newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בן ארי הפגין עם דגלים שחורים, מבקשי המקלט ענו בפרחים

כמאה מפגיני ימין קיצוני הפגינו בדרום תל אביב נגד מבקשי המקלט ובג"ץ. מבקש מקלט: לא בחרנו לגור כאן. לפני מספר ימים התקיימה במקום הפגנה של תושבים נגד הממשלה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

דיווח וצילם: אורן זיו

כמאה מפגינים, חלקם פעילי ימין קיצוני וחלקם תושבי דרום תל אביב, התכנסו אמש (ראשון) בכניסה לשוק התקווה כדי למחות כנגד החלטת בג"ץ לבטל את התיקון לחוק ההסתננות. בג"ץ אסר על כליאתם של מבקשי המקלט במתקן חולות, החלטה שאמורה להוביל לשחרורם של כאלפיים מבקשי המקט הכלואים במתקן תוך 90 יום ממתן פסק הדין.

חבר הכנסת לשעבר, מיכאל בן ארי, נואם בהפגנה נגד החלטת בג״צ לבטל את ״חוק המסתננים״, ולאסור את כליאתם של מבקשי מקלט במתקן ״חולות״. תל אביב, 5 באוקטובר, 2014. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

חבר הכנסת לשעבר, מיכאל בן ארי, נואם בהפגנה נגד החלטת בג״ץ לבטל את התיקון לחוק ההסתננות, ולאסור את כליאתם של מבקשי מקלט במתקן ״חולות״. תל אביב, 5 באוקטובר, 2014. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

המפגינים צועדים ברחובות דרום תל אביב. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

המפגינים צועדים ברחובות דרום תל אביב. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

המפגינים הניפו דגלים שחורים עליהם נכתב בג״ץ, בניסיון להשוות את בית המשפט העליון לדאע"ש,  וצדעו עד גינת לוינסקי, שם חיכו להם סקרנים רבים וגם מספר פליטים עם פרחים. הפליטים אמרו שהם מבינים את המצוקה של שכונות הדרום, אבל שהם לא בחרו לגור כאן, אלא קיבלו כרטיס אוטובוס לתחנה המרכזית בתל אביב לאחר ששוחררו מכלא סהרונים (הכלא בו נכלאו מבקשי מקלט לפני הקמת מתקן חולות).

גם כמה פעילי שמאל הגיעו לגינה, אך הם בחרו שלא להפגין או להתעמת עם המפגינים, אלא הסתובבו באזור במטרה למנוע תקיפה של מבקשי מקלט כי שאירע בהפגנות קודמות.

> אחרי בג"ץ דרושה מדיניות חדשה: גם למען התושבים, גם למען מבקשי המקלט

מבקש מקלט מקבל את המפגינים בגינת לוינסקי עם פרחים. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

מבקש מקלט מקבל את המפגינים בגינת לוינסקי עם פרחים. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

פעיל הימין איתמר בן גביר במהלך ההפגנה. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

פעיל הימין איתמר בן גביר במהלך ההפגנה. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

שוטר מאלץ מבקשת מקלט לסגור את חנותה במהלך ההפגנה. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

שוטר מאלץ מבקשת מקלט לסגור את חנותה במהלך ההפגנה. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

המפגינים, ביניהם הפעילה מאי גולן, איתמר בן ארי, ברוך מרזל ובנצי גופשטיין מלהב״ה, העמידו תורן במרכז גינת לוינסקי עליו הניפו את דגל ישראל. בטקס לעיני הכתבים הרבים שהגיעו הם הורידו את דגל ישראל והניפו דגל שחור, במחאה על החלטת בג״ץ.

השוטרים הרבים שהתפרסו בדרך משכונת התקווה לגינת לוינסקי מנעו מחלק מהמפגינים להתעמת עם מבקשי מקלט שהלכו ברחוב או עמדו בפתח החנויות שלהם. במקרה אחד ניסו מפגינים לתקוף בעל חנות, שלאחר מכן סיפר שהוא בכלל אתיופי יהודי.

לפני מספר ימים התקיימה במקום הפגנה שאורגנה כולה על ידי תושבי דרום תל אביב, שפנו לממשלה בדרישה לפתרון אמיתי למצוקת דרום העיר. מארגני ההפגנה ההיא הקפידו להבחין בינם לבין בן ארי ואנשיו, והדגישו שמאבקם אינו גזעני ואינו מכוון נגד מבקשי המקלט, אלא נגד מדיניות העירייה והממשלה שאחראים למצב.

> בדרום תל אביב מה שנחשב באמת הוא העסקה הנדל"נית

בעל החנות, אתיופי יהודי, שהותקף ע״י מפגיני הימין. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

בעל החנות, אתיופי יהודי, שהותקף על ידי מפגיני הימין. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

 

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משבר האקלים, אילוסטרציה (צילום: pikist)

משבר האקלים, אילוסטרציה (צילום: pikist)

אין תשובה אחת למשבר האקלים. זה לא אומר שהכל אבוד

תשומת הלב הציבורית כמעט לא מופנית כיום למשבר שמעמיד את העתיד של כולנו בסימן שאלה, אך אנחנו נכנסים לתקופה קריטית לשינוי המגמה, ואסור להרפות מהנושא. על אף הביקורת, גם משמאל, על ה"גרין ניו דיל", נראה שהתפיסה הזאת יכולה בהחלט לקדם אותנו לפתרונות ממשיים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf