newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

יותר מאלף מפגינים בתל אביב: "חייבים לשבור שתיקה"

המפגינים צעדו בתמיכה בארגון "שוברים שתיקה" ובקריאה לסיום הכיבוש בשטחים לטובת שלום וביטחון לשני העמים. המשטרה פעלה בכוננות חריגה מחשש לפגיעה במפגינים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

למעלה מאלף מפגינים צעדו במוצאי שבת במרכז תל אביב נגד ההסתה, נגד הכיבוש, בתמיכה בשוברים שתיקה ובקריאה לשלום, שוויון וצדק חברתי.

ההפגנה אורגנה במסגרת יוזמת "עומדים ביחד" בתגובה להסתה המשתלחת והמתואמת של אם תרצו ושרי הממשלה נגד "שוברים שתיקה" וארגוני זכויות אדם אחרים בשבוע האחרון. בין היתר המפגינים קראו סיסמאות כמו "כשהצבא הורס בתים – חייבים לשבור שתיקה", "כשמכים עצורים – חייבים לשבור שתיקה" וכן הלאה.

המפגינים התכנסו בתחילה בגן מאיר, התקדמו מעט למשרדי הליכוד במצודת זאב, שם נישאו כמה נאומים קצרים נגד "ההסתה שמתחילה במשרדי הממשלה", ומשם הלאה לכל אורך רחוב קינג ג'ורג' – כשהם חוסמים את הרחוב כולו – עד האנדרטה במקום רציחתו של יצחק רבין. לכל אורך הדרך קראו סיסמאות כגון "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים", "הכיבוש הוא אסון – רק שלום הוא ביטחון" ו"ביבי, בנט והצל – סכנה לישראל".

> הייתי חייל בשטחים, אין לי סיפורים מסמרי שיער, וזה עדיין היה מזעזע

הפגנת "עומדים ביחד" בתל אביב בתמיכה באנשי "שוברים שתיקה" (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הפגנת "עומדים ביחד" בתל אביב בתמיכה באנשי "שוברים שתיקה" (אורן זיו / אקטיבסטילס)

פעילי שלום עכשיו עם תמונות מהשטחים, תל אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

פעילי שוברים שתיקה עם תמונות מהשטחים, תל אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

לאורך הצעדה היו שתי הפגנות-נגד קטנות, אחת של כחמישים איש בשדרות בן ציון, שבה בעיקר זרקו קללות לעבר מפגיני השמאל, ואחת של כ-15 אנשים שקראו "כהנא חי" מול כיכר רבין. ח"כ אורן חזן, שניסה בעבר לרמות את שוברים שתיקה עם עדות מזויפת ונחשף, השתתף בראשונה מאלה. איש ימין אחד זרק בקבוק לעבר מפגיני השמאל ונעצר במקום.

(אגב, בהפגנה בבן ציון החזיק אחד המפגינים תמונה של נתניהו במדי נאצי עם הכיתוב "די להסתה", בעקבות פוסט של איש שמאל שהוסר מפייסבוק לפני כמה חודשים. עכשיו, אחרי ההפגנה, מפיצים אנשי ימין בפייסבוק את התמונה של מפגין הימין הזה ומתארים אותה כחלק מהפגנת השמאל. הזוי למדי).

> אבל למה שוברים שתיקה נוסעים לדבר בחו"ל?

הפגנת הנגד הימנית מול צעדת השמאל נגד הסתה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הפגנת הנגד הימנית מול צעדת השמאל נגד הסתה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הפגנת "עומדים ביחד" בתל אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הפגנת "עומדים ביחד" בתל אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

באנדרטת רבין נשאו דברים יריב אופנהיימר משלום עכשיו, ח"כ דב חנין (חד"ש, הרשימה המשותפת), ח"כ אילן גילאון (מרצ) ויולי נובק, מנכ"לית "שוברים שתיקה". "ההסתה והאיומים לא עוצרים בפעילי ארגוני זכויות אדם או בשמאל, אלא מגיעה עד בית הנשיא בירושלים", אמר אופנהיימר. "אנחנו במאבק על הדמוקרטיה הישראלית ואין לנו ברירה אלא לנצח".

"השבוע היה לנו דו"ח עוני מזעזע. היה לנו מתווה גז מזעזע. ועכשיו מנסים להגיד לנו שהאשמה בהכל תלויה בשוברים שתיקה?" שאל חנין. "אנחנו רואים עכשיו שעם כובש לא יכול להיות חופשי בעצמו, ושהמאבקים על הדמוקרטיה, על השלום ועל צדק חברתי קשורים זה לזה. לא נוותר על הבית הזה". "אנחנו אוהבים את הארץ יותר מהמתנחלים, מוכנים להתפשר למענה. איזה אהבה יותר גדולה מזו של פשרה למען הארץ והאנשים שחיים בה?" הוסיף גילאון.

נובק, שהתקבלה בתשואות רמות במיוחד, בירכה על כך שבתגובה למתקפת הימין עוד חיילים רבים שברו שתיקה השבוע וסיפרו מה שעבר עליהם בשטחים ומה שהם נשלחו לעשות בשם המדינה. "זו לא גזירת גורל. אנחנו דור שנולד לתוך הכיבוש, ואנחנו ודור שיכול לסיים אותו", אמרה.

> אלבום הזכרונות של השמאל הרדיקלי: איפה היינו, ולאן בעצם הגענו?

אנדרטת רבין: "ההסתה מתחילה במסדרונות הממשלה" (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אנדרטת רבין: "ההסתה מתחילה במסדרונות הממשלה" (אורן זיו / אקטיבסטילס)

יולי נובק, מנכ"לית שוברים שתיקה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

יולי נובק, מנכ"לית שוברים שתיקה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

כאמור, ההפגנה אורגנה על ידי "עומדים ביחד", התארגנות שמאל חדשה שקמה לאחרונה בתגובה לגל האלימות הנוכחי, והשתתפו בה גם חד"ש, מרצ, לוחמים לשלום, מחסום ווטש, שלום עכשיו, אנטי-פה, וכמובן שוברים שתיקה ועוד רבות.

המשטרה, שליוותה את ההפגנה בכוחות גדולים, הייתה בכוננות גבוהה מהרגיל. לא ברור אם בגלל התרעה ממוקדת או בשל רוח התקופה, שוטרים רבים הסתובבו עם רובים עם אצבע על ההדק, כלבי גישוש הולכו מסביב למפגינים לכל אורך הדרך, ושוטרים בחנו עם פנסים את כל המרפסות מעל מסלול ההפגנה כל הזמן, כנראה בחיפוש אחר איומים אפשריים. לא זכורה לי כזו פעילות בהפגנות בעבר אי פעם. המשטרה עשתה את תפקידה ואפשרה להפגנה, ולהפגנות הנגד, להתקיים באופן מסודר, רק חבל שהגענו למצב שבו האיומים על מפגינים לא אלימים במרכז תל אביב נתפסים ככל כך ממשיים.

> תכירו: אנשים מעוררי השראה ומרוממי רוח

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משרד החינוך משלה את עצמו שהוא מחנך לחשיבה ביקורתית. שר החינוך רפי פרץ (צילום: רועי אלימה / פלאש 90)

משרד החינוך משלה את עצמו שהוא מחנך לחשיבה ביקורתית. שר החינוך רפי פרץ (צילום: רועי אלימה / פלאש 90)

כששר החינוך פועל בניגוד לחוק שעליו הוא מופקד

לפני שבוע ירה שוטר בראשו של מאלק עיסא בן התשע, בשעה שחזר מבית הספר לביתו. אם היה בישראל חינוך לחשיבה ביקורתית, הארץ הייתה רועשת. אבל כשבראש משרד החינוך עומד שר שמחבק גזענים, חשיבה ביקורתית נראית רחוקה מאוד

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf