newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

סיבוב שני: המנהיג החילוני ופעיל זכויות האדם יתחרו על נשיאות תוניסיה

רק שישה אחוזים הפרידו בין שני המועמדים המובילים לנשיאות בסיבוב הראשון, שנערך השבוע. הפער קטן יותר משהיה צפוי ויוצר ציפייה דרוכה לסיבוב השני בבחירות, שישלים את המהפכה הדמוקרטית של תוניסיה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כתבו: נדב פרנקוביץ' ויעל אבן אור

ספירת קולות הבוחרים בבחירות לנשיאות תוניסיה כמעט הסתיימה ועומדת הבוקר (שלישי) על 95 אחוז מהקולות. מאחר ואף מועמד לנשיאות לא גרף למעלה מ-50 אחוז מהקולות,  ייערך סיבוב מכריע בין שני המועמדים המובילים ב-28 בדצמבר.

באג'י קאאד א-סבסי, מנהיג מפלגת קולה הקורא של תוניסיה (צילום: Guillaume Paumier ויקימדיה CC BY 3.0)

באג'י קאאד א-סבסי, מנהיג מפלגת קולה הקורא של תוניסיה (צילום: Guillaume Paumier ויקימדיה CC BY 3.0)

מי שגרף את מירב הקולות הוא באג'י קאאד א-סבסי, המועמד והיו"ר של מפלגת "קולה הקורא של תוניסיה", מפלגת-גג מרכז חילונית שניצחה בבחירות לפרלמנט שנערכו לפני כחודש. א-סבסי זכה על פי הספירה הנוכחית ב-39.5 אחוז מקולות המצביעים התוניסאים.

מולו בסיבוב ההכרעה יתמודד מנצף אל-מרזוקי, פעיל זכויות אדם, מתנגד משטר ואסיר פוליטי בתקופת הדיקטטורה. אל-מרזוקי משמש כיו"ר וכמועמד מטעם מפלגת "הקונגרס למען הרפובליקה", מפלגת מרכז ליברלית חילונית קטנה, והוא גרף 33.4 אחוז מהקולות.

חמה אל-המאמי, המועמד מטעם "החזית העממית", רשימתן המאוחדת של מפלגות השמאל המרקסיסטי העמוק של תוניסיה, גרף 7.8 אחוז מהקולות, והמיליארדר סלים א-ריאחי, יו"ר מפלגת האיחוד הלאומי החופשי, מפלגת מרכז-ימין ליברלית, זכה ל- 5.1 אחוז מהקולות.

לנוכח התוצאות המסתמנות הודיע אל-מרזוקי שהוא קורא לא-סבסי לקיים עימות טלוויזיוני לקראת הסיבוב המכריע, והפציר בו "שלא להתחמק מהאתגר", אך א-סבסי טרם הגיב ליוזמה. [עדכון מאוחר: א-סבסי הודיע שלא יסכים לעימות טלוויזיוני]. צמרת מפלגת התקומה (המפלגה הדתית, השנייה בגודלה בפרלמנט, שבחרה שלא להריץ מועמד מטעמה לנשיאות ושמעוניינת בניצחונו של אל-מרזוקי, שמפלגתו הייתה שותפתה לקואליציה היוצאת) התכנסה לישיבה דחופה כדי לגבש את האסטרטגיה שלה לנוכח התוצאות המסתמנות.

מנצף מרזוקי, יו"ר מפלגת הקונגרס למען הרפובליקה (צילום: Chatham House, פליקר CC BY 2.0)

מנצף מרזוקי, יו"ר מפלגת הקונגרס למען הרפובליקה (צילום: Chatham House, פליקר CC BY 2.0)

עם היוודע התוצאות דווקא תומכיו של אל-מרזוקי היו אלו שחגגו ברחובות, למרות שסיכוייו עדיין נחשבים פחותים מאלו של א-סבסי. עצם העובדה שייערך סיבוב שני בפער המותיר את אל-מרזוקי בתמונה, והשיפור הקל שמהוות מבחינתם תוצאות האמת ביחס לתוצאות המדגמים שפורסמו עם סגירת הקלפיות בליל ראשון, נוסכים בהם תחושת תקווה ותנופה מחודשת, בייחוד לאחר האכזבה שהנחילו להם תוצאות הבחירות לפרלמנט בחודש שעבר.

במחנהו של א-סבסי לעומת זאת התקבלו התוצאות באכזבה מסויימת, אך הם עדיין מקווים לממש את יתרונו היחסי של א-סבסי ולנצח בסיבוב השני. הם יצפו גם לנצל את נצחונה של מפלגתם בבחירות לפרלמנט שנערכו לפני כחודש, על מנת לצרף את תמיכת המפלגות הקטנות למועמדותו של א-סבסי, בתמורה לשיתופן בקואליציה. זאת משום שעל פי החוקה החדשה זהות ראש הממשלה ורובם המכריע של השרים ייקבעו על פי הרוב בפרלמנט, ולא על ידי הנשיא.

> המרכז החילוני ניצח בבחירות לפרלמנט בתוניסיה

> למרות שאין אפליה או רדיפה, יהודי תוניסיה מצביעים כקהילת מיעוט

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משרד החינוך "מרוויח" ככל שסל הסיוע לתלמידים בחינוך המיוחד קטן. טקס חילופי השרים במשרד החינוך בין רפי פרץ ליואב גלנט (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

משרד החינוך "מרוויח" ככל שסל הסיוע לתלמידים בחינוך המיוחד קטן. טקס חילופי השרים במשרד החינוך בין רפי פרץ ליואב גלנט (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

מחקר חדש: משרד החינוך מתעמר בהורים בחינוך המיוחד

חוקרים ממכללת בית ברל בחנו את היחס בוועדות הזכאות שמפעיל משרד החינוך להורים בחינוך המיוחד. ההורים עוברים חוויה מכאיבה, נאמר במחקר, ומרגישים שהם צריכים להילחם על ילדיהם. "מעניין אותם תקציב, לא טובת הילד", אומרת אחת האימהות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf