newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כך נאלצתי להביא איתי את בני לכנסת, להצבעה על מתווה הגז

בני הוא אחד מתוך יותר מ-33 אלף תלמידי בתי הספר הכנסייתיים שעוד לא התחילו את שנת הלימודים, אז הוא נאלץ ללכת עם אבא לעבודה. כמה סמלי שאלה היו הנסיבות לביקור הראשון שלו בכנסת

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: ד"ר יוסף ג'בארין

אתמול (שני) הגעתי לכנסת להצבעה על מתווה הגז, יחד עם הבן שלי, ג׳וד, בן ה-5. מה עושה ילד בן חמש בכנסת כאשר הוא אמור להיות על ספסל הלימודים? ג׳וד הוא אחד מתוך יותר מ-33 אלף תלמידים ותלמידות שעוד לא התחילו כלל את שנת הלימודים. ג׳וד עדיין לא זכה להכיר את המורות שלו בכיתה.

בני לומד בבית ספר אלוואספייה בנצרת, שהוא בית ספר כנסייתי, שכמו כל בתי הספר הכנסייתיים בארץ שובת מאז פתיחת שנת הלימודים. שביתה פתוחה, ללא הגבלת זמן, בעקבות החלטת משרד החינוך בשנים האחרונות לקצץ בצורה דרסטית בתקציבי בתי הספר האלו ובמקביל להגביל את תשלומי ההורים. בתי ספר אלה מקבלים מהמדינה רק כשליש ממה שמקבלים בתי ספר רשמיים, למרות שהם מלמדים את מלוא תכנית הליבה. כעת, הקיצוצים הנמשכים שהגיעו ל-45 אחוז ממה שקיבלו קודם, הביאו אותם לסף קריסה כללית, כך שלא יכלו לפתוח את השנה.

> כולם בבית הספר חוץ מ-33 אלף תלמידים נוצרים, מוסלמים ודרוזים

ח"כ יוסף ג'בארין ובנו ג'וד במזנון הכנסת במקום על ספסל הלימודים (צילום: הרשימה המשותפת)

ח"כ יוסף ג'בארין ובנו ג'וד במזנון הכנסת במקום על ספסל הלימודים (צילום: הרשימה המשותפת)

לבתי הספר הכנסייתיים תרומה אדירה לחינוך הערבי בישראל, והם נחשבים לבתי ספר מובילים בקרב כלל בתי הספר בישראל. בפועל, לאורך השנים הם גם חסכו הרבה תקציבים מהמדינה בכך שמבני בתי הספר נבנים ומתוחזקים פיסית על ידי הנהגת הקהילה ולא על ידי משרד החינוך. אבל במקום לחזק בתי ספר אלה ולדאוג לפיתוחם, פועל המשרד לצמצם את המשאבים שלהם, ובכך לפגוע בתלמידים ובחינוך שלהם. זוהי פגיעה קשה בעתיד של ילדינו.

אז נכון שהיה לנו יום נחמד וחינוכי בכנסת (במיוחד עם הפעילות הנחרצת של האופוזיציה), אבל המשבר של בתי הספר הכנסייתיים הוא חמור ואקוטי, והוא זקוק להתגייסות של כולנו למאבק על החינוך והעתיד של הילדים של כולנו. ואנחנו לא נוותר על חינוך איכותי ושוויוני לילדינו. זוהי זכותם וזוהי גם חובתנו כלפיהם.

יש הרבה סמליות בכך שביקורו הראשון של ג׳וד בבית המחוקקים היה מלווה בהרבה תסכול מהשאננות שהממשלה מפגינה כלפי מצוקתו ומצוקת חבריו ללימודים. בבית המחוקקים, העסקים היו כרגיל. אז מה אם ג׳וד לא נמצא על ספסל הלימודים?

ד"ר יוסף ג'בארין הוא חבר כנסת מטעם הרשימה המשותפת.

> אלפים הפגינו בירושלים, בתי הספר הערבים מצטרפים לשביתת החינוך 

ח"כ יוסף ג'בארין ובנו ג'וד בכנסת. אף אחד לא מתעניין בשביתת בתי הספר הכנסייתיים (צילום: הרשימה המשותפת)

ח"כ יוסף ג'בארין ובנו ג'וד במסדרונות הכנסת. אף אחד לא מתעניין בשביתת בתי הספר הכנסייתיים (צילום: הרשימה המשותפת)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
"אם המגפה תתפשט, פה לא יתנהלו איתנו כמו עם בני ברק - מיד יסגרו את המחסום. זה יהיה אסון". מתנדב במחנה הפליטים שועפאט (צילום: כאמל ג'עברי)

"אם המגפה תתפשט, פה לא יתנהלו איתנו כמו עם בני ברק - מיד יסגרו את המחסום. זה יהיה אסון". מתנדב במחנה הפליטים שועפאט (צילום: כאמל ג'עברי)

מגפה קטלנית בשער והפלסטינים מעבר לגדר בי-ם מופקרים לגורלם

גם בימים כתיקונם הרשויות הישראליות לא מספקות שירותים בשכונות שמעבר לחומת ההפרדה, אבל כיום ההזנחה הזו עלולה להסתיים באסון. באין בדיקות, ציוד רפואי ואפשרויות בידוד, התושבים מתארגנים לעזור לעצמם במקום בו גם הרשות הפלסטינית מנועה מלפעול   

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf