newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פרשת חטיפת הנערים: טבילת האש של ממשלת האחדות הפלסטינית

אבו-מאזן הצהיר כי בבסיס הקמת ממשלת האחדות עומדת התנערות מאלימות, לרבות מצד חמאס. איך אם כן תפעל הממשלה ואיך יפעל חמאס עכשיו, אם אכן הייתה חטיפה? ואיך זה ישפיע על יחס העולם לממשלה?

מאת:

אחרי שעות שבהן צו איסור פרסום מנע את פרסום הפרשה, מותר עכשיו כבר לספר על כך ששלושה צעירים ישראלים הלומדים בהתנחלויות נעדרים מאז ליל אתמול (חמישי). בצבא חוששים שהשלושה שנחטפו מוחזקים באזור חברון ויש חשש לחייהם. מהבוקר מדווחים פלסטינים ומתנחלים על פעילות צבאית ערה בעיקר באזור דרום הר חברון והעיירה יטא, והיו גם דיווחים על חילופי אש בין הצבא לחמושים. שמועות רבות מסתובבות ברשתות החברתיות ומוקדם לומר מה בדיוק קרה.

מה שבטוח הוא שאם אכן נחטפו השלושה על ידי פלסטינים, ונקווה שישוחררו בהקדם, יהיה הדבר כטבילת אש לממשלת האחדות הלאומית החדשה שקמה ברמאללה בשבוע שעבר. עם הקמת הממשלה החדשה הצהיר אבו-מאזן שהשותפות של פתח עם חמאס, שבבסיס הקמת הממשלה, כוללת הן את כיבוד ההסכמים שנחתמו עם ישראל והן את ההתנגדות לאלימות. גם ישראל, שהודיעה על ניתוק יחסים מהרשות ועל הפסקה מוחלטת במשא ומתן בשל חלקה של חמאס בממשלה, התחייבה להמשיך בתיאום הביטחוני (תיאום קרוב וצפוף מדי, לתחושתם של פלסטינים רבים).

נצטרך לחכות ולראות מה זהות החוטפים ומה השתייכותם הארגונית, אבל יהיה אשר יהיה ברור שהעולם כולו יבחן בשבע עיניים את תגובת הממשלה החדשה ואת תגובת חמאס לאירועים. עד כמה משתפים כוחות הביטחון של הרשות פעולה עם הצבא? האם אנשי חמאס מעורבים בפעולה? אם כן, האם פעלו באישור הדרגים הבכירים או בניגוד לעמדתם? איך תתייחס חמאס לאירוע? אם לא, איזה ארגונים עומדים מאחורי הפעולה, והאם מתחילה להסתמן בשטח אופוזיציה לאש"ף המחודש, כמו שחמאס הייתה לאש"ף הישן?

בעוד פחות משבועיים תתכנס בבריסל ועידת המדינות התורמות לרשות הפלסטינית. למרות עמדתה הנוקשה נגד הממשלה החדשה צפויה ישראל להתייצב בבריסל ולקרוא למדינות העולם להמשיך ולממן את הרשות. האם תעשה כך גם אם יתברר שלחמאס הייתה יד בחטיפה, או שלא פעלה מספיק כדי לשחרר את הצעירים? אם לא – האם הדבר יוכל לסכן את הישרדותה של הרשות? הרבה שאלות, מעט תשובות.

> האם ישראל בדרך להכיר בממשלת האחדות הפלסטינית?

> הסיפור האמיתי בפיוס הפלסטיני הוא תחייתו של אש"ף

ודבר אחרון: אם אכן מדובר על חטיפה, אי אפשר שלא לתהות אם החוטפים פעלו מתוך מחשבה על משא ומתן לשחרור אסירים, שנמצאים במקום גבוה בסדר היום הפלסטיני בימים אלה בגלל שביתת הרעב המתמשכת בבתי הכלא הישראלים (בעיקר באזור חברון, כפי שמציינת עמירה הס).

פורסם גם באנגלית במגזין +972

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
אולי תואיל ותסביר למי שבחרו בך איזה חומר הובא בפניך ועל מה נסמכת התרשמותך מהאירוע המאוד מאוד בעייתי? (הדס פרוש / פלאש 90)

אולי תואיל ותסביר למי שבחרו בך איזה חומר הובא בפניך ועל מה נסמכת התרשמותך מהאירוע המאוד מאוד בעייתי? (הדס פרוש / פלאש 90)

ח"כ יאיר גולן, כשאמרת ש"צה"ל לא מטייח", למה התכוונת?

בנאום שנשאת לפני שש שנים, דיברת על מחויבותו של הצבא "לתחקר התנהלות בעייתית באומץ וליטול אחריות מלאה". אלא שמאז התגייסת לטובת חייל שירה למוות בפלסטיני חף מפשע וביקשת הקלה בעונשו, אף שבחינה יסודית של חקירתו מעלה חשדות כבדים לטיוח

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf