newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שהשמאל ילמד מהקהילה הגאה איך לעמוד על עקרונותיו ולהפסיק להתנצל

הטענות על כך שהקהילה הלהט"בית לא היתה "מכילה" כלפי שטייניץ ובנט בעצרת הן קשקוש מוחלט: טוב מאוד שלא נתנו לפוליטיקאים עם רקורד מוכח נגד הקהילה לעשות עליהם סיבוב

מאת:

כותב אורח: עמיר סגל

אחרי שמנפתלי בנט נמנע לנאום אתמול, ואחרי צעקות בוז ליובל שטייניץ, טוענים ש"השמאל" או "הקהילה" לא יודעים להכיל את האחר וכי זו מהות הבעיה של הציבוריות הישראלית. זה קשקוש. היחס שלו זכו בנט ושטייניץ סביר מאוד, אפילו עדין.

במערכת הבחירות שוחרר סרטון הזוי בו מתמודדי הבית היהודי בפריימריז מתחרים אחד בשני כדי להוכיח מי מגנה יותר נישואים בין בני אותו המין וכמה אפשר להראות שזוגיות חד-מינית היא לא יהודית ושערורייה רבתי. בנט לא השתתף בסרטון, אבל גיבה את האמירות שהופיעו בו – אולי זה כי הוא מגבה את אנשיו, אולי כי הוא חשב שכך יאסוף עוד כמה קולות ואולי זו אמונתו. בכל מקרה, במבחן הזה הוא בחר בצד שמתנגד לערכי קהילת הלהט"ב – ומרבית הציבור החופשי בישראל.

במהלך הקדנציה הקודמת עלו כמה הצעות חוק למיסוד נישואים אזרחיים ונישואים בין בני אותו המין. בנט התנגד, שטייניץ התנגד. גם בכנסת הזו לא נראה שהם ממובילי או תומכי שינוי בכיוון הזה. יותר מכך, בנט הוא ראש המפלגה שאחראית לעצירת לא מעט יוזמות חקיקה שמטרתן לסייע לקידום נשואים אזרחיים ונישואי בני אותו המין. הוא אף הצהיר על כך בפומבי כמה פעמים, וכמובן "לא התנצל".

מה מתמודדי הבית היהודי חושבים על נישואים חד מיניים?

בפוליטיקה כמו בפוליטיקה

אחרי אירוע הדקירה במצעד הגאווה (אליו שטייניץ ובנט אפילו לא דמיינו להגיע), יש אופנה "לחבק" את "הקהילה". זו נראית לאנשים כבנט ושטייניץ (שלא עשו ולא יעשו דבר לקידום שוויון בין בני נטיות מיניות שונות) הזדמנות להראות את פנים הליברליות ולקחת חלק במשחק הישראלי של "לפנות אל קהלים חדשים", שלפעמים קוראים לו "אחדות בעם".

יש לומר על כך מילה טובה. גינוי מעשה האלימות במצעד הגאווה חוצה מפלגות, זרמים פוליטיים ומגזרים. לא תמיד זה היה כך ויש לברך על כך שהקונצנזוס הישראלי הרחב קיבל את עריכת מצעד הגאווה (גם בירושלים), וכמובן שגינוי אלימות נגד משתתפיו.

אבל אירוע פוליטי הוא אירוע פוליטי – ובפוליטיקה דיבורים הם זולים וראוי למדוד אדם לפי מעשיו. בזמן שבעצרת בירושלים סגן ראש העיר תמיר ניר הילל ושיבח את ניר ברקת (שלא היה באירוע, לא היה במצעד הגאווה ולא עשה הרבה בנושא בזמן כהונתו) בחנופה מביכה, בתל אביב הודיעו שלא יתגלגלו על הגב בעבור כל פוליטיקאי ציני.

למרות הדיבורים של שלל אנשי ציבור – העם הזה מאוחד מאוד, בטח ביחס לעמים אחרים. מה שצריך זה לא "חיבוקים" אלא מעשים. וראוי שכל קבוצה פוליטית תתבע עשיה ותוצאות ממי שרוצה לעשות עליה סיבוב פוליטי.

להפסיק להתנצל

מערכות בחירות בשנים האחרונות שולחות את השמאל הישראלי אל "חשבון נפש", שלו לרוב שתי מסקנות – "לחבק / להתחבר עם קהלים חדשים", וכן טשטוש עמדות שמאל. טשטוש העמדות נמצא בעיצומו וכבר כתבתי כי הפתרון איננו טשטוש אלא הצגת פתרון לסוגיה הפלסטינית ולכיבוש. הפנייה אל "קהלים חדשים" היא דבר מבורך ברמה העקרונית – אך יישומו לרוב לקה בחסר כשפנייה זו מביאה לוויתור על עקרונות. דוגמא עכשווית לכך כשיאיר לפיד מתעטף בטלית ומניח פתק בכותל. לאור זאת יש באירועי אמש לקח לשמאל הישראלי כולו.

הלקח הוא פשוט: עמידה על העקרונות הבסיסיים של השמאל הישראלי. עמידה זו, אולי בהשארת "לא מתנצלים" של בנט, היא מה שצריך השמאל הישראלי כדי לשוב לשלטון. עמידה על העקרונות שהנחו ומנחים את השמאל הישראלי, פעולה לאור העקרונות האלו ושיתוף פעולה שבו השמאל הוא שמכתיב את כיוון הפעולה ולא שותפיו המקריים.

 עמיר סגל הוא מנכ"ל עמותת "עובדים" העוסקת בקידום עובדים ומחפשי עבודה. ירושלמי ונשוי לאניה.

> קבלת פנים לשר שטייניץ בעצרת בגן מאיר: "ההומופוביה מתחילה בממשלה"

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf