newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לא, ישראל לא נותנת חשמל חינם לעזה

למרות שזו אגדה מקומית אהודה, לרצועת עזה אין שום חוב לחברת החשמל

מאת:

כותב אורח: איתמר שאלתיאל

רועי עידן כתב שלשום (שני) בטור ב-NRG שישראל מעבירה חשמל בחינם לחמאס. זו אפילו לא היתה הטענה המרכזית שלו, רק דוגמה נוספת למה שהוא תופס כדמי החסות שישראל משלמת לשכנותיה כדי להתקיים במרחב. הטענה הזו לא נדירה. היא מופיעה בעצומות וקשקושי פייסבוק, בסרטונים של מלך הימין המקורי, חיים בן פסח, בטוקבקים ומאמרים, ונאמרת במפורש גם מפי אנשים שאמורים להכיר את הנושא יותר, כמו יו"ר חברת החשמל, אלוף (מיל') רון טל.

אז קודם כל זה הבל מוחלט. ישראל מוכרת לפלסטינים חשמל, לא נותנת, לא מוסרת ולא מחלקת בחינם. ובניגוד למצב בגדה המערבית, שם אכן הצטבר חוב לחברת החשמל, התשלום על החשמל של הרצועה מקוזז מידית מכספי המסים שישראל אוספת עבור הרשות.

במלים אחרות, אין לעזה חוב כלפי חברת החשמל. לא קיים. נאדה. נישט. כתבה את זה בזמנו עמירה הס, אבל ארגון גישה, שבו אני עובד, בדק את זה גם מול משרד האוצר הפלסטיני ברמאללה. שם סיפרו שגביית חוב החשמל של עזה נעשית ללא כל תיאום עם הרשות. רק מיידעים אותם.

לרשות הפלסטינית יש אמנם חוב תופח כלפי חברת החשמל הישראלית, אבל גודלו הוא שבריר מסך החובות של חברת החשמל עצמה, שלדברי מבקר המדינה עמדו על כ-71 מיליארד שקלים בדצמבר 2014, ושעיקרו נובע מהתנהלות חברת החשמל עצמה ולא ממצבה הכלכלי הרעוע של הרשות הפלסטינית.

אפשר להבין מדוע יו"ר חברת החשמל מעדיף שידברו על החובות הפלסטינים ולא על החובות שלו, אבל עדיין מתמיה לגלות איך אנשים מאמינים שהמדינה שלהם, שמעדיפה לוותר על העלות הכרוכה בהעלאתם של אלפי בני פלשמורה, מעניקה חשמל בחינם לפלסטינים (ובקרוב גם גז, טוען רועי עידן). רצועת עזה מעמידה בפני ישראל קשיים אמיתיים, קונקרטיים מאוד, ביטחוניים ולוגיסטיים וכלכליים. לתאר את המדיניות הישראלית כסיפור אגדה מתקרבן לא עוזר לאף אחד, בטח שלא לישראלים.

איתמר שאלתיאל הוא רכז מדיה חדשה בארגון "גישה – מרכז לשמירה על הזכות לנוע". מאמר זה מייצג את דעתו של הכותב בלבד.

> בעקבות הפיגועים: נתניהו מודה שאין לו פתרון לאלימות

עמודי חשמל של חברת החשמל בדרום הארץ (אילוסטרציה: David King CC BY-NC-ND 2.0)

עמודי חשמל של חברת החשמל בדרום הארץ (אילוסטרציה: David King CC BY-NC-ND 2.0)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
כמעט חודש של עבודה נוספת למורה בישראל בכל שנה בהשוואה לממוצע באירופה. מורה בכיתה א' בבית ספר פולה בן גוריון בירושלים (צילום אילוסטרציה: יוסי זמיר / פלאש 90)

כמעט חודש של עבודה נוספת למורה בישראל בכל שנה בהשוואה לממוצע באירופה. מורה בכיתה א' בבית ספר פולה בן גוריון בירושלים (צילום אילוסטרציה: יוסי זמיר / פלאש 90)

המורות משלמות את מחיר הניהול הכושל של משרד החינוך

תקציב משרד החינוך לתלמיד ביסודי זהה לממוצע באירופה, ואף על פי כן המורות והמורים נדרשים לעבוד יותר שעות, מול יותר תלמידים ועבור פחות כסף. ההמלצות לשיפור מעמד המורה וההוראה מונחות על השולחן כבר 43 שנים וזוכות להתעלמות, בעוד המערכת ממשיכה לקרוס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf