newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

דונלד טראמפ לא יותר גזען מהפוליטיקאי הישראלי הממוצע

פוליטיקאים ישראלים מיהרו להביע תדהמה וזעזוע מדבריו של המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ שקרא לאסור הגירת מוסלמים לארצות הברית. אבל נחשו איזו מדינה נוספת אוסרת על הגירת מוסלמים לשטחה?

מאת:

כותבת אורחת: מירב זונשיין

ימים ספורים בלבד לאחר שהמועמד הרפובליקני לנשיאות, דונלד טראמפ, הודיע על כוונתו לבקר בישראל לקראת סוף דצמבר, קרא המיליארדר הפופוליסט "לאסור באופן מלא ומוחלט על כניסת מוסלמים לארה"ב". הכרזה זו הכתה את הכל בתדהמה, כולל פוליטיקאים ישראליים אחדים, אנשי ציבור וארגונים, אשר הביעו הבוקר (רביעי) שאט נפש וסלידה מדבריו. אחדים אף הרחיקו לכת ותבעו לאסור את כניסתו של טרמפ לכנסת, או אף למדינה עצמה. ארגון הרפובליקנים בישראל מיהר לגנות את דבריו של טראמפ ולקבוע כי הם "מנוגדים בתכלית לכל הערכים הבסיסיים של ארצות הברית".

חבר הכנסת מטעם מפלגת העבודה, עומר בר-לב, צייץ הבוקר בחשבון הטוויטר שלו כי טראמפ הוא גזען וכי אין להזמינו לכנסת ישראל. החוקר והפעיל נגד ההתנחלויות, גרשום גורמברג, צייץ כי התגובה הישראלית ההולמת תהיה איסור על כניסתו למדינה.

חבר הכנסת מטעם הרשימה המשותפת, אחמד טיבי, כינה את טראמפ בטוויטר "ניאו-נאצי שיש לאסור על כניסתו לכנסת", אך הוסיף כי "הדברים שאמר טראמפ אינם זרים לכמה מחברי הכנסת עצמה".

זה באמת האנדרסטייטמנט של השנה.

> במה שונה הגזענות של התושבים בעפולה מזו של חברת 'באמונה'?

גזען יותר מהפוליטיקאי הישראלי הממוצע? דונלד טראמפ (מקור Michael Vadon, ויקיפדיה CC BY-SA 4.0)

גזען יותר מהפוליטיקאי הישראלי הממוצע? דונלד טראמפ (מקור Michael Vadon, ויקיפדיה CC BY-SA 4.0)

בין טראמפ לציפי לבני

גזענות –  כמו גם שלל צורות של אפליה נגד מוסלמים, ערבים ופלסטינים – נפוצה כאן בישראל בדיוק כמו שהיא משתוללת בתוך מחנה טראמפ, אם לא יותר. אלא שבישראל, הגזענות והאפליה על בסיס אתני-דתי אינן רק צורת התבטאות מקובלת במסדרונות בעלי השררה ובבתי הקפה בתל-אביב, כי אם מדיניות ממשלתית ארוכת שנים.

טראמפ קרא לאסור על כניסתם של מוסלמים לארצות הברית. בישראל קיים כבר להלכה חוק האוסר על הגירתם של מוסלמים לגבולותיה: חוק השבות, המקנה בפועל את הזכות הזו ליהודים בלבד. אפילו אותם אלה שנולדו כאן אך נמלטו, או שמשפחותיהם גרות פה במשך דורות, מנועים מלשוב לאדמתם.

ביום שני האחרון כינתה הליגה נגד השמצה את תוכניתו של טראמפ למנוע מאנשים כניסה לארצות הברית בהסתמך על דתם "פוגענית ומנוגדת לערכיה העמוקים ביותר של המדינה". האם הליגה נגד השמצה התבטאה אי פעם גלויות נגד חוקי ההגירה ליהודים בלבד של מדינת ישראל והמדיניות המפלה שהיא מיישמת בגבולותיה?

את הגזענות הממסדית המובנית הזו ניתן לזהות גם בשתי מערכות החוק הנפרדות החלות על הפלסטינים והיהודים החיים לעתים במרחק של מטרים ספורים אלה מאלה בגדה המערבית הכבושה; בדיוק כשם שניתן לזהותה בהזנחה המוחלטת של התשתיות, המשאבים והחינוך עבור האוכלוסיה הפלסטינית בירושלים המזרחית המסופחת, בניגוד משווע לשכונות היהודיות באותו האזור עצמו. ניתן לזהות אותה בגזענות המושרשת וחסרת העכבות נגד האזרחים הפלסטינים בישראל בכל הנוגע לסוגיות של דיור, הפקעת אדמות וחלוקתן, חינוך ותעסוקה. ואלה רק הדוגמאות הבוטות במיוחד.

אם נאמץ את ההיגיון הקורא לאסור על טראמפ להיכנס לכנסת ישראל, יהיה עלינו להרחיק ממנה גם רשימה ארוכה של נבחרי ציבור המשרתים באותה כנסת בדיוק.

קחו למשל את שר החינוך, נפתלי בנט, שהתפאר במספר הערבים שהרג וטען כי היהודים הם בדרגת התפתחות אבולוציונית גבוהה יותר מאשר הערבים. או את חבר הכנסת מהליכוד ירון מזוז, שאמר לחברי הכנסת הערבים כי עליהם להודות בכלל על עצם האפשרות להיבחר כנציגי ציבור. "אנחנו עושים לכם טובה שאנחנו נותנים לכם לשבת פה", הוא אמר.

ויש, כמובן, את ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר רטן כי אזרחי ישראל הפלסטינים שמימשו את זכותם הדמוקרטית להצביע "נוהרים לקלפיות", ואת שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, אשר בעודו בתפקיד הבכיר הטיף לטרנספר של אוכלוסיה ערבית.

וזה רק במחנה הימין.

רשימת "המחנה הציוני" הצביעו בעד פסילתה של חברת הכנסת חנין זועבי מהכנסת. למחנה הפוליטי הישראלי המכונה "שמאל" גם לא היתה כל בעיה להצביע בעד ועדות הקבלה שתכליתן היא להרחיק ערבים מיישובים יהודיים, או עם הרעיון של יישובים ובתי ספר על טהרת היהודים. אין להם בעיה גם עם העובדה שאזרחי ישראל הפלסטינים לא יכולים לחיות על אדמתם על בני או בנות זוג מהגדה המערבית או מעזה, ואף לא לדאוג להם לתושבות. אה, וכמובן שאין להם כל בעיה עם ההתנחלויות ליהודים בלבד ועם מערכת החוקים הכפולה בגדה המערבית, שכוננה תחת שלטון ממשלות "שמאל", ושאף ממשלה מאז לא ערערה על תקפותה.

על הישראלים שקוראים להחרים את טראמפ ומכנים אותו גזען להתבונן היטב במראה. ולחשוב רק לרגע מה היה קורה אילו ארגונים יהודיים אמריקנים – דמוקרטים, רפובליקנים, מוסדות קהילתיים ונבחרי ציבור – היו מתייחסים לפוליטיקאים גזענים בישראל באותה סלידה מופגנת ואחידה שהם מפגינים כלפי דבריו הגזעניים להחליא של טראמפ.

מירב זונשיין היא כותבת, מתרגמת ועורכת עצמאית, ובלוגרית במגזין 972+. הפוסט פורסם במקור באנגלית באתר 972+ ותורגם על ידי אורלי נוי.

> פיטורים פוליטיים: עובדים ערבים משלמים את מחיר המתיחות

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
שר האוצר, אביגדור ליברמן, במסיבת עיתונאים בירושלים, ב-17 באוגוסט 2022 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

שר האוצר, אביגדור ליברמן, במסיבת עיתונאים בירושלים, ב-17 באוגוסט 2022 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

האוצר משתלט על החינוך, ומסכן את עתיד המדינה

המשא ומתן על שכר המורים רחוק מלהיות רק מאבק על כסף. זהו מאבק על צביונה החברתי העתידי של ישראל. אם יתממש חזונו של משרד האוצר, במערכת החינוך יישארו רק מורים חלשים, ובתי הספר שמשרתים אוכלוסיות מוחלשות יישארו מאחור

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf