את ההסלמה המסוכנת בצפון ישראל יזמה, וישראל צריכה לעצור

נקודת האפס של האירועים הבוקר היא לא המל"ט, אלא אינספור טיסות והפצצות ישראליות בשטחי לבנון וסוריה, שמפירות את ריבונותן באופן שיטתי. וגם: האם הציבור יכול לסמוך על נתניהו ששיקוליו הביטחוניים בימים כאלה טהורים?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אם, כפי שדיווח דובר צה"ל, חדר הבוקר (שבת) מל"ט מתוצרת איראנית לשטח האווירי של ישראל הבוקר – אכן מדובר בחידוש, ובהפרה של הריבונות הישראלית. אך זה אינו המהלך הראשון במסגרת הסלמה שנמשכת כבר מספר חודשים. כפי שפירט בהרחבה רק לפני כשבוע עידן לנדו, ישראל מפרה את הריבונות של לבנון עם גיחות מל"טים כבר שנים רבות, ולאחרונה הוסיפה גם גיחות מעל סוריה והפצצות של ממש בשטחי שתי המדינות.

הודעות דובר צה"ל הבוקר מתארות את שליחת המל"ט כ"פעולה חתרנית" נגד ישראל. פרשנים צבאיים מתחילים כבר להדהד את המסרים האלה, ומזכירים את ההפלה הראשונה של מטוס קרב ישראלי מאז 1982, כצורה הסלמה מהצד השני. אך רק תפיסה עיוורת וחד צדדית לגמרי של המציאות, שלא מביאה בחשבון את נקודת מבטו של הצד השני, יכולה לתאר את כל הפעולות הישראלית בשטחן של מדינות שכנות כפעולות הגנה לגיטימיות, ואת שליחתו של מל"ט מסוריה או ירי נ"מ סורי על מטוסים ישראלים שנכנסו לסוריה (אם אכן שם נורו, כפי שטוענים הסורים) – כתוקפנות אסורה.

ההצדקות השגורות להתקפות הישראליות מעבר לגבול בחודשים האחרונים מדברות על פיתוח נשק "שובר איזון" בצד השני. אך כמו שכתב לנדו, ישראל לא יכולה להיות זו שמגדירה איזה נשקים יוחזקו בידי אויביה, בימים שאינם ימי מלחמה, כמו שמובן לכל ישראלי מאליו שלא איראן, לא סוריה, לא לבנון ולא חיזבאללה יכולים לקבוע איזה נשקים ישראל תחזיק.

> עידן לנדו: עוד מלחמה מיותרת

שרידי מטוס אף-16 שהופל הבוקר, ליד הרדוף (ענבל חרמוני / פלאש90)

הסלמה שלא התחילה היום. שרידי מטוס אף-16 שהופל הבוקר, ליד הרדוף (ענבל חרמוני / פלאש90)

בשעת כתיבת שורות אלה נראה בינתיים ששני הצדדים משדרים מסרים מפייסים, אבל הסכנה ממש לא חלפה. הסכנה העיקרית היא המשך מדיניות היד החופשית שישראל מאפשרת לעצמה אצל שכנותיה, וכדי לפוגג את הסכנה הזו צריך לקבל החלטות דרמטיות יותר מאשר בקשה של ראש הממשלה שהשרים לא יתבטאו בתקשורת. צריך מדיניות חדשה שלא רואה באלימות הפתרון היחיד לכל בעיה אזורית שנתפסת כאיום.

הסכנה הגדולה השנייה שלא הולכת לשום מקום היא הפחד המקנן מפני "מלחמת לא יהיה כלום". אי אפשר להאשים את בנימין נתניהו בכך שבחר את תזמון שליחת המל"ט מסוריה הבוקר, ימים בודדים לפני פרסום המלצות המשטרה בפרשות 1000 ו-2000, וכשעל פי גידי וייץ באופק מחשירים ענני תיק 4000 של בזק-וואלה. אי אפשר גם לקבוע בנחרצות שמהלכיו בשעות האחרונות ובימים הקרובים הם נגזרת של אימת כתבי האישום האפשריים שמחכים בהמשך הדרך.

אבל זו בדיוק הבעיה. בזמן שכל הדיון הפוליטי והמדיני מתנהל בתוך מסגרת של שורת חקירות פליליות של ראש הממשלה – אי אפשר באמת לדעת מה מניע את מה. כל החלטה שמקבל נתניהו בימים האלה, ועל אחת כמה וכמה אחרי שיוגשו המלצות המשטרה (בהנחה שאלה יניחו יסודות להגשת כתב אישום), תתפס בציבור בהכרח כחשודה. האם ראש ממשלה במצב כזה יכול להיות מי שמורה על פתיחה במלחמה, ולצפות לאמון הציבור שמניעיו טהורים? ספק רב.

גרסה של הפוסט פורסמה גם באנגלית במגזין 972+

> לא רק צדק: תנועת "מי טו" צריכה גם חמלה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

זמר הדאחיה הפופולרי מועין אלאעסם (צילום מסך מתוך סרטון של הופעה של אלאעסם בנובמבר)

"תירה בו, תפוצץ לו את המוח": המוזיקה שכובשת את הנוער הפלסטיני בישראל

בשנים האחרונות מככבת בחתונות, באירועים ובבחירות לרשויות מקומיות בחברה הערבית מוזיקה פופולרית עם מילים אלימות במיוחד - שמעודדות שימוש בנשק ונותנות כבוד לראשי ארגוני פשע. לעתים זה גם מסתיים במוות. מבקרי התופעה: "אנחנו כחברה שותפים בפשע"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf