newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

עצרת המחאה בת"א נגד רצח נשים הפכה לצעדת זעם וחסימות כבישים

הפגנות נגד אוזלת היד של המשטרה ושתיקת הממשלה על רצח נשים התקיימו בערים בכל הארץ. מרכז תל אביב נחסם לתנועה בשל צעדת מחאה ספונטנית. כעשרים נשים נרצחות בשנה על ידי בני זוג וקרובי משפחה

מאת:

למעלה מאלף מפגינות ומפגינים הגיעו במוצאי שבת לכיכר הבימה בתל אביב לעצרת זיכרון ומחאה בעקבות רצח ארבע נשים נוספות על ידי בני זוגן וקרובי משפחה בשבוע האחרון. בסוף העצרת, באופן לא מתוכנן, ירדו מאות מהמפגינות לכביש, ויצאו לתהלוכת זעם ספונטנית שחסמה כבישים במרכז העיר. מאות גברים ונשים הגיעו גם להפגנות המקבילות בירושלים, עפולה, חיפה וערים נוספות.

בכל הערים קראו מפגינות את הססמאות "עשרים נשים בשנה – איפה המדינה?", "ביבי, ביבי, תתעורר – דם נשים אינו הפקר", "די לרצח של נשים – לא לסגור את המקלטים" ו"מדינה של אנסים – אינתיפאדה של נשים".

לעצרת בכיכר הבימה, שאורגנה על ידי תנועת "תזכור", הגיעו נשים עם סימני צבע אדומים על גופן ועם שלטי "#כשירצחו אותי". בכיכר נאמו קורבנות של אלימות נגד נשים, ובהן מיכל גרינוולד, שאביה רצח את אמה. עוד נאמה בכיכר בלוגרית "שיחה מקומית" ומנהלת עמותת נע"ם, סמאח סלאימה, שדיברה על חיבור בין מאבקי הנשים באלימות, על העלמת העין של המשטרה מרציחות בחברה הערבית ומהנשק הלא חוקי שזולג ממערכת הביטחון, וקראה במקום נרות זיכרון להצית צמיגים במחאה. ראו קטע מנאומה כאן:

> השותקים והמתעלמים, ידיכם שפכו את הדם הזה

עוד בעצרת נאמה נציגה של ויצ"ו (שאת שמה לא קלטתי), שנאומה נקטע על ידי פעילות פמיניסטיות מזרחית שקראו "תפתחו את הארכיונים" – בהקשר לפרשת ילדי תימן, מזרח והבלקן, ולחלקו של ארגון ויצ"ו בפרשה. משלא הצליחה לסיים את הנאום, עברו מנחות הטקס להקראת שמות הנרצחות בשנה האחרונה ולדקת דומייה.

עם סיום העצרת ירדו כעשרים מפגינות לכביש ליד שדרות רוטשילד וחסמו אותו בישיבה. שוטרים במקום הודיעו למפגינות שמדובר בהפגנה לא חוקית, אך לפני שהספיקו לפעול הצטרפו אליהן עוד כ-300 מפגינות, וההפגנה הספונטנית יצאה לצעדה במורד שדרות ח"ן, במעלה קינג ג'ורג', ועד אלנבי ובן יהודה. בשלב די מוקדם המשטרה ויתרה על הניסיון לפזר את ההפגנה, ואפשרה את קיום הצעדה. עם זאת, השוטרים נלחצו במיוחד כשהמפגינות הגיעו לכניסה למועדון החשפנות "גוגו" ברחוב אלנבי ולמועדון אלנבי 40, ודחפו מפגינות שניסו להכנס וצלמים שניסו לתעד את האירוע.

הפגנה בתל אביב נגד רצח נשים 17.06.2017 (צילום: יותם רונן, אקטיבסטילס)

הפגנה בתל אביב נגד רצח נשים 17.06.2017 (צילום: יותם רונן, אקטיבסטילס)

בכל שאר הזמן צעדו מאות הנשים על הכבישים, והמשיכו לקרוא נגד חוסר המעש של הממשלה (כפי שכתבה פה אורלי נוי השבוע – רצח הנשים פשוט לא מעניין את ראש הממשלה ואת השר לביטחון פנים), נגד סגירת מקלטים, ולמען ביטחון ברחובות ובכל מקום לנשים. בסיום ההפגנה נשאה הפעילה החברתית ריקי בן לולו נאום מטלטל שבו תיארה את רציחות הנשים כ"קצה הקרחון" של אלימות נגד נשים, ושהמכות והאונס שנשים עוברות בכל מקום יום-יום הם לגמרי שקופים. נהגים ועוברי אורח ברחובות הביעו תמיכה רבה בהפגנה, שהסתיימה לבסוף ללא מעצרים.

> למה הוא לא רצח קודם את עצמו?

כאמור, במקביל התקיימו הפגנות בערים נוספות, ובהן ירושלים, שם הקריאה תמר בן דוד נאום שאפשר למצוא במלואו כאן, ושבו אמרה בין היתר:

"בתי משפט השלום, המחוזיים והעליון, ששואלים נאנסות אם הן נהנו מזה, שמרחמים על אנסים בני טובים ושמפקירים נשים כמו אמא שלי לצווי הרחקה דמיוניים על האקסים הרצחניים שלהן – ידיכם שפכו את הדם הזה. הרבנות ואנשי הדת האחרים שמשתפים פעולה עם העינוי המתמשך של נשים עגונות, גם כאשר מדובר במערכות יחסים אלימות – ידיכם שפכו את הדם הזה. משרד הרווחה, שנכשל שוב ושוב באיתור מצבי מצוקה קיצוניים ומשרד החינוך שמתייחס לחינוך מיני ומגדרי שוויוני כלוקסוס שולי לעומת משוואות טריגונומטריות – ידיכם שפכו את הדם הזה".

> מה מעסיק את ארדן ונתניהו בזמן שנשים נרצחות?

הפגנה בתל אביב נגד רצח נשים 17.06.2017 (צילום: יותם רונן, אקטיבסטילס)

הפגנה בתל אביב נגד רצח נשים 17.06.2017 (צילום: יותם רונן, אקטיבסטילס)

שיחה מקומית שידר לייב מההפגנה והמחאה, צפו בשידור החוזר:

> המשימה הקשה שלנו: מאבק פלסטיני-יהודי משותף נגד רצח נשים

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
חייבים להבחין בין ויתורים שאינם בלב הערכי לאלו שמהווים התקפה על עיקר העיקרים. תמר זנדברג ונפתלי בנט (אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

חייבים להבחין בין ויתורים שאינם בלב הערכי לאלו שמהווים התקפה על עיקר העיקרים. תמר זנדברג ונפתלי בנט (אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

חוק האזרחות: הצפרדע שעלולה לחנוק את השמאל הציוני

כניסתן של מפלגות שמאל לממשלה החדשה מחייבת ויתורים ופשרות, אבל תמיכה בחוק האזרחות תבהיר שאין לשמאל הזה קווים אדומים והכל נתון לסחר-מכר פוליטי. את החוק הזה אי אפשר לתקן או למתן. הוא רקוב מוסרית מהשורש

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf