newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הרשימה הראויה ביותר בכנסת ישראל

שתי התבטאויות השבוע, של ח"כ איימן עודה ושל ח"כ ג'מאל זחאלקה, הדגישו שוב מדוע הרשימה המשותפת היא הראויה ביותר מכל רשימות השמאל. עכשיו נותר לחכות רק שפאוזת הסכם הרוטציה תגיע כבר לסיומה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בשתי התבטאויות שונות בתוך עשרים וארבע שעות, הוכיחו יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, ויו"ר סיעת המשותפת בכנסת, ח"כ ג'מאל זחאלקה, מדוע הרשימה המשותפת היא הרשימה הראויה ביותר שיושבת כיום במשכן. כוונתי לדבריו של ג'מאל זחאלקה בעניין החוק לגירוש מבקשי המקלט, והודעת התנחומים של איימן עודה לציבור החרדי בעקבות מותו של הרב שטיינמן.

"דואגים" לערבים

כשאבי גבאי תומך בגירוש מבקשי מקלט אל מותם, ומחרה מחזיק אחריו בוז'י הרצוג בנימוק שהם "לוקחים לערבים את מקומות העבודה", כשיאיר לפיד שכמו אביו עשה לא מעט מהונו הפוליטי תוך שימוש בקלף השואה ואימת הפליטות אבל הצביע מהאופוזיציה (!) בעד החוק הנואל הזה, זחאלקה אמר מעל במת הכנסת את הדברים האלה:

הגזענות לא ניתנת לחלוקה, ולא במקרה כל מי שמנסה לפגוע במבקשי מקלט עושה אותו דבר לערבים. לא תפילו אותנו בפח בטענה שמבקשי המקלט פוגעים בפרנסתם של העובדים הערבים כי אנחנו נגד פגיעה בכל ציבור העובדים, וכמובן שגם נגד שלילת זכויותיהם הסוציאליות ופגיעה בשכרם ונגד כל התנכלות וגירוש של מבקשי המקלט. כל פגיעה שכזאת במוחלשים פוגעת במכלול הזכויות והחירויות ואיננה מנותקת מהפגיעה בזכויות הערבים. אנו דורשים להגן על זכויות האדם בכלל ועל מבקשי המקלט בפרט"

נכון, ישנם חברי כנסת נוספים שהתבטאו בחריפות נגד החוק הזה, חברי מרצ למשל. אבל צריך לזכור שנקודת מבטו של זחאלקה שונה מהותית בהקשר הזה. זחאלקה הוא בן המיעוט הילידי שאיבד את אדמתו לפרויקט קולוניאליסטי, שגם חברי מרצ נמנים עליו. כלומר המלחמה הזו היא בין הימין הציוני המבקש לשמור על טוהר הגזע של הפרויקט הקולוניאלי, לבין השמאל הציוני שרוצה לשוות לו מראית עין דמוקרטית ונאורה.

> הצעת חוק חדשה בתגובה לדוח העוני: לקבוע סכום מינימום לקיום בכבוד

חברי הכנסת איימן עודה וג'מאל זחאלקה, הרשימה המשותפת (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

חברי הכנסת איימן עודה וג'מאל זחאלקה, הרשימה המשותפת (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

זחאלקה, בהיותו בן העם הילידי שעל אדמתו מתחוללת המלחמה הזו, בוחר למרות ההקשר הזועק הזה לדבר בשם ערכים אוניברסליים של צדק וזכויות אדם ועובדים. להזכיר, אנחנו מדברים כאן על האיש שעומד בראש המפלגה המואשמת תדיר בלאומנות, והנה דווקא הוא מבטא את העמדה האוניברסלית, ההומנית ביותר.

אבל זחאלקה עושה בדברים האלה עוד מהלך חשוב: הרצוג וגבאי משקפים בדבריהם המתנשאים את המבנה ההיררכי שבו הם עצמם בעמדת האדונים שמארגנים את "סידור העבודה" בין הפלסטינים למבקשי המקלט, כלומר מסמנים אותם כמעמד העבדים שהאדון מכתיב את מבנה הכוח הפנימי שלו. זחאלקה, בדבריו, מפקיע את מקום בעל הבית מידיהם ומדבר לא רק מתוך עמדה מוסרית אלא גם מתוך עמדה של מי שיש לו חזקה על האדמה הזו. הוא מטיח בפניהם של גבאי והרצוג לא רק את הריקבון המוסרי שלהם, אלא גם את תפיסת האדנות שבה הם מחזיקים ביחס לאזרחים הפלסטינים. לא רק שיעור מוסרי יש כאן, אלא גם שיעור פוליטי ממדרגה ראשונה.

גם הודעת התנחומים של עודה לציבור החרדי איננה טריוויאלית בכלל. יישור הקו של המפלגות החרדיות עם ההקצנה של הממשלה הזו הוא מקומם ומאכזב, בלשון המעטה. במיוחד היה מחפיר לראות את ההתנערות שלהם מעמידה לצד המשותפת סביב חוק המואזין, אחרי שסידרו לעצמם "עוקף צפירת שבת" שיחריג את הצפירה מהחוק. לכל הפחות בעניין הזה אפשר היה לצפות מהם לסולידריות בין-דתית, הם הבינו בדיוק כמה החוק הזה דוקר ובלתי נסבל עבור הציבור המוסלמי. עודה מזכיר בעדינות את חילוקי הדעות, אבל הודעת התנחומים שלו היא מופת של רגישות וכבוד.

שתי ההתבטאויות האלה הן בשבילי ההסבר הניצח ביותר למה הרשימה המשותפת היא הרשימה ההומנית, הדמוקרטית והראויה ביותר בכנסת. אני גאה היום במיוחד שהצבעתי עבורה, ומקווה בכל לבי שגם פארסת הרוטציה תבוא כבר לסיומה הטוב, ושנוכל להצביע לחזית דמוקרטית אמיתית ומשותפת אחת גם בבחירות הבאות, שתבואנה עלינו לטובה במהרה בקרוב אינשאללה.

> מורה לנבוכים: הגורל אליו מגרש אבי גבאי את הפליטים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
לפי ההערכות, 70 אחוז ממבקשי המקלט פוטרו או הוצאו לחל"ת. מבקש מקלט בדרום תל אביב (צילום: אורן זיו)

לפי ההערכות, 70 אחוז ממבקשי המקלט פוטרו או הוצאו לחל"ת. מבקש מקלט בדרום תל אביב (צילום: אורן זיו)

"צריך לסייע להם". פסיקה של רב לטובת מבקשי המקלט

הרב גולן אלוף, שהיה ממקורביו של הרב יוסף, נשאל האם ראוי לשחרר את כספי הפיקדון של מבקשי המקלט על רקע משבר הקורונה.  "אסור לאפשר מצב נורא כזה מבני אדם", הוא ענה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf