newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

התוכנית השמרנית של כחלון תחליש את המעמד של נשים עניות במשפחה

במקום להגדיל את עצמאותן הכלכלית של נשים המשתכרות נמוך, דווקא הגברים, שגם ככה מרוויחים בממוצע כחמישים אחוז יותר מנשים, יגדילו את כוחם כתוצאה מהתוכנית של כחלון. "נטו משפחה" היא עוד לבנה בחיסול הממוקד של מדינת הרווחה מבית מדרשם של נתניהו וזליכה

מאת:

כותב אורח: דותן לשם

השבוע הציג שר האוצר כחלון את תכנית "נטו משפחה" הכוללת ארבעה סעיפים: הטבות מס להורים מן המעמד הבינוני-גבוה והעשירים, הפחתת מכסים על יבוא בגדי תינוקות וטלפונים סלולרים, הגדלת מענק מס הכנסה שלילי לגברים ולמשפחות בהן שני ההורים עובדים, סבסוד צהרונים לגנים ולכיתות א-ב. מרבית העיתונות הכלכלית צהלה ושבחה את התכנית כ"חברתית", וחברי האופוזיציה הפרלמנטרית מיהרו לפרגן. כך, למשל, חזרו עמיר פרץ ויוסי יונה על דף המסרים המגדיר תכנית זו כ"צעד חשוב בכיוון הנכון". אולם ניתוח קצר של התכנית מלמד את מה שכבר ידענו: התכנית היא עוד צעד הרסני להשלמת תכנית נתניהו-זליכה מ-2004 להרס שאריות מדינת הרווחה על ידי ניאו-ליברליזציה מואצת של החברה והכלכלה הישראלית.

כזכור, לפי נתוני בנק ישראל כבר היום ניצבת מדינת ישראל בקצה הימני של הסקאלה של המדינות העשירות בעולם, וחסרים בה כ-160 מיליארד שקל להוצאות אזרחיות של הממשלה בשנה בהשוואה לממוצע מדינות ה-OECD. זו התוצאה של עשור הצנע החברתי וההתעללות בעניים שהשיתו נתניהו וזליכה. התכנית החדשה של כחלון, שהיקפה המינורי עומד על כארבעה מיליארד שקלים, אינה באה לשנות זאת.

לפי נתוני האוצר, חלק הארי שבתוכנית החדשה כולל דווקא הקטנה של ההוצאה האזרחית שאושרה בתקציב לא מזמן כ"רזרבה" לשימוש האוצר. כדרכם הניאו-ליברלית בקודש בחרו כלכלני האוצר לבצע קיצוץ נוסף בתקציב, בתמיכתם התמוהה של חברי האופוזיציה, במקום להגדיל את ההוצאה האזרחית. הדבר נעשה על ידי הורדת מיסים בדרכים הבאות: הפחתת מס הכנסה לזוגות נשואים להם ילדים צעירים ממעמד בינוני-גבוה ומעלה בעלות של1.7 מיליארד שקל והפחתת הכנסות המדינה ממכסים בעלות 0.6 מיליארד שקל.

> צפו: מתנחלים תוקפים פעילי תעאיוש סמוך לכפר עוג'ה בבקעה

שר האוצר משה כחלון מציג את תוכנית "נטו משפחה" (פלאש90)

שר האוצר משה כחלון מציג את תוכנית "נטו משפחה" (פלאש90)

אולם גם כאשר מסתכלים על השימוש שבחרו באוצר לעשות בכספי הרזרבה במסגרת תכנית "משפחה נטו" על מנת להגדיל ההוצאה הממשלית, ניתן לראות שהוצאות אלו הן עוד צעד בכיוון שהתוו נתניהו וזליכה, של פירוק מדינת הרווחה. הדבר נעשה על ידי הגדלת תשלומי "מס הכנסה שלילי" – השתתפות הממשלה בתשלום שכרם של עובדים בשכר נמוך במקום המעסיק כתחליף לקצבאות האוניברסליות שקוצצו באכזריות על ידי נתניהו וזליכה. כל זאת בעלות של 0.75 מיליארד שקל.

פירוק מדינת הרווחה נעשה על ידי מהלך כפול: ראשית קיצוץ אגרסיבי של הקצבאות האוניברסליות שהיוו את עמוד התווך של ההגנה שסיפקה מדינת הרווחה לענייה – על ידי כך שהבטיחו קיום מינימלי לכל כמו גם בכך שסיפקו לעניים ועניות כוח מיקוח ב"שוק העבודה" אל מול המעסיקים. חלקו השני של פירוק מדינת הרווחה הוא הפקרתם האקטיבית של העניים המרודים על ידי הממשלה לידי כוחות השוק, בין היתר על ידי סבסוד שכרם הנמוך ממילא למעסיקים ב"מס הכנסה שלילי" מבית מדרשו של הכלכלן הניאו-ליברלי מילטון פרידמן. פתרון זה אומץ בחום על ידי ביל קלינטון בשנות התשעים שהכריז על מדיניות זו כ"קיצה של מדינת הרווחה כפי שהכרנו אותה", ועם תוצאותיו ההרסניות של החיסול הממוקד הזה מתמודדת ארה"ב עד היום. בישראל, כאמור, החל החיסול ב-2004 ותכנית "נטו משפחה" היא עוד לבנה במהלך.

חיזוק מעמד הגבר והאשה העשירה

בנוסף, במקום ליישם את חוק יום לימודים ארוך, שאת ישומו מסכלת החונטה של אגף התקציבים כבר 20 שנה על ידי שימוש בחקיקת החירום הידועה בכינוייה "חוק ההסדרים", על פי התוכנית החדשה תשתתף המדינה בסבסוד מרכזי שירותי שמירה מרוכזת על ילדים (צהרונים), שיופנה רק למעמדות הביניים ולעשירים. זאת מאחר שרבים מילדי העניים זוכים ליום לימודים ארוך ו/או צהרונים במימון המדינה. צהרונים אלה, נזכיר, הופרטו במקרים רבים או מנוהלים על ידי "חברות בת" עירוניות, המעסיקות עובדות בשכר נמוך. עלות הלעג לרש הזה תעמוד על כ-0.9 מיליארד שקלים.

השימוש בשם "נטו משפחה" מרמז על השמרנות של התכנית. שמרנות זו משתקפת בחלק הארי של התכנית, הלא הוא קיצוץ המסים בשיעור של 1.7 מיליארד שקל. מרביתן המוחלטת של האימהות העובדות לא יהנו מהטבה זו מאחר שכבר כיום רק כחמישית מהאימהות העובדות מרוויחות מספיק על מנת למצות את נקודות הזיכוי במס המגיעות להן (עבור אם לשני ילדים קטנים, כ-9,000 שקלים בשנת 2015).

במילים אחרות, מאחר שמרבית הכסף ב"נטו משפחה" הולך להגדלת נקודות הזיכוי, רק הנשים בעלות השכר הגבוה ביותר יהנו מהגדלת הנטו. תכנית זו היא, כמובן, של המשך מדיניות תכנון האוכלוסיה המוכרת במקומותינו כ"בניכוי הערבים והחרדים מצבנו מצוין", שנועדה לגרום לעניות ללדת פחות. עכשיו השר "יש לי" כחלון הוסיף את חציה השני – עידוד העשירות ללדת יותר (אבל לחזור לעבודה מהר, כדי שיוכלו למצות את נקודת הזיכוי הנוספת בשנה הראשונה לאחר הלידה).

אולם יש לתכנית השפעה שלילית נוספת והיא חיזוק כוחו הכלכלי של הגבר בתוך התא המשפחתי והחלשת כוחה הכלכלי של האישה. אותו גבר, שכידוע משתכר בממוצע כחמישים אחוז יותר מן האישה, יגדיל את חלקו בהכנסה הפנויה של משק הבית כתוצאה מ"נטו משפחה" וכתוצאה מכך את כוחו. שינוי מאזן הכוחות גם צפוי להקשות על נשים להיפרד מבן זוג פוגעני. הדבר נכון במיוחד לנשים המשתכרות שכר נמוך במיוחד, זאת מאחר שבמסגרת התכנית "מס הכנסה שלילי" 1. יוגדל לגברים ולא לנשים. 2. ינתן מענק נוסף למשק בית בו שני מפרנסים בשכר נמוך במיוחד. במילים אחרות, במקום להגדיל את עצמאותה הכלכלית של אישה המשתכרת שכר נמוך במיוחד, בחרו באוצר להגביר את הלחץ הכלכלי שלא לעזוב בן זוג פוגעני. כל זאת בנוסף להגברת כוחו הכלכלי של הגבר בכל המשפחות העניות.

לו התוכנית הרעה הזו היתה באמת צעד בכיוון הנכון, כזה המסייע לכל ההורים לילדים צעירים תוך חיזוק מעמד האישה הלא עשירה, היה מופנה כל הכסף להגדלת קצבאות הילדים. במקום זאת בחרו באוצר לחזק את כוחם הכלכלי של מרבית הבעלים ו"איזנו" זאת על ידי חיזוק כוחן הכלכלי של נשים המשתכרות שכר גבוה בלבד.

ד”ר דותן לשם הוא מרצה בחוג לרעיון מדיני וממשל באוניברסיטת חיפה. ניתן לעקוב אחר כתיבתו על ענייני כלכלה בדף הפייסבוק שלו.

> האוניברסיטאות מייבשות את התיכונים ובנט אומר שזה גשם

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
כ-40 אחוז מתקציב החינוך של מועצת אלקסום מוקדש להסעות של ילדים מהכפרים הבלתי מוכרים. ילדים בדואים בדרך לבית ספר בנגב (צילום יעלה רענן, המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים)

יסחבו פערי התפתחות והשכלה עד אחרית חייהם. ילדים בדואים בדרך לבית ספר בנגב (צילום: יעלה רענן, המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים)

הילדים הלא מוכרים להורים הלא מוכרים בכפרים הלא מוכרים בנגב

אלפי ילדים בגיל חינוך חובה בכפרים הלא מוכרים בנגב לא רשומים לגנים. במקום לספק כיתות, המדינה מתעלמת מהחלטות ומציעה פתרונות גרועים. במשך שנים ישראל מתעמרת בתושבים בתקווה שיעזבו את אדמותיהם, והילדים משלמים את המחיר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf