newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

העבודה ומרצ – הניחו לתיקים, קחו את הוועדות

דרישת שתי המפלגות לקבל תיקים בכירים מובנת ולגיטימית, אבל אינה ריאלית. בחירות נוספות עלולות לרסק את השמאל ויש להימנע מהן בכל דרך, גם אם זה כרוך בוויתור על תיקים. במקרה הצורך, אפילו על ידי תמיכה בבחירה ישירה

מאת:

המשא ומתן שעורכות המפלגות בגוש המרכז-שמאל אל מול גוש בנט-סער נראה כתקוע. בנט וסער אמרו את האמת: ישנם חילוקי דעות עמוקים, גם מהותיים המפריעים להקמת הממשלה. אבל בינתיים התקיעות העיקרית, לפחות לפי מה שמדווח בכלי התקשורת השונים, קשור למה שתמיד מעכב הקמת ממשלה בישראל – חלוקת התיקים.

זו לא השפלה להיות "רק" חבר כנסת. מרב מיכאלי בדיון בוועדת הפנים, 29 בינואר 2018 (מרים אלסטר / פלאש 90)

זו לא השפלה להיות "רק" חבר כנסת. מרב מיכאלי בדיון בוועדת הפנים, 29 בינואר 2018 (מרים אלסטר / פלאש 90)

בעוד גוש בנט-סער לא מוכן לתת תיקים אידאולוגיים ומשמעותיים למפלגות העבודה ומרצ, באופן מאוד מובן שתי המפלגות דורשות לקבל תיקים חשובים ויוקרתיים בהתאם לגודלן. אם 13 מנדטים של הימין בממשלה יכולים לקבל ראשות ממשלה, שר ביטחון, משפטים ובטחון פנים, הרי ש-13 מנדטים משמאל חייבים לקבל לכל הפחות את החינוך, האוצר ותיקים נחשקים אחרים.

את התקיעות הזו כנראה שיהיה קשה לפתור, לבטח בהנחה שנפתלי בנט מקיים שיחות עם לפיד במטרה להכשיר בחירות נוספות ולקנות לנתניהו זמן נוסף. אך לשתי מפלגות השמאל ישנה אפשרות לצאת מהפלונטר מבלי לאבד את מהשפעתן.

בתור צעד ראשון אני סבור ששתי המפלגות, העבודה ומרצ, צריכות להודיע כי הן תומכות במודל הבחירה הישירה על פני יציאה לבחירות כלליות. מדוע לתת לנתניהו את המתנה הזו? מכמה טעמים.

ראשית, מצבן האלקטורלי של מפלגות השמאל אינו יציב. חרף החגיגות בשתי המפלגות על ההישגים המפתיעים והמרשימים גם יחד, ברור שהתוצאות אינן משקפות באופן ברור את הלך הרוח הציבורי. יציאה לבחירות כלליות עשויה להיות חרב פיפיות, בה מי שישלם את המחיר הוא מחנה השמאל שעשוי לאבד מכוחו האלקטורלי.

יתרון נוסף הוא היכולת לשמור על כנסת לעומתית לממשלת ימין שתקום. שמירה על המצב הקיים בכנסת יאפשר לגוש המרכז-שמאל-ערבים-ליברמן לשמור על רוב בנושאים רבים ובכך למנוע מהממשלה להתוות דרך בנושאים רבים – בהם גם הימלטותו של ראש ממשלה נאשם בפלילים ממשפט. כל זאת כמובן בהנחה שנתניהו ינצח בבחירה ישירה, בעוד קיימת האפשרות שהוא יפסיד. לפי הסקרים הבודדים שפורסמו בנושא נתניהו מוביל באחוזים בודדים על-פני לפיד ותוצאות האמת יכולות להכתיר דווקא את יריבו של ראש הממשלה הנוכחי.

אומנם בזמני שגרה הייתי מתנגד לכל שינוי של כללי המשחק בעוד המשחק מתנהל, אך לא בטוח שמה שקורה היום הוא חלק מהמשחק. עדיף שינוי קטן בכללים בשלב הזה, באמצעותו נוכל לשמור על חלק גדול מההישגים שלנו עד כה, מאשר לדבוק בשיטה הקיימת ולהפסיד הרבה, אולי את הכל. בחירות כלליות עכשיו עשויות להחזיר אותנו שנים אחורה במאבק לתפיסת השלטון.

תיק לימין – ועדה לשמאל

אבל יש שלב שני אותו צריכות מפלגות השמאל לאמץ, והוא אף חשוב מזה הראשון. הצעד הוא לוותר על התיקים הנחשבים, לחיות עם ההסכמה שהתיקים הגדולים, שלא ילכו אל בנט וסער, יוחזקו על-ידי לפיד וגנץ. תוותרו על התיקים ותשתלטו על הועדות.

אם סער יקבלו את תיק הבטחון, תמר זנדברג צריכה לעמוד בראש ועדת חוץ ובטחון, אם שקד תקבל את המשפטים מרב מיכאלי צריכה לעמוד בראש ועדת חוק חוקה ומשפט, אם שאשא-ביטון תקבל את תיק החינוך – ניצן הורוביץ צריך להיות יו"ר ועדת החינוך, תיק האוצר לליברמן? ועדת הכספים לאיבתיסאם מרעאנה, וכן הלאה. על כל תיק שיקבל הימין, צריך השמאל לדרוש ולקבל את הועדה הקשורה אליו. להיות קונטרה תמידית.

אין לשר את היכולת להעביר רפורמות והחלטות ממשיות מבלי לקבל את אישור הכנסת. כל ועדה שהשמאל יחזיק תוכל למנוע השתוללות של הימין בנושאים חברתיים ומדיניים. יתרה מכך יש בכנסת כוח לכפות על הממשלה מהלכים, ליזום שינויים במדיניות ולקבוע דברים חשובים לא פחות מאשר שר כזה או אחר

אין לשר את היכולת להעביר רפורמות והחלטות ממשיות מבלי לקבל את אישור הכנסת. כל ועדה שהשמאל יחזיק תוכל למנוע השתוללות של הימין בנושאים חברתיים ומדיניים. יתרה מכך יש בכנסת כוח לכפות על הממשלה מהלכים, ליזום שינויים במדיניות ולקבוע דברים חשובים לא פחות מאשר שר כזה או אחר.

זאת ועוד, זו תהיה ההזדמנות לחתור לעבר מטרה חשובה לא פחות מכל מטרה אחרת – להחזיר את כוחה של הכנסת לימיה כקדם. בעוד שבעשורים האחרונים נשחק כוחה של הכנסת על-ידי ממשלות תאוות כוח ובצע, שניטרלו ושללו את כל הסמכויות ויכולות הכנסת, זו ההזדמנות להפוך את בית הנבחרים לרלוונטי שוב.

אז אולי זה לא פופולארי להגיד זאת בימים אלה, אבל אולי שווה להסתפק בתיקים משניים יותר, כמו תחבורה וחקלאות, גם בהם אפשר לעשות דברים מדהימים, ולתת את הכוח העיקרי בממשלה הפריטטית למפלגתו של יאיר לפיד שבינתיים עושה את כל מה שנכון. זו לא השפלה להיות "רק" חבר כנסת. בשביל זה בחרנו אותם בסופו של דבר.

אודי פלג הוא יו"ר התא הסטודנטיאלי של מרצ באוניברסיטה בירושלים וחבר הנהלת סניף מרצ בירושלים

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
לוח הזמנים משרת את נתניהו באופן מושלם. משתתפי צעדת יום ירושלים חוגגים מול שריפה של עץ במתחם אל אקצא (צילום: מנדי הכטמן / פלאש 90)

לוח הזמנים משרת את נתניהו באופן מושלם. משתתפי צעדת יום ירושלים חוגגים מול שריפה של עץ במתחם אל אקצא (צילום: מנדי הכטמן / פלאש 90)

טביעות האצבעות של נתניהו מרוחות על כל ההסלמה הזו

ההתנכלות בשער שכם, הדיכוי בשייח ג'ראח, ההתפרצות לאל-אקצא, ההרג בעזה - ממשלת ישראל אחראית לרוב האלימות של הימים האחרונים. וכשבראש הממשלה עומד אדם שההידרדרות הזו יכולה להציל אותו ברגע האחרון, אפשר להבין למה החשד נופל עליו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf