסים שישראל אוספת עבור הרשות.

במלים אחרות, אין לעזה חוב כלפי חברת החשמל. לא קיים. נאדה. נישט. כתבה את זה בזמנו עמירה הס, אבל ארגון גישה, שבו אני עובד, בדק את זה גם מול משרד האוצר הפלסטיני ברמאללה. שם סיפרו שגביית חוב החשמל של עזה נעשית ללא כל תיאום עם הרשות. רק מיידעים אותם.

לרשות הפלסטינית יש אמנם חוב תופח כלפי חברת החשמל הישראלית, אבל גודלו הוא שבריר מסך החובות של חברת החשמל עצמה, שלדברי מבקר המדינה עמדו על כ-71 מיליארד שקלים בדצמבר 2014, ושעיקרו נובע מהתנהלות חברת החשמל עצמה ולא ממצבה הכלכלי הרעוע של הרשות הפלסטינית.

אפשר להבין מדוע יו"ר חברת החשמל מעדיף שידברו על החובות הפלסטינים ולא על החובות שלו, אבל עדיין מתמיה לגלות איך אנשים מאמינים שהמדינה שלהם, שמעדיפה לוותר על העלות הכרוכה בהעלאתם של אלפי בני פלשמורה, מעניקה חשמל בחינם לפלסטינים (ובקרוב גם גז, טוען רועי עידן). רצועת עזה מעמידה בפני ישראל קשיים אמיתיים, קונקרטיים מאוד, ביטחוניים ולוגיסטיים וכלכליים. לתאר את המדיניות הישראלית כסיפור אגדה מתקרבן לא עוזר לאף אחד, בטח שלא לישראלים.

איתמר שאלתיאל הוא רכז מדיה חדשה בארגון "גישה – מרכז לשמירה על הזכות לנוע". מאמר זה מייצג את דעתו של הכותב בלבד.

> בעקבות הפיגועים: נתניהו מודה שאין לו פתרון לאלימות

עמודי חשמל של חברת החשמל בדרום הארץ (אילוסטרציה: David King CC BY-NC-ND 2.0)

עמודי חשמל של חברת החשמל בדרום הארץ (אילוסטרציה: David King CC BY-NC-ND 2.0)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
לסוציאל דמוקרטיה אין כמעט היום ייצוג פוליטי. הפגנה של האחד במאי בירושלים (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)

לסוציאל דמוקרטיה אין כמעט היום ייצוג פוליטי. הפגנה של האחד במאי בירושלים (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)

הסוציאליזם בישראל חולה, אולי הקורונה תרפא אותו

הקורונה תפסה את הסוציאל-דמוקרטיה בישראל במשבר. מפלגת העבודה קרסה, הסולידריות החברתית בשפל. עכשיו מאמינים בשמאל, ואפילו בימין, שיש סיכוי לשינוי. "צריך לבחון מחדש את מערכת היחסים בין האזרחים למדינה"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf