האם נתניהו מכין את השטח לערעור על תוצאות הבחירות בישראל?

בעלי הברית של נתניהו בתקשורת מפיצים מאז הבחירות בארה"ב פייק ניוז ותיאוריות קונספירציה, שמזכירות לנו כי הטראמפיזם אינו תופעה אמריקאית בלבד. באופן הזה הם מניחים את היסודות להתקפות דומות על התהליך הדמוקרטי בישראל

מאת:
השאירו תגובה
א א א

התבוסה של הנשיא דונלד טראמפ בבחירות בארה"ב היא אובדן נוראי לימין בישראל. כל כך נוראי, למעשה, עד שהפרשנים הבכירים שלו בתקשורת מצטרפים לטראמפ ולרוב המפלגה הרפובליקאית בטענה השקרית להונאת בחירות כלל ארצית.

כשהם עושים זאת, הם לא רק מגינים על נשיא ארה"ב החביב עליהם ביותר בכל הזמנים, אלא גם מניחים את היסודות להתקפות דומות על התהליך הדמוקרטי בישראל.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מדבר עם התקשורת אחרי ההצבעה על פיזור הכנסת, ב-30 במאי 2019 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מדבר עם התקשורת אחרי ההצבעה על פיזור הכנסת, ב-30 במאי 2019 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

ההתפתחויות האלה הן קשות לצפיה: פרשן אחרי פרשן חוזר אחרי הקו המפלגתי, בלי לגבות את הטענות שהדמוקרטים "גנבו" את הבחירות בשום בדל של ראייה.

אחרי הפסדו של טראמפ, קרולין גליק, עורכת בכירה לשעבר בעיתון הימני "ג'רוזלם פוסט" ואחד מהקולות הבולטים ביותר של הימין הקיצוני הישראלי באנגלית, האשימה את המפלגה הדמוקרטית בעידוד המשבר הנוכחי ובסיכון יסודות הדמוקרטיה האמריקאית.

גדי טאוב, יקירה הוותיק של האינטליגנציה הליברלית בישראל, משתף סרטונים של טאקר קרלסון, פרשן ימני קיצוני מפוקס ניוז שהפך ליחצ"ן של אנשי העליונות הלבנה בארה"ב. גיא בכור, פרשן ימני פופולרי, מכלה את ימיו בפירסום של עדכונים חסרי ביסוס שנראים כאילו שהתקבלו ישירות מאנשי התקשורת של טראמפ.

ייתכן שהדבר המטריד ביותר לצפייה היה אברי גלעד, מגיש תוכנית בוקר שבעבר החזיק בעמדות שמאליות אך חתך חזק לימין בשנים האחרונות. ביום שלישי גלעד נזף במבזקן בשידור חי כשזה התייחס לביידן כאל המנצח בבחירות.

גלעד, שמותח ביקורת על האופן שבו ערוצי החדשות בישראל מכסים את תוצאות הבחירות, התפרץ בזעם על המבזקן כשזה רמז כי טראמפ משקר, וטען כי "אי אפשר לקרוא לג'ו ביידן הנשיא הנבחר, מכיוון שהתהליך לא נגמר ויש עדיין מחלוקות משפטיות".

donate

לא מדובר בדמויות שוליות בשיח הציבורי בישראל. העובדה שהם מפיצים פייק ניוז ותיאוריות קונספירציה בכלי התקשורת הפופולריים ביותר בישראל היא תזכורת שהטראמפיזם אינו תופעה אמריקאית בלבד. יתרה מכך, העובדה שרבים מהם נוקטים בעמדות שאפילו פוקס ניוז – בסיס הבית התקשורתי של טראמפ – חושבים שהן קיצוניות מדי מלמדת על השינויים שעברו על הימין הישראלי בארבע השנים האחרונות.

הפופולריות של הטראמפיזם בישראל אינה משהו חריג. שנה וחצי אחרי שהציבור הישראלי בחר בממשלה הימנית ביותר בתולדות המדינה, בחירתו של טראמפ סימנה למצביעים רבים ששאיפות ההתרחבות של הימין אינן יותר חלום באספמיה.

במקום שבו ממשלים אחרים חסמו את הדרך, טראמפ נתן לנתניהו יד חופשית לעשות כרצונו, בלי לחשוש מהתגובה של וושינגטון. בקצרה, הוא נתן לישראלים להרגיש שהם בלתי מנוצחים. לכן זו לא הפתעה שהישראלים תומכים בנשיא היוצא כמעט יותר מכל עם אחר בעולם.

הרבה לפני יריביו הפוליטיים, נתניהו הבין את התפקיד החיוני שממלאת התקשורת בעיצוב תודעתם של האזרחים.

זו בדיוק הסיבה שבגללה הוא בילה את השנים האחרונות בניסיון לסגור את תאגיד השידור הישראלי הציבורי עוד לפני שהושק; במשא ומתן על כיסוי תקשורתי אוהד בעיתון הנפוץ ביותר במדינה; ובהחלפה לכאורה של שר ומנכ"ל משרד ממשלתי ומניעה של רפורמה מקיפה בתחום האינטרנט בתמורה לכיסוי תקשורתי חיובי מצדו של טייקון תקשורת; בפירוק ממשלה בגלל כוונה לתמוך בחוק שיחייב את העיתון "ישראל היום" שתומך בנתניהו, שמחולק בחינם, לגבות תשלום סמלי; ובקידום עיתונאים אוהדים למשרות בכירות בתקשורת.

התפרץ על מבזקן שרמז כי ביידן ניצח. אברי גלעד (צילום: אורן נחשון/פלאש90)

זו גם הסיבה שבגללה נתניהו התעקש לכהן כשר תקשורת במקביל לכהונתו כראש ממשלה בין 2014 ל-2017, ולאחר מכן לוודא שבתפקיד מכהנים בעלי ברית קרובים שלו.

זו הסיבה שבגללה הוא סלל את דרכו של ערוץ 20 הימני לקבל אישור לשידור חדשות ופעל לתת ל-i24NEWS של פטריק דרהי רישיון שידור בישראל (האחרון היה צריך לכאורה למתן את הביקורת שלו על נתניהו ולהוריד מהאוויר את תוכנית הדגל, בהגשת אחד ממייסדי מגזין 972+ עמי קאופמן, כדי לקבל את הרישיון).

במקביל, נתניהו הקיף את עצמו בעיתונאים ופרשנים שמהדהדים את המסרים הפוליטיים שלו, מגינים על המאבק הכושל שלו במגיפת הקורונה ומה"בולשביזם" של תקשורת המיינסטרים, ומכפישים את יריביו. כמו פוקס ניוז ו-OANN (ר"ת One America News Network) בארה"ב של טראמפ, בעלי הברית של נתניהו בתקשורת פועלים לערער כל דבר שמתנגדיו אומרים עליו – אפילו אם המשמעות היא לפגוע בתפיסת המציאות של מדינה שלמה.

כמו טראמפ, נתניהו צופה במספר המנדטים שלו צונח בסקרים, ומכין את הבמה לערעור הלגיטימציה הטוטלי בתהליך הדמוקרטי המעורער גם כך. הוא טען כי האזרחים הפלסטינים "נוהרים" לקלפיות כדי למנוע מהם להצביע, והאשים את הציבור הערבי בהונאת בחירות מסיבית.

עכשיו מפלגת הליכוד מנסה להעביר חוק שיהפוך את הפיקוח על הבחירות לפוליטי ויספק למפקחים מצלמות בתוך הקלפיות. זוהי התוכנית – ובעלי הברית של נתניהו בתקשורת, שמשתוקקים לתרום את חלקם, זנחו מזמן את תפקידם כעיתונאים כדי לתמוך בה.

עדו קונרד הוא עורך מגזין 972+, שם התפרסם המאמר במקור. תרגום: יונית מוזס

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
הפגנה נגד אלימות כלפי נשים בכיכר הבימה בתל אביב, ב-22 בספטמבר 2020 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

הפגנה נגד אלימות כלפי נשים בכיכר הבימה בתל אביב, ב-22 בספטמבר 2020 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

השוטר שהטיף מוסר לוופא הוא התגלמות האדון הקולוניאליסטי

"אל תלמדי אותי את העבודה שלי", אמר השוטר לאישה שסובלת מאלימות כמה ימים לפני שנרצחה, והדגים את התנהלות המשטר שמפקיר את הנשים הפלסטיניות בפרט ואת החברה הפלסטינית בכללה. אך למרות הייאוש, אנו נמשיך לחיות וללמד את כולם אילו חיים מגיעים לנו באמת

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf