newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בממוצע, כולנו מיליונרים

אם נחלק את היקף הנכסים הפיננסיים שבידי משקי הבית בישראל במספר משקי הבית, נמצא שכל משפחה בארץ מחזיקה בהון לא קטן. אלא שבמדינה בה ההון מתחלק באופן כל כך בלתי שיווני, חישוב הממוצע לא מספר לנו דבר. אז למי יש אינטרס להסתיר את הנתונים האמיתיים?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: ירון הופמן-דישון

"משק בית בישראל מחזיק נכסים בשווי 1.2 מיליון שקל בממוצע", כך בישרה הכותרת ב-ynet, שסיקרה את הנתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על היקף הנכסים הפיננסיים שמחזיקים משקי הבית בישראל. בנכסים אלו נכללים הכספים שמחזיקות המשפחות בישראל בבנקים – במזומן ובפיקדונות, בחסכונות בקרנות הפנסיה, הגמל וההשתלמות, בתיקי החיסכון בתוכניות הביטוח וההשקעות בניירות הערך. אז אם להאמין לכותרת האופטימית, נראה שבעצם כולנו מיליונרים. הייתכן? בוודאי שלא.

לפי נתוני הלמ"ס, סה"כ היקף הנכסים הפיננסיים שבידי משקי הבית בישראל עמד בשנת 2015 על 2.8 טריליון ש"ח (כ-2,800 מיליארד ש"ח). הסכום הממוצע שהופיע בכותרת שלמעלה מתקבל מהחלוקה של הסכום האדיר הזה במספר משקי הבית בישראל. אלא שלמספר הממוצע אין כל משמעות. הסיבה היא שההון הפיננסי בישראל – כמו במדינות רבות אחרות בעולם – מתחלק באופן כל כך בלתי שיווני, שהחישוב הממוצע לא מספר לנו דבר.

סרטון שיצא ב-2012 סיכם יפה מחקר מעניין שנערך בארה"ב על אי השוויון בעושר. הסרטון הראה שאי-השוויון בצבירת העושר בארה"ב הוא כל כך קיצוני, שהוא גבוה בהרבה ממה שהאמריקאים שנשאלו על כך בסקר העריכו, ורחוק לאין שיעור מהמצב אותו הם תיארו כאידיאלי. שווה לצפות:

חצי מהמשק מחזיק בפחות מארבעה אחוזים מהנכסים

אבל מה קורה בישראל? איך מתחלקים סה"כ הנכסים הפיננסים בין שכבות האוכלוסייה אצלנו? בניגוד לארה"ב, בישראל אי אפשר לדעת בדיוק. בעוד שבישראל יש הרבה נתונים על התפלגות הכנסות מעבודה בין השכבות השונות, לא קיימים נתונים מקבילים על התפלגות החזקת ההון ושווי הנכסים הפיננסיים. מדוע? ככל הנראה כי מידע סטטיסטי על התפלגות ההון בין שכבות האוכלוסייה הוא צעד משמעותי בדרך למיסוי רכוש – שלא קיים בישראל. נשמע קונספירטיבי? הסטטיסטיקן הראשי לשעבר, שלמה יצחקי, הסביר בראיון בגלובס משנת 2013 לרגל פרישתו מהתפקיד כי בישראל אין נתונים על התפלגות ההון והרכוש בין שכבות האוכלוסייה כי ישנם כאלה שמעדיפים שלא יהיו נתונים, וכי "שוק ההון לא נותן להם [ללמ"ס] להיכנס, והם יודעים למה".

ובכל זאת, על אף היעדרם של נתונים סטטיסטיים רשמיים, יש אפשרות להעריך באופן גס כיצד מתחלק ההון הפיננסי בין משקי הבית בישראל, וזאת באמצעות אומדן סטטיסטי המבוסס על פערי ההכנסות משכר. על בסיס מחקרים אחרים מהעולם, ערכו בשנת 2015 מאור מילגרום וגלעד בר-לבב מה'מכון לרפורמות מבניות' אומדן כזה, בו העריכו כי בישראל המשפחות הנמנות על העשירון העליון מחזיקות בידיהן כ-54% מסה"כ הנכסים הפיננסיים שבידי כלל משקי הבית. מנגד, לפי אותו אומדן, מהעבר השני נמצאים חצי ממשקי הבית בישראל – אלה המשתייכים לחמשת העשירונים הנמוכים – המחזיקים יחד רק כ-3.5% בלבד מסה"כ הנכסים הפיננסיים. בתוכם, בתחתית ההתפלגות, בשני העשירונים הנמוכים נמצאות מאות אלפי משפחות שאין בידיהן שום נכס פיננסי או שהונם מסתכם בכמה אלפי שקלים בלבד.

> מהאנשים שהביאו לכם את המלחמה הנהדרת בעיראק: מלחמה נגד איראן

על פי ההערכה, העשירון העליון מחזיק ב-54 אחוז מהנכסים הפיננסיים בישראל (צילום אילוסטרציה: נועם מוסקוביץ'/פלאש90)

על פי ההערכה, העשירון העליון מחזיק ב-54 אחוז מהנכסים הפיננסיים בישראל (צילום אילוסטרציה: נועם מוסקוביץ'/פלאש90)

הבדיחה היא עלינו

נתונים אלו מלמדים כי הכותרת שהוצגה ב-ynet, על ממוצע ההון בידי משק בית בישראל דומה לבדיחה על אדם שטבע בבריכה שעומקה הממוצע 30 ס"מ. אם לעבור לנמשל – שהוא הרבה פחות מצחיק מהבדיחה – במדינה שבה ממוצע הנכסים הפיננסים בידי משקי הבית הוא 1.2 מיליון ש"ח ישנן מאות אלפי משפחות שהנכסים הפיננסיים היחידים שברשותן הם שורת המינוס בבנק וחובות המשכנתא, והתיק הפיננסי של מאות אלפי משקי בית נוספים מסתכם בצבירה קטנה בקרן הפנסיה, שככל הנראה לא תספיק לחיי זקנה בכבוד. בחלקה השני של הבריכה, לעומת זאת, נמצאות מספר משפחות קטן יחסית, שכיסיהן טובעים בעשרות, מאות ואלפי מיליונים של שקלים.

שכבה עשירה זו מפעילה את כוחה הרב כדי למנוע חלוקה שוויונית יותר של העושר, פועלת כנגד השבתו של מס הירושה, מסכלת כל שביב של יוזמה להחלת מיסי עושר ומס רכוש, וכפי שסיפר לנו הסטטיסטיקן הראשי לשעבר, אפילו נאבקת נגד האפשרות לאיסוף הנתונים על התפלגות ההון בישראל. דוגמא קטנה על כוחה של הקבוצה הזו אפשר היה לראות בהתנגדות העצומה שהיא הצליחה להפעיל כנגד ניסיונו של שר האוצר כחלון לגבות מס נמוך יחסית מבעלי שלוש דירות ומעלה. אפשר רק לשער איך היו נראים העיתונים הכלכליים ודיוני הכנסת אם היה קם שר אוצר שהיה מנסה באמת לקדם כאן מדיניות שתפעל להקטנה ממשית של אי השוויון האדיר בצבירת ההון והעושר בישראל.

ירון הופמן-דישון הוא חוקר במרכז אדוה

 > מילא ברקת, אבל למה לחרדים פתאום דחוף לסגור את גלריית ברבור?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הסיפוח לא הזניק את נתניהו בסקרים. נתניהו על רקע צילום אירוע הצגת "עסקה המאה" בוושינגטון (צילום: גיל יערי / פלאש 90)

הסיפוח לא הזניק את נתניהו בסקרים. נתניהו על רקע צילום אירוע הצגת "עסקה המאה" בוושינגטון (צילום: גיל יערי / פלאש 90)

בין אדישות לתחושת אסון: גם בימין לא מתלהבים מהסיפוח

קצת יותר מחודש לסיפוח המיועד, וקשה להגיד שאפילו הימין עוצר את נשימתו. אולי משום שהוא מבין שבמקרה הטוב, הסיפוח לא יועיל. במקרה הרע, זו תהיה קטסטרופה, כפי שאפילו הרמטכ"ל מזהיר מפניה. אבל לנתניהו יש שיקולים אחרים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf