החירויות החשאיות של נשים וגברים באיראן

לפני כחודשיים, פתחה העיתונאית האיראנית הגולה מסיח עלינז'אד דף פייסבוק בשם "החירויות החשאיות של נשים באיראן" בו הזמינה נשים איראניות להעלות תמונות שלהן גלויות ראש. התגובה הגברית לא איחרה להגיע

מאת:

לפני כחודשיים הסעירה העיתונאית האיראנית הגולה מסיח עלינ'אד את הרשת כשפתחה דף פייסבוק בשם "החירויות החשאיות של נשים באיראן", בו הזמינה נשים איראניות להעלות תמונות של עצמן גלויות ראש. בתוך פחות מחודשיים קיבל העמוד קרוב לחצי מיליון לייקים, ואלפי נשים איראניות שטפו את דפיו בתצלומים של רגעי חירות גנובים תוך הפרה גלויה של חוקי הלבוש המחמירים והתרסה פומבית נגדם.

היום החלטתי לראשונה לצאת לקניות ללא כיסוי ראש. המקום הטוב ביותר שעלה בדעתי היה חנות פרחים. ברגע שהמוכר ראה אותי הוא אמר "גברת, מה את עושה? אם יראו אותך כאן ככה יסגרו לי את החנות!", אז כרכתי את מטפחת הראש שלי סביב הפרחים ויצאתי. המוכר אמר לי "עם המטפחת הזאת סביבם, הפרחים ינבלו תוך יום".

מתוך הדף "החירויות החשאיות של נשים באיראן"

מתוך הדף "החירויות החשאיות של נשים באיראן"

תמיד אני מקצרת את השיער כי אחרת יש לי תחושת מחנק מתחת למטפחת.

יש לנו את הזכות ליהנות מאוויר הקיץ הנעים כמו אחינו בלי להיחנק. לאחותי ולי יש את הזכות לצעוד בערב בצל העצים בלי להיחנק. הבחירה אם ללכת עם חג'אב או לא היא הזכות שלנו, נשות איראן. יש לנו זכות. האמינו. ויבוא יום וגם נממש את זכויותינו.

מתוך הדף "החירויות החשאיות של נשים באיראן"

מתוך הדף "החירויות החשאיות של נשים באיראן"

התשובה הגברית לדף עלתה לאוויר לפני כשבועיים. "החירויות החשאיות של הגברים באיראן" הוא אמנם עמוד היתולי יותר שלא מחזיק באג'נדה פוליטית מובהקת כמו העמוד הנשי, אך הגברים המעלים תמונות שלהם בבגדי נשים בפירוש מביעים גם מסרים של סולידריות עם הנשים ותמיכתם בזכות הבחירה.

מתוך הדף "החירויות החשאיות של גברים באיראן"

מתוך הדף "החירויות החשאיות של גברים באיראן"

חלק ניכר מהתמונות, אגב, עוסקות בשאלת שיער הגוף הגברי ובחירות לא להתבייש בו

מתוך הדף "החירויות החשאיות של גברים באיראן"

מתוך הדף "החירויות החשאיות של גברים באיראן"

זאת איננה הפעם הראשונה שבה גברים איראניים עוטים על עצמם בפומבי בגדי נשים כדי להעביר מסר: לאחר מעצרו של הסטודנט והפעיל הפוליטי מג'יד תווכלי בדצמבר 2009, הרשויות פרסמו תמונות שלו בבגדי נשים בטענה שהתכוון לברוח מן המעצר בתחפושת אישה.

מג'יד תווכלי בבגדי אישה

מג'יד תווכלי בבגדי אישה

כוונת הפרסום היתה, כמובן, להשפיל את תווכלי ברבים, אלא שתגובתם המיידית של רבבות גברים איראניים, שמיהרו להעלות בהמוניהם תצלומים שלהם לבושים בבגדי נשים מתוך סולידריות עם תווכלי, עקרה את עוקץ הלעג וההשפלה מן התמונות שפרסמו הרשויות ובהיפוך מזהיר הפכה אותן למקור מעצים של סולידריות אזרחית:

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

הדחפורים הרסו משתלה, מגרש למכירת מכוניות ומספרה במקום, שייח' ג'ראח, ב-17 בינואר 2022 (צילום: אורן זיו)

לא היה שום צורך להרוס את בית משפחת סאלחייה

צביעת שטחים לצורכי ציבור, ללא התחשבות במצב הקיים וללא שיתוף התושבים, היא פרקטיקה מקובלת במזרח ירושלים. למרות זאת, המקרה של משפחת סאלחייה היה חריג: במקרים דומים אחרים עיריית ירושלים השתמשה בשטחים הפנויים בלי לגעת בבתי המגורים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf