newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המנהל מרעננה מראה שהאלימות לא מגיעה רק משולי הימין

אפשר רק לדמיין מה היה קורה למנהל של בית ספר ערבי שהיה מצולם זורק אבנים, או רק עומד בתוך עימותים עם שוטרים. לא סביר שהיה נשאר יום בתפקידו. במקרה של מנהל בית הספר כפר בתיה, משרד החינוך בודק ובעיריית רעננה טוענים שמדובר ב"התנהלות פרטית"

מאת:

הבוקר (רביעי) פורסם, כי מנהל בית ספר מרעננה, השתתף בשבוע שעבר בעימותים בלוד, ויידה אבנים לעבור תושבים ערבים. מנהל בית הספר המדעי תורני כפר בתיה ברעננה, הרב שגיא רוזנבאום, תועד בכתבה של "כאן 11". לאחר השידור, תלמידים זיהו אותו.

צילום מסך מתוך התיעוד של "כאן11"

האלימות מגיעה גם מהמיינסטרים של הימין. המנהל זורק אבנים, צילום מסך מתוך התיעוד של "כאן11"

ממשרד החינוך נמסר כי העניין בבדיקה. המנהל עצמו הודה במעשים, וציין כי מדובר ב"טעות בשיקול דעת". אפשר רק לדמיין מה היה קורה למנהל של בית ספר ערבי אילו היה מצולם זורק אבנים, או אפילו רק עומד בתוך עימותים עם שוטרים. לא סביר שהוא היה נשאר יום אחד בתפקידו, וסביר להניח שהיה נחקר ונעצר.

כמו תמיד, אבנים שפלסטינים זורקים מצדיקות ירי ומאסר, אך אבנים שזורקים יהודים אפשר להבין ולהצדיק. במקרה הזה, פרט לכתבה ב-TheMarker שאר כלי התקשורת שדיווחו על כך אף לא פירסמו את שמו של המנהל, ככל הנראה כדי להגן עליו.

כפי שפירסמנו כאן בשבוע שעבר, למרות שהתקשורת מתמקדת באלימות של התושבים הערבים, בלוד פעלו בשבוע שעבר – במיוחד בימים שלישי ורביעי (שאז תועד המנהל זורק אבנים) – מיליציות חמושות של יהודים, שפעלו בגיבוי ובהעלמת עין של המשטרה.

מקור במשטרה מסר ל"שיחה מקומית" בשבוע שעבר כי הם עושים הבחנה בין מי שהגיע "לשמור על בתים או על קרובי משפחה לבין מי שבא לעשות בלגן". גם בעיריית לוד וגם במשטרה ניסו ליצור הפרדה, ולהאשים את אנשי לה פמיליה ונוער הגבעות באלימות כלפי התושבים הערבים. אך המקרה של המנהל מרעננה מראה כי הרצון להתעמת עם ערבים מגיע גם מהמיינסטרים של ימין, ולא רק מקבוצות שוליים.

שוטרים מחזיקםי נשק לפעיל ימין בלוד בשבוע שעבר (צילום: אורן זיו)

שוטרים מחזירים נשק לפעיל ימין בלוד, ב-13 במאי 2021 (צילום: אורן זיו)

בשבוע שעבר הסתובבו בלוד מאות פעילי לה פמיליה ונוער הגבעות, עד שבמשטרה התחילו להגביל את כניסתם. אך ממה שראיתי, הרבה מהאנשים שהסתובבו חמושים ברחובות, הקימו "מחסומים" לבדוק מי ערבי ומי לא, ושזרקו אבנים לא השתייכו לשתי הקבוצות האלה.

אבי רוקח, יו"ר הגרעין התורני בלוד, אמר בסוף השבוע: "נוצר ואקום, אנחנו מילאנו אותו. אנחנו ציבור שמסתובב הרבה באיו"ש. אנחנו יודעים מה זה ואקום ומה זה למלא אותו". אף שרוקח עצמו הסתייג מהאלימות ברחובות, ה"וואקום" שדיבר עליו מולא על ידי מאות אנשים, כמו אותו מנהל מרעננה, שהרגישו שאין סיכוי שישלמו מחיר פוליטי, חברתי או פלילי על מעשיהם. כמו בגדה המערבית, האלימות של פעילי הימין מקבלת גיבוי מכל הדרגים במערכת, ותמיד נחשבת "הגנה עצמית".

כמו במקרה של סגן ראש עיריית ירושלים, אריה קינג, שאיחל לתושב פלסטיני לקבל כדור בראש והעירייה טענה שמדובר בעניין פרטי, גם עיריית רעננה טענה כי "המקרה הנידון מבטא התנהלות פרטית, אינו חלק מדרכנו ואינו משקף כלל את הלך הרוח בעיר".

אך לא מדובר בעניין פרטי. את המצב בלוד אחרי ההרג של מוסא חסונה והפציעה של יגאל יהושע, שנפטר אתמול מפצעיו, היה אפשר להרגיע הרבה יותר מהר אילו מאות פעילי ימין חמושים לא היו נכנסים לעיר. גם במשטרה הבינו זאת, אם כי באיחור.

במקרה של פלסטינים, כמובן, אין חשש שהאלימות תיחשב לעניין פרטי. המשטרה עוד לא פירסמה נתונים, אך עד כה הוגשו 116 כתבי האישום, אך ורק נגד תושבים ערבים בכל רחבי הארץ.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
חייבים להבחין בין ויתורים שאינם בלב הערכי לאלו שמהווים התקפה על עיקר העיקרים. תמר זנדברג ונפתלי בנט (אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

חייבים להבחין בין ויתורים שאינם בלב הערכי לאלו שמהווים התקפה על עיקר העיקרים. תמר זנדברג ונפתלי בנט (אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

חוק האזרחות: הצפרדע שעלולה לחנוק את השמאל הציוני

כניסתן של מפלגות שמאל לממשלה החדשה מחייבת ויתורים ופשרות, אבל תמיכה בחוק האזרחות תבהיר שאין לשמאל הזה קווים אדומים והכל נתון לסחר-מכר פוליטי. את החוק הזה אי אפשר לתקן או למתן. הוא רקוב מוסרית מהשורש

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf