newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

חגיגות יום ירושלים: "מחפשים לדפוק מכות לערבים"

מצעד הדגלים משקף את המציאות היומיומית של התושבים הפלסטינים בעיר המזרחית: ניסיון להעלים אותם מבתיהם ומהמרחב הציבורי, אלימות וגזענות. שלוש מחשבות ותמונות

מאת:

כתב: מוריאל רוטמן-זכר

האלימות התחילה הרבה לפני הגעת הצעדהריקוד הדגלים היה צפוי להתחיל בשעה חמש, אבל כבר בשעה 15:00 כוחות מג"ב ומשטרה התחילו לפזר בכוח הפגנה פלסטינית שהתארגנה נגד הצעדה, לבדוק תעודות של כל מי שנראה פלסטיני, ולמנוע מהם להתכנס באזור הרחבה של שער שכם. כשמישהו סירב להתפנות או אפילו סתם התעכב, השוטרים והמג"בניקים הגיבו באלימות כלפיו. חנויות פלסטיניות נסגרו לרגל הצעדה, הולכי רגל פלסטינים נאלצו ללכת בדרכים עוקפות וארוכות כדי להגיע הביתה, ובאזור רכבו שוטרים על גבי סוסים כדי לוודא שהשטח יישאר "סטרילי" בשביל הצועדים היהודים.

חנויות פלסטיניות נסגרו (צילום: מוריאל רוטמן)

חנויות פלסטיניות נסגרו (צילום: מוריאל רוטמן)

כל יום הוא יום ירושלים עבור תושבי העיר המזרחית. כשהצעדה הגיעה לשער שכם, כמעט ואפשר היה לשכוח שבמקום חיים גם פלסטינים, שחלקם גם ניסו קודם לכן להביע התנגדות למפגן הלאומנות שנקרא "ריקוד הדגלים של יום ירושלים". אירוע זה כבר הפך למסורת, בה אלפי יהודים – חלקם דתיים, חלקם חילוניים, חלקם ישראלים, חלקם לא – צועקים ססמאות כמו "ייבנה המקדש- יישרף המסגד" בעודם צועדים אל תוך הרובע המוסלמי של העיר העתיקה.

זהו אמנם אירוע שנתי, אבל התוכן שלו משקף את המציאות של הכיבוש באזור. בצד השני של הכביש, בפינת רחוב צאלח א–דין שהוא אחד הרחובות המרכזיים בעיר המזרחית, יש בניין גדול בו שוכן סניף הדואר המרכזי של מזרח ירושלים. הבניין הועבר לאחרונה לבעלותה של עמותת "עטרת כהנים" שמתכוונת להקים שם ישיבה ומכינה קדם צבאית. עטרת כהנים עומדת מאחורי הקמת התנחלויות באמצע שכונות פלסטיניות כמו שייח ג'ראח, ראס אל–עמוד והרובע המוסלמי, ונתמכת על ידי התורם האמריקאי ארווינג מוסקוביץ'. מציאות של גזענות, נישול, גירוש, הרחקה, איומים, אלימות ממסדית ועוד היא מציאות יומיומית עבור הפלסטינים שגרים בירושלים המזרחית.

שוטרי מג"ב מפילים לרצפה פלסטיני שסרב להתפנות מרחבת שער שכם (צילום: מוריאל רוטמן)

שוטרי מג"ב מפילים לרצפה פלסטיני שסירב להתפנות מרחבת שער שכם (צילום: מוריאל רוטמן)

אבל היום הלאומנות והאלימות מרוכזות במיוחד. ילדים מתרוצצים כשעל חולצותיהם מדבקות של "כהנא צדק". קבוצות  של מתבגרים קופצים ושרים בקצב שירים שנעים בין "מוחמד מת" ל"ירושלים של זהב". צעירים עם חולצות ודגלים של מכינות קדם צבאיות שועטים ברחובות אל תוך הרובע המוסלמי ודופקים על דלתות בתים וחנויות. עשרות מהם "מחפשים לדפוק מכות לערבים", כפי ששמעתי כמה מהם אומרים. אלפי הצועדים האחרים מגבים אותם מי בשתיקה ומי בהתלהבות והכל בברכת העירייה והממשלה.

אלפי צועדים שוטפים את ירושלים (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

אלפי צועדים שוטפים את ירושלים (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פעילי השמאל יהלי צ'ליק, מתן קדיש ויסמין ערן-ורדי בבית המשפט, ב-2 בדצמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

פעילי השמאל יהלי צ'ליק, מתן קדיש ויסמין ערן-ורדי בבית המשפט, ב-2 בדצמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

המשטרה הפכה פעילי שמאל מעדים לחשודים. ביהמ"ש לא השתכנע

מתנחל ממעון רץ ליד הכפר א-טוואני בדרום הר חברון, והותקף על ידי פלסטינים. שלושה פעילים שזומנו לתת עדות נעצרו. לאחר מכן פשטה המשטרה על בית שבו התגוררו והחרימה ציוד ללא צו. "זו עליית מדרגה. עד עכשיו לא ראינו כזאת רדיפה נגד הפעילות היומיומית שלנו"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf