newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הכנסיות הנוצריות: "אלימות המשטרה בהלווית אבו עאקלה - פגיעה בחופש הדת"

"לא היתה שום הצדקה לפיזור האבלים במכות ובאלות", אמרו ראשי הכנסיות הקתוליות במסיבת עיתונאים בירושלים. מנהל ביה"ח הצרפתי סיפר שהמשטרה הודיעה שאם יונפו דגלים, היא תפזר את הלוויה בכוח

מאת:
פגיעה בכבוד המת. הפטריארך הלטיני של ירושלים, פיירבטיסטה פיצבאלה, במסיבת עיתונאים בבית החולים הצרפתי בירושלים (צילום: אורן זיו)

פגיעה בכבוד המת. הפטריארך הלטיני של ירושלים, פיירבטיסטה פיצבאלה, במסיבת עיתונאים בבית החולים הצרפתי בירושלים (צילום: אורן זיו)

ראשי הכנסיות הנוצריות בירושלים ונציגי בית החולים הצרפתי, סנט ג'וזף, בשייח' ג'ראח גינו הבוקר (שני) במסיבת עיתונאים את הסתערות המשטרה על מסע ההלוויה של העיתונאית שירין אבו עאקלה ביום שישי והעידו כי המשטרה הודיעה לפני ההסתערות שלא תאפשר את מסע ההלוויה עם ילווה בסיסמאות ובדגלי פלסטין.

״אנחנו, הבישופים והמאמינים של הכנסיות בארץ הקודש, מגנים בתקיפות את ההתפרצות האלימה של משטרת ישראל לתוך מסע ההלוויה של שירין אבו עאקלה", אמר הפטריארך של הכנסייה הלטינית בירושלים, פיירבטיסטה פיצבאלה, במסיבת עיתונאים שנערכה בבית החולים הצרפתי במזרח ירושלים. "המשטרה הסתערה על מוסד נוצרי רפואי, תוך חוסר כבוד לכנסייה, לבית החולים ולזיכרון המתה, וכמעט גרמה לנושאי הארון להפיל אותו ארצה".

במסיבת העיתונאים, שבה השתתפו עיתונאים זרים רבים, נכחו גם ראש הכנסייה היוונית, נציגי הוותיקן ונציג מטעם השגרירות הצרפתית, שציין כי העביר פנייה רשמית לישראל, אך טרם קיבל מענה.

פיצבאלה טען גם כי "ההסתערות והשימוש הלא פרופורציונלי בכוח, הפיזור של האבלים בעזרת מכות, אלות ורימוני הלם, ירי כדורי גומי וירי על מטופלים בבית החולים, הם הפרה חמורה של הנורמות הבינלאומיות, כולל הזכות לחופש דת".

ביום שישי, כאשר מסע ההלוויה של אבו עאקלה עמד לצאת מבית החולים לעבר העיר העתיקה, עשרות שוטרים ניסו למנוע את יציאתו והיכו את נושאי הארון שכמעט הפילו אותו.

"לא יכולה להיות שום הצדקה או תירוץ לאלימות כזו, שמפרה את הזכות לחופש לדת. לא היה כל איום על ביטחון הציבור", הוסיף נציג הוותיקן, תומאס גריסה. גריסה אמר שמדובר בהפרה של הריבונות של הכנסייה במוסדותיה.

במסיבת העיתונאים הציג בית החולים סרטונים שצולמו, כולל ממצלמות האבטחה, בהם נראים שוטרים מסתערים לתוך בית החולים ויורים לעבר מטופלים.

"המשטרה הסתערה דרך השער הראשי, בלי שקדמה לכך כל אלימות מצד משתתפי ההלוויה", אמר מנהל בית החולים, ג׳מיל קוסא. קוסא סיפר כי בתחילת האירוע, הוא ונציגים של האיחוד האירופי ניגשו למפקד המשטרה וביקשו ממנו לאפשר את קיום ההלוויה.

"ביקשנו ממנו להרגיע את הרוחות ולהזיז את השוטרים מהשער של בית החולים, ולאפשר לדברים להתנהל בשקט ובשלום", תיאר קוסא. "התשובה שלו היתה ש'כל עוד יש דגלים וסיסמאות, ואם הם ייצאו סנטימטר אחד מבית החולים, אני לא אאפשר להם ואפעל נגדם". בתגובה לטענות המשטרה כאילו נזרקו על השוטרים אבנים, אמר קוסא כי לאחר סיום האירוע צוות בית החולים "ניקה הכול ומצא רק שתי אבנים קטנות".

עדותו של מנהל בית החולים מצטרפת לפרסום ב"הארץ", ולפיו ההוראה להחרים דגלי פלסטין בהלוויה הגיעה ממפקד מחוז ירושלים.

"אחד האספקטים החשובים של חופש הדת הוא כבוד המת", הוסיף פיצבאלה. "זה היה אירוע מלא ברגשות, אירוע פוליטי שאי אפשר למנוע בו ססמאות או דגלים, והיה צריך לאפשר אותו".

יצוין כי בזמן ההלוויה של אבו עאקלה, כל פעמוני הכנסיות של העדות הנוצריות השונות בעיר העתיקה צלצלו ביחד, דבר שלא התרחש כבר מאות שנים. פיצבאלה אמר כי בין הכנסיות בירושלים "יש הבדלים בדרך התפילה, אבל אנחנו מאוחדים. האירוע הזה (המוות של אבו עאקלה, א"ז) יאחד אותנו עוד יותר. העדיפות העליונה שלנו היא לעבוד יחד".

בסוף השנה שעברה, הבישוף הקתולי של ירושלים וראשי 13 הכנסיות המרכזיות בעיר פרסמו הצהרה משותפת נדירה, שבה דרשו מהרשויות בישראל לפעול נגד התנכלויות יומיומיות ופשעי שנאה נגד נוצרים בירושלים.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
אריאל שרון בחווה שלו בנגב, ב-1997 (צילום: גדעון מרקוביץ / פלאש90)

אריאל שרון בחווה שלו בנגב, ב-1997 (צילום: גדעון מרקוביץ / פלאש90)

"שטחי האש נתפסו למטרה אחת: רזרבת קרקעות להתיישבות"

חשיפת "שיחה מקומית": כבר בישיבה ב-1979 הסביר אריאל שרון כי הכריז על כל שטחי האש בגדה המערבית כדי לאפשר את העברת האדמות למתנחלים. לפי מסמכים נוספים שאותרו בארכיון המדינה, שטח האש בדרום הר חברון, שמשמש כעת תירוץ לגירוש של כ-1,000 איש מביתם, נועד גם להפריד בין הבדואים אזרחי ישראל לפלסטינים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf