newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המאבק בכיבוש לא חשוב יותר מהמאבק למען בעלי חיים

ישראל מנצלת את הטבעונות כדי לשווק את עצמה בעולם כמדינה מוסרית, למרות הכיבוש. זה לא משנה את העובדה שהמאבק למען זכויות בעלי החיים מציל מליונים, שחייהם חשובים לא פחות מחייהם של בני האדם. תגובה לחגי מטר

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבים אורחים: שחף ויסבין, מיכאל ספיר

בביקורת שלו על מיתוגה של תל אביב כיעד לתיירות טבעונית, חגי מטר רומז, אם לא אומר, שהתנועה המקומית למען בעלי החיים עושה יד אחת עם הממשל הישראלי לניקוי התדמית של ישראל מפשעי הנכבה, הכיבוש והשלטון הצבאי. אנו מבקשים להזכיר שהממסד הישראלי שואף לעשות שימוש דומה גם בפירות של מאבקים מקומיים מוצלחים אחרים (למען זכויות להט"ב למשל), ושהמאבק למען בעלי חיים, להוציא מקרים מעטים, מתנהל נגד המדינה ולא ביחד איתה – ומציל את חייהם של מליונים שאינם אנושיים.

מטר כתב על ההחלטה של מגזין האוכל הבינלאומי The Daily Meal לבחור בתל אביב כיעד הטוב ביותר למטיילים טבעונים. הוא ציין שתל אביב היא אכן עיר נוחה ביותר לבוחרים בטבעונות וכי הפריחה של המסעדות הטבעוניות בה מהווה חגיגה לכל מי שמתנגד לניצול והתעללות בבעלי חיים בתעשיות במזון. אבל אז הזכיר מטר כי תל אביב היא לא יעד תיירותי לפלסטינים, שמנועים מלהגיע אליה, וציטט את אייל גרוס שכתב בעבר כי "בתל אביב קל יותר כיום להשיג מנות שניתן לוודא כי בהכנתן לא נוצלו בעלי חיים, מאשר מנות שאפשר להבטיח כי ייצורן לא היה כרוך בדיכוי ונישול של בני אדם, כמו בהתנחלויות".

תל אביב בהחלט לא נגישה לפלסטינים, ואין ספק שכישראלים אנו מרוויחים מניצול של פלסטינים. עם זאת, כתבתו של מטר מהווה דוגמה מעולה לחוסר הסולידריות של חלק מפעילי השמאל עם המאבק המקומי המוצלח של התנועה לשחרור בעלי חיים. על אף כי מטר טבעוני בעצמו, הוא אומר את מה שחושבים רבים ברמיזתו שהמאבק למען בעלי החיים לא משתווה בחשיבותו למאבק בכיבוש.

> תל אביב היא העיר הטובה ביותר בעולם למטיילים טבעונים (כלומר, לרובם)

פעילי זכויות בעלי חיים עומדים במרכז תל אביב כשבידם גופות של חיות, במהלך הפגנה נגד ניסויים בבע"ח. ה- 22 לאפריל, 2014. (אקטיבסטילס)

פעילי זכויות בעלי חיים עומדים במרכז תל אביב כשבידם גופות של חיות, במהלך הפגנה נגד ניסויים בבע"ח. ה- 22 לאפריל, 2014. (אקטיבסטילס)

הצורך של אקטיביסטים לבחור זירות מאבק שנוחות להם ברמה האישית או נכונות ברמה האסטרטגית הוא ברור. ישנם דיכויים רבים, ששואבים מאותה תפישת עולם המדרגת ומקטלגת אנשים ובעלי חיים, שבוחנת את מי אפשר לנצל ועד כמה, מי שווה יותר ומי פחות. אותה תפישת עולם, אידיאולוגיה של כוח, היא זו שמכפיפה נשים, פליטים, פלסטינים, בעלי חיים ועוד. חשוב לפעול מול כל הביטויים של הדיכוי ולהיאבק כנגד כולם, כנגד כל ביטוי של יחסי כוחות שמכפיף ורומס אנשים וחיות. אבל ההכתרה עצמה של מאבק אחד כבעל עדיפות, כפי שעושים מטר ורבים אחרים, יכולה להיחשב כהשתתפות באותם דיכויים אחרים.

אין ספק שחלק מהסיבה שתל אביב כל כך טובה לטבעונים היא ההשאלה והשימוש במזון מהמטבח הפלסטיני, עד כדי ניכוסו והגדרתו מחדש כ"ישראלי". תל אביב גם טובה לטבעונים בגלל העובדה שהתנועה למען בעלי החיים שיתפה פעולה באופן ברור עם מנגוני שיווק קפיטליסטים שממתגים תזונה צמחית כטרנד חדש של שמירה על הגוף או ביסוס עושר. אפשר לשאול רבות על שיתופי הפעולה של התנועה למען בעלי החיים עם גורמים שונים בממסד, וכמו שמאמרו של מטר מעלה, אפשר וצריך להעלות שאלות ולבקר את השימוש שעושה ישראל במיתוג שלה כידידותית לסביבה ולבעלי החיים ("גרין ווש" או "ויגן ווש"), כדי לייצר לגיטימציה בינלאומית ולשווק בעולם מדינת אפרטהייד כמדינה מוסרית.

כל אותם מובנים בעייתיים שנילווים להצלחת ההנגשה של התזונה הטבעונית לציבור בישראל, לא משתווים לחיי בעלי החיים שניצלו וניצלים ומדי רגע. ומדובר במליוני נפשות. וגם אם המצב מורכב מכך, חוסר ההסתכלות על החיים הניצלים והיעדר הסולידריות עם המאבק למען בעלי החיים, הינו ביטוי אחד מני רבים של פרקטיקת ה"הפרד ומשול" של בעלי השררה, שמבקשים לרמוס כל מאבק לשינוי חברתי על מנת לשמר את מעמדם.

> פעילי זכויות בעלי חיים מנעו גריסה של אפרוחים, ונעצרו

ערימות של אפרוחים ממתינים לגריסה (צילום: החזית לשחרור בעלי חיים)

ערימות של אפרוחים ממתינים לגריסה (צילום: החזית לשחרור בעלי חיים)

הקמתם של בתי עסק טבעוניים כמו גם בחירתם של עסקים אחרים לשלב בתפריטם קולינריה טבעונית, לפני שהם טקטיקה קפיטליסטית או אקט שמטרתו למתג את ישראל כמוסרית, הם ביטוי משמעותי למתן לגיטימציה מוסרית לאי-פגיעה בבעלי חיים. לגיטימציה שהשתרשה בשנים האחרונות תודות למאבק עיקש וחכם-אסטרטגית של פעילים ופעילות שפעמים רבות מקדישים את חייהם למטרה, ללא קשר לנסיונות ממשלת ישראל להצדיק פעולותיה בשטחים.

המהלך הממשלתי לניכוס כל דבר חיובי שקורה כאן ברור לכל, וכאמור גם לא מוגבל רק לניכוס פירות המאבק הטבעוני. הוא כולל גם ניכוס של שיח הזכויות לקהילת הלהטב"ק וגם חלק מהשיח הפמיניסטי. חשוב להפריד בין מקרים בהם תנועות שונות מקדמות שיתוף פעולה עם הממסד, לבין מקרים בהם הממסד מנכס לעצמו הישגים באופן שאינו בהכרח קשור לרצון הנאבקים, כמו במקרה זה.

איננו מתעלמים מכך שיש גורמים בתנועה למען בעלי החיים שמבקשים לרקום שיתוף פעולה עם משרד התיירות. עם זאת חשוב להבחין בשוליות המהלך הזה ובכך שבפועל חלק ניכר מהמאבק ומהביקורת העיקשת והסדרתית מופנים נגד מדיניות הממשלה ומשרדיה (ובראשם האוצר והחקלאות) כלפי בעלי החיים. ההכרה בהצלחות של המאבק היא לא מתן לגיטימציה למדיניות הממשלה, בשום תחום.

החברה הישראלית היא חברה כובשת, מיליטריסטית, פטריארכלית וגזענית באינספור דרכים. זו גם חברה סוגנית (חברה הרואה את בני האדם כנעלים על בעלי החיים) שמפעילה תעשיות ענק לפגיעה ושעבוד שלהם. האם בחברה בה פועל דיכוי אחד אין צורך להאבק כנגד דיכוי אחר? לבעלי החיים זה לא משנה שמתקיים כאן כיבוש, כמו שלנשים הפחד היומיומי מפגיעה מינית לא בהכרח קשור למאבק הפלסטיני.

המאבק המוצלח למען בעלי החיים נמצא רק בתחילת דרכו. עדיין נרצחים כאן מליונים. אבל בסופו של דבר, בגלל אותם מהלכים טבעוניים שהממסד מבקש בציניות לזקוף לזכותו, מליוני תרנגולות ניצלו בשנה האחרונה.

שחף ויסבין היא פעילה לשחרור בעלי חיים ורכזת רשת הליווי בפרופיל חדש. מיכאל ספיר הוא פעיל נגד הכיבוש ולמען צדק חברתי וזכויות עובדים, מתרגם ועורך לשוני במקצועו. השניים מתגוררים יחד בדרום ת"א.

> שביתה כללית: למה הערבים באים לתל אביב, ולמה זה חשוב

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים עוצרים פעיל בח'אן אל אחמר, 5.7.18. המחאות ימשיכו בסוף השבוע (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

להתארגן ולפעול מבלי להקריב את עצמנו, או אחד את השנייה. שוטרים עוצרים פעיל בח'אן אל אחמר, 5.7.18. המחאות ימשיכו בסוף השבוע (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

השמאל והאתוס ההרסני של ההקרבה העצמית

רק אחרי שנשחקתי עד דק בפעילות פוליטית הבנתי שתנועות שמוכנות להיאבק לא חייבות לקדש אתוס של הקרבה. במקומו הן צריכות ליצור סביבה שדואגת לכל מי שרוצה לקחת חלק במאבק, מוקירה את אלו שמסכנים את עצמם ודואגת להם לאחר מכן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf