newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

טרגדיה שנולדה משנאה עיוורת מבעירה שנאה עיוורת אחרת

החדשות מאורלנדו עוררו בי כאב וזעזוע. ואז פורסם שמו של הרוצח והגיעו השיחות על הצורך "למגר אותם". כקווירית מוסלמית אני רוצה להציע דרך אחרת להלחם בהומופוביה, בלי להתעמר במשפחתי ובחבריי

מאת:

כותבת אורחת: סוהאד באבא, וושינגטון די.סי.

לרוב אני מעדיפה שלא לכתוב כאשר מתרחשת טרגדיה שגובה חיי אדם באחת הקהילות שאני משתייכת אליהן. האבל הזה הוא משהו אישי מאוד בשבילי. אבל במהלך היומיים האחרונים אני רואה איך הקרקס התקשורתי הבזוי הזה והרטוריקה הבעייתית שלו התפשטו גם למרחבים של חלקים מקרב חבריי, ביניהם רבים שאני אוהבת ומעריכה, ואני מרגישה צורך לומר כמה מילים.

אני קווירית מוסלמית, שגדלה במשפחה מוסלמית ונוצרית. לימדו אותי לאהוב ולהקפיד על דרך ארץ, להיות ענווה ולהוקיר רעיונות, תרבויות וחוויות שונים משלי. לימדו אותי גם להקשיב וללמוד. אני משתדלת לחיות על פי הערכים האלה בכל יום.

> הטרור הסטרייטי

כמו רבים אחרים גם אני התעוררתי ביום ראשון בבוקר לחדשות על הירי במועדון הפולס, אורלנדו. נתקפתי בכאב מיידי. כחמישים קורבנות שילמו בחייהם. אף אדם לא צריך לקפח כך את חייו, ואין מילים שיוכלו להחדיר היגיון כלשהו בזוועה הזו. התאבלתי בשקט, כפי שאני עושה לעתים תכופות כל כך בימים אלה, על כל נפש שנגדעת באלימות. התאבלתי על כל המשפחות שאיבדו את יקיריהן, על כל האנשים שאני מכירה אשר חיים עכשיו בפחד גדול יותר, ועל כל החיים שאבדו בביטויים המטורפים ביותר של אפליה שראינו גם בעבר.

אחר כך המשכתי לקרוא וראיתי את השם עומר. מיד ידעתי איך תראה שארית היום – טרגדיה שנולדה מתוך שנאה תשמש דלק להבערת שנאה נוספת. כמעט מיד ידעתי כי במהלך הימים הקרובים, תוך כדי שיחה מקרית על הבאר, או בארוחת צהריים במסעדה, או בפגישות עם אנשים, השיחה לא תיסוב סביב השאלה איך לדאוג שקהילות קוויריות תהיינה בטוחות יותר מעכשיו, או איך לקדם את הרפורמה לצמצום אחזקת כלי נשק, אלא סביב מוסלמים, וליתר דיוק סביב החיבור בין מוסלמים וטרור. הלב שלי צנח לבור בתחתית הקרביים, כי אני לא יודעת איך להתאבל על טרגדיה קורעת לב ובו בזמן להיאלץ להגן על מי שאני, על הזהות שלי, שממשיכה להיות בעמדת מגננה מתמדת במדינה הזו.

עצרת הזדהות עם קורבנות הטבח במועדון הפולס, אורלנדו, שהתקיימה השבוע במיניאפוליס (Fibonacci Blue CC BY 2.0)

עצרת הזדהות עם קורבנות הטבח במועדון הפולס, אורלנדו, שהתקיימה השבוע במיניאפוליס (Fibonacci Blue CC BY 2.0)

כאישה קווירית, הירי ביום ראשון הזכיר לי עד כמה מכוערת היא השנאה לאחר, ועד כמה ארוכה דרכה של המדינה הזו לתקן עשרות ומאות שנים של אפליה ואלימות נגד הקהילות הלהט"ביות. עבורי זאת תזכורת לעבודה הרבה שיש לנו לעשות – למען אלה שהיו שם לפנינו ונאבקו למען הזכויות והכבוד שלנו, למען אלה שקיפחו את חייהם פשוט משום שחגגו את מי שהם. וגם, אנחנו עוד צריכים לפעול למען אלה שהקהילה שלנו עדיין לא מכירה בהם מספיק, כמו קווירים לא-לבנים, טרנסג'נדרים, ג'נדר-קוויריות, להטב"קיות חסרות משאבים כלכליים, ועד ועוד. רשמנו כבר התקדמות יפה וחשובה בכל התחומים האלה, אבל יש לנו עוד כל כך הרבה עבודה לעשות, ואנחנו מוכרחים לעשות אותה ביחד.

כאישה מוסלמית, מחול השדים התקשורתי סביב הירי מזכיר לי שוב עד כמה מכוערת היא האפליה. אני יודעת איך זה מרגיש כאשר סוכני חרש של ה-FBI "מבקרים" חברים ובני משפחה שלך אחרי טרגדיות כאלה אך ורק בגלל הצליל המוסלמי של שמותינו. אני יודעת איך זה מרגיש להשמיט במודע שמות אמצעיים כמו מרואן, מוסטפא או חסן ממסמכים רשמיים, רק כי הם עלולים למשוך חיפושים גופניים בשדות תעופה או בחדרי חקירות; אני יודעת איך מרגיש הצורך לדחוק לאט את הזהות המוסלמית שלנו בחזרה לארון, מקום שאני מכירה ביותר ממובן אחד. אני מכירה את העיניים הפעורות לרווחה של אנשים מסביבי שמנסים לפענח איך בדיוק לקטלג אותי, מוסלמית וקווירית.

איך לעזור ללהט"בים

אז כשהפייסבוק שלי מתמלא בהצהרות בעייתיות כמו "הרצח הטרגי ביום ראשון הוא תוצאה של מתקפת טרור ג'יהאדיסטית ואנחנו צריכים למגר אותם", כאשר חברים מביעים את דאגתם הכנה לקהילה הקווירית ומוסיפים משהו על הצורך להתמודד עם הטרוריסטים המוסלמים, כאשר מנהיגים פוליטיים משני המחנות מנצלים את הטבח המזעזע הזה כדי לצקצק בלשון ולצבור נקודות בקמפיינים שלהם – אני מרגישה צורך לשים גבול ולומר כמה דברים.

אם אתם רוצים לעמוד לצד הקהילה, השתתפו באחת מעצרות הזיכרון. התאבלו עם חבריכם ויקיריכם. לכו למצעדי הגאווה. אם אתם רוצים להרגיש שאתם משפיעים פוליטית, צרו קשר עם הנציגים הפוליטיים שלכם והפצירו בהם לתמוך בהגברת הפיקוח על תפוצת כלי נשק. תמכו בחברות וחברים קווירים צעירים בקהילות שלא פעם חומקות משדה הראייה שלנו.

אם אתם תוהים איך המדינה שלנו הגיעה לשפל הזה, שאלו את עצמכם כיצד נראית ההיסטוריה הארוכה של הדיכוי והאפליה במדינה הזו. אבל אם אתם לא מסוגלים לעשות את כל זה, אנא, בבקשה – הפסיקו לומר דברים שגורמים לנזק, כי בניגוד לאחרים, אני מאמינה שהמילים שאנחנו אומרים חשובות. יש להן משמעות.

סוהאד באבא היא אישה קווירית לא-לבנה ואזרחית אמריקאית מוטרדת. סוהאד היא מנכ"לית "ג'אסט ויז'ן", ארגון הפועל להעצמת כוחם וקולם של ישראלים ופלסטינים שפועלים לסיום הכיבוש ולבניית עתיד של חירות, כבוד ושוויון לכל. ג'אסט ויז'ן הוא אחד מהשותפים להקמת שיחה מקומית. הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+. תרגמה מאנגלית: אורלי נוי.

> בגלל האבטלה והעוני: הוכפל מספר הילדים שנאלצים לעבוד בעזה

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
שר האוצר, אביגדור ליברמן, במסיבת עיתונאים בירושלים, ב-17 באוגוסט 2022 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

שר האוצר, אביגדור ליברמן, במסיבת עיתונאים בירושלים, ב-17 באוגוסט 2022 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

האוצר משתלט על החינוך, ומסכן את עתיד המדינה

המשא ומתן על שכר המורים רחוק מלהיות רק מאבק על כסף. זהו מאבק על צביונה החברתי העתידי של ישראל. אם יתממש חזונו של משרד האוצר, במערכת החינוך יישארו רק מורים חלשים, ובתי הספר שמשרתים אוכלוסיות מוחלשות יישארו מאחור

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf