newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

במקום להגביל את שכר הבכירים צריך להעלות מסים

במשרד האוצר מתגאים במס חדש שיגביל את שכר הבכירים - אבל את המס הזה ישלם בכלל הציבור. במקום תכסיסים זולים ופופוליסטיים צריך להעלות מסים לעשירים ולצמצם את הפגיעה במעמדות החלשים יותר

מאת:
השאירו תגובה
א א א

יוזמת משרד האוצר להגביל את שכר הבכירים בחברות פיננסיות מעוררת תמיהה במספר רמות.

ראשית, האוצר טוען שיש להטיל מגבלות דווקא על חברות פיננסיות מכיוון שהן מנהלות את כספי הציבור. לא ברור מה הקשר בין שני הדברים: חברות פיננסיות צריכות לנהל את כספי הציבור על פי סטנדרטים גבוהים, אבל הכנסותיהן (שמהן ממומנות משכורות הבכירים) מגיעות מתוך התשלום על השירותים שהן נותנות, בדיוק כמו חברות שנותנות שירותים קמעונאיים או שירותי בניה.

שנית, הדרך שבה האוצר רוצה להגביל את השכר היא באמצעות הטלת מס על כל חריגה מהתקרה של 3.5 מיליון ₪ לשנה. אבל מי ישלם את המס? לא הבכירים עצמם. גם לא מועצת המנהלים שאישרה את השכר זה. מי שישלם את המס הנוסף היא החברה עצמה, כלומר בעלי המניות. ורוב המניות הן בבעלות קרנות הפנסיה והחיסכון של הציבור הרחב. כלומר, לא די בכך שהציבור צריך לשלם את השכר המופרז של הבכירים – עכשיו הוא גם צריך לשלם מס על זה.

ההנחה שעומדת מאחורי הצעת האוצר היא שהחברות יגבילו את השכר מכיוון שהן לא ירצו לשלם את המס הנוסף, אבל מי שמקבל החלטות עבור "החברות" הם  אותם הבכירים שמקבלים את השכר המופרז וחברי הדירקטוריון שאישרו אותו. אם הם העדיפו לשלם סכומי עתק לעצמם על פני טובת החברה, מדוע שישנו את עמדתם רק בגלל שהעלות תהיה גבוהה יותר? כדי להתמודד עם בעיה זו, דורש האוצר ששכר חריג יאושר ע"י בעלי המניות של החברה. אלא שמי שמייצג את בעלי המניות – כלומר את הציבור – הן החברות הפיננסיות האחרות. לא מצב מבטיח במיוחד.

האמת היא שלא ברור מה מטריד את משרד האוצר בשכר הבכירים. הוא מרגיש שהם מרוויחים יותר מדי, שיש פה "חגיגה" על חשבון כספי הציבור. אבל זהו אותו משרד אוצר שדוחף את מדיניות ההפרטה ועומד מהצד מול "תספורות" למיניהן, שבאות גם הן על חשבון כספי הציבור. בהתחשב בכך ציניקן עשוי לטעון שמדובר במהלך פופוליסטי זול, שמטרתו להסיח את הדעת מדרכים מהותיות יותר להתמודד מהפערים החברתיים המתרחבים בישראל.

במקום תמרונים מורכבים שהשפעתם לא ברורה, ניתן להשתמש בדרך פשוטה ומוכחת לצמצם אי שוויון: להעלות את המסים על העשירים (כולל הבכירים בחברות פיננסיות), ולהשתמש בכסף כדי להפחית מסים על בעלי הכנסה נמוכה יותר, ולממן שיפורים בשירותים הממשלתיים וברשת הביטחון החברתית. בישראל, שבה המסים על עשירים נמוכים, המסים על המעמד הבינוני והנמוך גבוהים והשירותים החברתיים בהתדרדרות קשה, יש כר נרחב לשיפור בנושאים אלה. אין צורך בתכסיסים זולים.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
טחינה אלארז במדפים (צילום: אורן זיו)

טחינה אלארז במדפים (צילום: אורן זיו)

בעלת טחינת אלארז: "הטלפון לא מפסיק לצלצל. רבים תומכים בי"

מאז אתמול מתחולל ויכוח עז בחברה הפלסטינית סביב תרומה של בעלת המפעל, ג'וליה זהר, לאגודת קו סיוע נפשי לקהילה הגאה. בארגונים פמיניסטיים טוענים שזהר היא מטרה קלה משום שהיא אישה, ואילו יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה רומז שברקע יש גם אינטרסים כלכליים זרים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf