newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

חודש אחרי ההשקה מחדש: עובדי הכרמלית הכריזו סכסוך עבודה

העובדים דורשים לחתום על הסכם קיבוצי. "עבדנו שנתיים בשכר מופחת כדי שהכרמלית תחזור לפעול, לא נסכים שימשיכו לדחוק אותנו הצידה"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ההסתדרות הכללית הכריזה בתחילת השבוע על סכסוך עבודה בכרמלית, הרכבת התחתית בחיפה, בעקבות "מבוי סתום במו"מ לחתימה על הסכם קיבוצי ראשוני לאחר שבע שנות דיונים". במידה ולא יתקבלו דרישות העובדים הם צפויים לצאת לשביתה החל מה-5 בנובמבר.

ההכרזה על סכסוך העבודה מתרחשת פחות מחודש מההשקה המחודשת של הכרמלית, לאחר כמעט שנתיים של שיפוצים בעקבות שריפה שהחריבה את מערכות הרכבת. בהודעת ההסתדרות נכתב כי עובדי הכרמלית הכריזו על המהלך בעקבות "התנהלות המעסיק בחוסר תום לב, תוך הערמת קשיים וגרירת רגליים במו"מ במטרה לפגוע בכוחם הארגוני של העובדים".

כפי שדיווחנו בהרחבה בעבר, לאחר שניצחו במאבק כנגד הפרטת הכרמלית, עובדי הרכבת התחתית נמצאים במו"מ ממושך מול עיריית חיפה וההנהלה בדרישה לחתום עימם על הסכם עבודה ראשוני. לאחר מאבקים ממושכים, שכללו השבתות יזומות של של הנסיעה, היו העובדים על סף חתימה עם הנהלת הכרמלית על הסכם קיבוצי. אלא שהכרמלית עלתה באש שבוע לפני שאמור היה דירקטוריון הכרמלית להיפגש ולאשר את ההסכם, ולאחר השריפה מיאנה ההנהלה לדרישת העובדים לחתום על ההסכם בכל זאת, תוך הבטחה שהיא תעשה זאת מיד עם חזרת הכרמלית לעבודה.

הכרמלית השבוע. הושבתה לשנתיים בגלל שריפה (צילום: רמי יונס)

הכרמלית השבוע. הושבתה לשנתיים בגלל שריפה (צילום: רמי יונס)

מוועד העובדים נמסר ל"שיחה מקומית" כי בתחילת חודש ספטמבר דירקטוריון החברה אישר, לאחר לחצים רבים מצד העובדים, את תנאי ההסכם הקיבוצי, אך מאז מסרבת ההנהלה לקבוע מועד לחתימה סופית עליו.

לדברי חבר הוועד, לוטן רז, "במשך כמעט שנתיים עובדי הכרמלית עבדו בשכר מופחת, ולעתים קרובות בעבודות קשות ומסוכנות, בחלקן גם בשבתות ובחגים, על מנת שהכרמלית תשוב לפעול, וכל זאת בהבטחה שההסכם הקיבוצי המוסכם יחתם עם פתיחתה המחודשת של הכרמלית. העובדים ספגו הפסדים קשים לאורך כל התקופה הזו וממשיכים למשוך בעול עד היום. כעת שוב מבקשים מאתנו להמתין. החיים, הבריאות, והפרנסה שלנו הם חשובים, לא ניתן שימשיכו לדחוק אותנו הצידה ואנו לא מוכנים להמתין יותר".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מבקש מקלט מאפריקה שוטף כלים במסעדה, ב-2014 (צילום: ???

מבקש מקלט מאפריקה שוטף כלים במסעדה, ב-2014 (צילום: ???

שוטף כלים לח"כ השכל: "12 אלף שקל בחודש? זה בלתי אפשרי"

מבקש מקלט מאריתריאה שעובד כשוטף כלים במסעדה אומר כי מי שינסה להגיע לסכום שבו נקבה הח"כית מהליכוד "יתמוטט אחרי שבוע". הוא לא ממליץ לאיש לעבוד במטבח: "יש סיכונים ונזקים לגוף, אין זמן לאכול ויכולים להחליף אותך בשנייה". לדבריו, "לח"כ השכל מטרה אחת – להסית נגד מבקשי המקלט"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf