newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הכשרה בדיעבד של התנחלויות איננה כניעה למתנחלים, אלא מדיניות ממשלתית

ישראל נוהגת להשתמש באותה שפה תכנונית ומשפטית לתיאור בנייה ישראלית ופלסטינית בגדה. בפועל, המתנחלים זוכים לסיוע ונהנים מעצימת עין ומהכשרה בדיעבד, בעוד הפלסטינים נתונים תחת עוצר תכנוני

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: אדם אלוני

לפני פחות מחודש, וכמעט ללא דיון ציבורי, אישר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תכנית בניין עיר (תב"ע) רטרואקטיבית עבור ההתנחלות איתמר. בחלוף שבוע, ב-29.10, אישר נתניהו תכניות כאלה בדיעבד גם לשלוש התנחלויות נוספות – שבות רחל, סנסנה ויקיר. כך הולבנה שוב בנייה ישראלית בגדה המערבית, לאחר שאפילו הרשויות הישראליות הגדירו אותה במשך שנים כבלתי-חוקית. בניגוד לניסיונות התקשורת למסגר מהלך זה ככניעה של נתניהו ללחץ ראשי המתנחלים, מדובר למעשה במימוש מדיניות ישראלית ארוכת שנים של בנייה בלתי-חוקית רחבת היקף, והכשרתה בדיעבד. כך מבקשת המדינה לשמור על איצטלה של שלטון חוק, בעוד שבפועל היא מפרה אותו באורח יומיומי.

ברבות מההתנחלויות הייתה הממשלה עצמה, בעיקר באמצעות משרד הבינוי והשיכון, אחראית לבנייה בלתי-חוקית בהיקפים אדירים. ניתוח נתוני מאגר הנתונים שהכין תא"ל (מיל') ברוך שפיגל עבור מערכת הביטחון (בשנת 2009) מעלה כי ברוב מכריע של ההתנחלויות בגדה, כ-75% מהן, התבצעה בנייה, לעיתים רחבת היקף, בלי האישורים המתאימים או בניגוד לאלה שניתנו.

מנכ"ל החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית – הזרוע המבצעת של ממשלת ישראל בכל הנוגע להקמתן וביסוסן של ההתנחלויות הכפריות – העיד בשנת 2005 כי החטיבה דוגלת במפורש בהפרת הוראות חוקי התכנון והבנייה התקפים בגדה המערבית. לדבריו, שיטת הפעולה היא קודם כל להקים יישובים ישראלים, אחר כך לבססם, ורק כעבור מספר שנים להכשיר את הבנייה בתוכניות מאושרות –  "זאת שיטת העבודה".

> מדיניות התכנון של ישראל בגדה: סיפוח ללא זכויות

הכפר ג'בל אל באבא על רקע התנחלות מעלה אדומים (אורן זיו / אקטיבסטילס)

המתנחלים נהנים משיתוף פעולה מלא, בעוד הפלסטינים נתונים תחת עוצר תכנוני. הכפר ג'בל אל באבא על רקע התנחלות מעלה אדומים (אורן זיו / אקטיבסטילס)

שפה זהה, פרקטיקות הפוכות

המשפט ההומניטארי הבינלאומי קובע כי הקמת התנחלויות – עם היתרי בנייה או בלעדיהם – היא הפרה של הדין ופוגעת בזכויות האדם של התושבים המקומיים. בזלזול מופגן באיסור זה, ממשלות ישראל לדורותיהן הקימו מערכת משפטית משוכללת שנועדה לעטוף את מפעל ההשתלטות על המרחב בגדה המערבית באיצטלה של חוקיות.

ישראל משתמשת אמנם באותה שפה תכנונית ומשפטית לתיאור בנייה ישראלית ופלסטינית בגדה. אולם בפועל, הליכים ותקנות אלו מיושמים באופן שונה בתכלית ביחס להתנחלויות וביחס ליישובים פלסטיניים: הראשונים זוכים לסיוע בפועל ונהנים מעצימת עין ומהכשרה בדיעבד – הכול כחלק ממדיניות מתמשכת לניכוס דה-פקטו של אדמות הגדה המערבית לשטחה הריבוני של מדינת ישראל; האחרונים לעומתם סובלים מבירוקרטיה דקדקנית, עוצר תכנוני ומימוש נרחב של צווי הריסה – כחלק ממדיניות מתמשכת של מניעת פיתוח פלסטיני ונישול פלסטינים מאדמותיהם.

כתמונת ראי ל"שיטת העבודה" של המדינה בהתנחלויות, ניצבת מדיניות הממשלה בכל הנוגע לתכנון ובנייה עבור פלסטינים בגדה המערבית. ביחס לבנייה פלסטינית בשטח C, הסבירה ממשלת ישראל לאו״ם בציניות כי "על מנת לאפשר הליכי תכנון ראויים, בנייה בלתי חוקית איננה נסבלת. בנייה בלתי חוקית מסוג זה פוגעת באוכלוסייה המקומית, בהינתן העובדה שזו אינה לוקחת בחשבון מדיניות תכנון שתבטיח איכות חיים נאותה וצורכי ציבור".

בפועל, לממשלה אין מדיניות תכנון כזו וגם לא תהיה. בכ-70% משטח C אסורה בנייה פלסטינית לחלוטין, וב-29% ממנו מוטלות הגבלות חמורות על הבנייה. באחוז הנותר משטח C, כ-18,243 דונם, אכן קיימות תכניות מתאר מאושרות המאפשרות פיתוח פלסטיני, אולם רובו של שטח זה כבר בנוי.

בשנים האחרונות הכינה הרשות הפלסטינית תכניות מתאר עבור 116 קהילות, 67 מהן הוגשו לאישור גופי התכנון במנהל האזרחי הישראלי. אולם מאמצים אלה לא נשאו פרי, רק שלוש תכניות, ל-570 דונם, 0.02% משטח C, אושרו. הדבר אינו מפתיע, בהתחשב בכך שפלסטינים מודרים לחלוטין מתהליך קבלת ההחלטות התכנוניות בשטח C.

ישראל הקיפה את הפלסטינים בטבעת חנק תכנונית, ובה בעת אישרה עד כה להתנחלויות תכניות מתאר המשתרעות על פני שטח של 282,174 דונם, שהם 8.5% משטח C. בנוסף, הקצתה ישראל לרשויות המוניציפליות של ההתנחלויות שטחים נרחבים המונעים כל שימוש פלסטיני בהם ומבטיחים שיישארו פנויים כעתודה להרחבת ההתנחלויות. בהינתן היקפן של שתי האוכלוסיות, השטח המתוכנן עבור כל מתנחל גדול פי 13 ויותר מהשטח המתוכנן עבור כל פלסטיני. כך מנכסת ישראל לעצמה את אדמות הגדה המערבית על חשבון תושביה הפלסטינים.

אדם אלוני הוא חוקר בארגון בצלם.

> בג"ץ קבע: מערכת התכנון בגדה המערבית תמשיך להפלות בין יהודים לערבים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

מטוס ריסוס, אילוסטרציה (צילום: Pixabay)

אחרי שנה של שקט: ישראל שבה לרסס חומרי הדברה מעל עזה

מאז יום שלישי שעבר, מטוסים ישראליים מרססים חומרי הדברה לאורך הגדר עם רצועת עזה. הריסוסים התחילו ב-2014, ופגעו ב-7,620 דונם של קרקעות חקלאיות ברצועה וכן בבריאות התושבים ובפרנסתם. בעקבות פניית ארגוני זכויות אדם לשר הביטחון דאז בנימין נתניהו, במהלך 2019 לא התבצעו ריסוסים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf