newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

דונלד טראמפ לא יותר גזען מהפוליטיקאי הישראלי הממוצע

פוליטיקאים ישראלים מיהרו להביע תדהמה וזעזוע מדבריו של המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ שקרא לאסור הגירת מוסלמים לארצות הברית. אבל נחשו איזו מדינה נוספת אוסרת על הגירת מוסלמים לשטחה?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: מירב זונשיין

ימים ספורים בלבד לאחר שהמועמד הרפובליקני לנשיאות, דונלד טראמפ, הודיע על כוונתו לבקר בישראל לקראת סוף דצמבר, קרא המיליארדר הפופוליסט "לאסור באופן מלא ומוחלט על כניסת מוסלמים לארה"ב". הכרזה זו הכתה את הכל בתדהמה, כולל פוליטיקאים ישראליים אחדים, אנשי ציבור וארגונים, אשר הביעו הבוקר (רביעי) שאט נפש וסלידה מדבריו. אחדים אף הרחיקו לכת ותבעו לאסור את כניסתו של טרמפ לכנסת, או אף למדינה עצמה. ארגון הרפובליקנים בישראל מיהר לגנות את דבריו של טראמפ ולקבוע כי הם "מנוגדים בתכלית לכל הערכים הבסיסיים של ארצות הברית".

חבר הכנסת מטעם מפלגת העבודה, עומר בר-לב, צייץ הבוקר בחשבון הטוויטר שלו כי טראמפ הוא גזען וכי אין להזמינו לכנסת ישראל. החוקר והפעיל נגד ההתנחלויות, גרשום גורמברג, צייץ כי התגובה הישראלית ההולמת תהיה איסור על כניסתו למדינה.

חבר הכנסת מטעם הרשימה המשותפת, אחמד טיבי, כינה את טראמפ בטוויטר "ניאו-נאצי שיש לאסור על כניסתו לכנסת", אך הוסיף כי "הדברים שאמר טראמפ אינם זרים לכמה מחברי הכנסת עצמה".

זה באמת האנדרסטייטמנט של השנה.

> במה שונה הגזענות של התושבים בעפולה מזו של חברת 'באמונה'?

גזען יותר מהפוליטיקאי הישראלי הממוצע? דונלד טראמפ (מקור Michael Vadon, ויקיפדיה CC BY-SA 4.0)

גזען יותר מהפוליטיקאי הישראלי הממוצע? דונלד טראמפ (מקור Michael Vadon, ויקיפדיה CC BY-SA 4.0)

בין טראמפ לציפי לבני

גזענות –  כמו גם שלל צורות של אפליה נגד מוסלמים, ערבים ופלסטינים – נפוצה כאן בישראל בדיוק כמו שהיא משתוללת בתוך מחנה טראמפ, אם לא יותר. אלא שבישראל, הגזענות והאפליה על בסיס אתני-דתי אינן רק צורת התבטאות מקובלת במסדרונות בעלי השררה ובבתי הקפה בתל-אביב, כי אם מדיניות ממשלתית ארוכת שנים.

טראמפ קרא לאסור על כניסתם של מוסלמים לארצות הברית. בישראל קיים כבר להלכה חוק האוסר על הגירתם של מוסלמים לגבולותיה: חוק השבות, המקנה בפועל את הזכות הזו ליהודים בלבד. אפילו אותם אלה שנולדו כאן אך נמלטו, או שמשפחותיהם גרות פה במשך דורות, מנועים מלשוב לאדמתם.

ביום שני האחרון כינתה הליגה נגד השמצה את תוכניתו של טראמפ למנוע מאנשים כניסה לארצות הברית בהסתמך על דתם "פוגענית ומנוגדת לערכיה העמוקים ביותר של המדינה". האם הליגה נגד השמצה התבטאה אי פעם גלויות נגד חוקי ההגירה ליהודים בלבד של מדינת ישראל והמדיניות המפלה שהיא מיישמת בגבולותיה?

את הגזענות הממסדית המובנית הזו ניתן לזהות גם בשתי מערכות החוק הנפרדות החלות על הפלסטינים והיהודים החיים לעתים במרחק של מטרים ספורים אלה מאלה בגדה המערבית הכבושה; בדיוק כשם שניתן לזהותה בהזנחה המוחלטת של התשתיות, המשאבים והחינוך עבור האוכלוסיה הפלסטינית בירושלים המזרחית המסופחת, בניגוד משווע לשכונות היהודיות באותו האזור עצמו. ניתן לזהות אותה בגזענות המושרשת וחסרת העכבות נגד האזרחים הפלסטינים בישראל בכל הנוגע לסוגיות של דיור, הפקעת אדמות וחלוקתן, חינוך ותעסוקה. ואלה רק הדוגמאות הבוטות במיוחד.

אם נאמץ את ההיגיון הקורא לאסור על טראמפ להיכנס לכנסת ישראל, יהיה עלינו להרחיק ממנה גם רשימה ארוכה של נבחרי ציבור המשרתים באותה כנסת בדיוק.

קחו למשל את שר החינוך, נפתלי בנט, שהתפאר במספר הערבים שהרג וטען כי היהודים הם בדרגת התפתחות אבולוציונית גבוהה יותר מאשר הערבים. או את חבר הכנסת מהליכוד ירון מזוז, שאמר לחברי הכנסת הערבים כי עליהם להודות בכלל על עצם האפשרות להיבחר כנציגי ציבור. "אנחנו עושים לכם טובה שאנחנו נותנים לכם לשבת פה", הוא אמר.

ויש, כמובן, את ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר רטן כי אזרחי ישראל הפלסטינים שמימשו את זכותם הדמוקרטית להצביע "נוהרים לקלפיות", ואת שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, אשר בעודו בתפקיד הבכיר הטיף לטרנספר של אוכלוסיה ערבית.

וזה רק במחנה הימין.

רשימת "המחנה הציוני" הצביעו בעד פסילתה של חברת הכנסת חנין זועבי מהכנסת. למחנה הפוליטי הישראלי המכונה "שמאל" גם לא היתה כל בעיה להצביע בעד ועדות הקבלה שתכליתן היא להרחיק ערבים מיישובים יהודיים, או עם הרעיון של יישובים ובתי ספר על טהרת היהודים. אין להם בעיה גם עם העובדה שאזרחי ישראל הפלסטינים לא יכולים לחיות על אדמתם על בני או בנות זוג מהגדה המערבית או מעזה, ואף לא לדאוג להם לתושבות. אה, וכמובן שאין להם כל בעיה עם ההתנחלויות ליהודים בלבד ועם מערכת החוקים הכפולה בגדה המערבית, שכוננה תחת שלטון ממשלות "שמאל", ושאף ממשלה מאז לא ערערה על תקפותה.

על הישראלים שקוראים להחרים את טראמפ ומכנים אותו גזען להתבונן היטב במראה. ולחשוב רק לרגע מה היה קורה אילו ארגונים יהודיים אמריקנים – דמוקרטים, רפובליקנים, מוסדות קהילתיים ונבחרי ציבור – היו מתייחסים לפוליטיקאים גזענים בישראל באותה סלידה מופגנת ואחידה שהם מפגינים כלפי דבריו הגזעניים להחליא של טראמפ.

מירב זונשיין היא כותבת, מתרגמת ועורכת עצמאית, ובלוגרית במגזין 972+. הפוסט פורסם במקור באנגלית באתר 972+ ותורגם על ידי אורלי נוי.

> פיטורים פוליטיים: עובדים ערבים משלמים את מחיר המתיחות

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
טחינה אלארז במדפים (צילום: אורן זיו)

טחינה אלארז במדפים (צילום: אורן זיו)

בעלת טחינת אלארז: "הטלפון לא מפסיק לצלצל. רבים תומכים בי"

מאז אתמול מתחולל ויכוח עז בחברה הפלסטינית סביב תרומה של בעלת המפעל, ג'וליה זהר, לאגודת קו סיוע נפשי לקהילה הגאה. בארגונים פמיניסטיים טוענים שזהר היא מטרה קלה משום שהיא אישה, ואילו יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה רומז שברקע יש גם אינטרסים כלכליים זרים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf