כך עזרתי לממסד לשכוח את הבדואים

אתר המשרד לפיתוח הנגב והגליל החזיר את העיירות הבדואיות אל המפה. אבל למה אי אפשר ללחוץ עליהן ולחשב את עלות המנוי לבריכה ולתיאטרון בהן כמו שאפשר עם היישובים היהודים?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

לפני שלושה חודשים בדיוק פרסמתי פוסט בפייסבוק, בו רתחתי על העובדה שבאתר ״מחשבונגב״ של המשרד לפיתוח הנגב והגליל, מופיעה מפה אינטראקטיבית של הנגב בה הופיעו כל היישובים היהודיים באזור, ואף לא עיירה בדואית אחת. רהט, תל-שבע, שגב שלום, כולן נעלמו ממפת הנגב של המשרד שאמור לפתח את האזור למען כל תושביו.

הבוקר שבתי לאתר ״מחשבונגב״, כדי לבדוק מה השתנה בשלושת החודשים האחרונים, ולהפתעתי גיליתי ש-6 מתוך 7 העיירות הבדואיות עלו על המפה של המשרד לפיתוח הנגב והגליל. כסיפה עדיין לא זכתה לסימבול על המפה הזאת, כך גם שתי המועצות האזוריות הבדואיות שהקים משרד הפנים, נווה מדבר ואל-קסום.

מימין: צילום מסך של מפת הנגב באתר ״מחשבונגב״ ב-20 בינואר 2014. משמאל: צילום מסך של מפת הנגב באתר ״מחשבונגב״ ב-20 באפריל 2014.

מימין: צילום מסך של מפת הנגב באתר ״מחשבונגב״ ב-20 בינואר 2014. משמאל: צילום מסך של מפת הנגב באתר ״מחשבונגב״ ב-20 באפריל 2014.

לא זה הזמן להגיד כל הכבוד למשרד על כך שהיה ער לרחשי הפייסבוק והחליט להוסיף את העיירות, וזאת לא רק לאור העובדה שהיישובים הבדואים היו אמורים להופיע עליה מלכתחילה או העובדה שלא כולם מופיעים גם עכשיו. מטרתו של האתר נותרה אותה המטרה, לגרום ליהודים לעבור לגור בנגב. ואכן, על כל יישוב יהודי תוכלו ללחוץ בקלות ולעבור לעמוד נפרד, בו תוכלו לחשב את עלויות המגורים בו, מעלות המשכנתא דרך המנוי לבריכה ועד העלות של בייביסיטר לשעה. תוכלו לראות ם גם את מיקומו של היישוב, לקרוא קצת על אופיו ועל ההיסטוריה שלו ולהחליט אם זה המקום שבו תרצו לגור. לחיצה על שמות העיירות הבדואיות לא תוביל אתכן/ם לשום מקום, אלא אם האזור צפוף מידי. במקרה הזה תועברו ליישוב היהודי הסמוך.

אני תוהה אם המאבקון שיצאתי אליו שינה משהו, כי בפועל נוצרה כאן רק מראית עין של שוויון. תוכניות הממשלה השונות להגדלת אוכלוסיית הנגב קוראות בפה מלא ליהודים לעבור אל האזור, ולא מכוונות בשום צורה לאוכלוסיה ערבית. בפרוטוקולים של הדיונים של הרשויות השונות אפשר למצוא חישובים דמוגרפיים מדוקדקים שסופרים כמה יהודים צריך פה באזור כדי לשמור על עליונות מספרית.

מצד אחד, לפחות מי שגולשים אל האתר רואים שיש גם יישובים בדואים בנגב, ושלא מדובר במרחב יהודי בלבד. אבל מצד שני, כל עוד זאת הגישה כלפי תושבי הנגב שאינם יהודים, נראה לי שעדיף היה להשאיר את המפה כמו שהיא. בדיעבד, נראה שיותר עזרתי למשרד לפיתוח הנגב והגליל להראות קצת יותר טוב, מאשר גרמתי לעובדיו ועובדותיו להבין את העוול שהם עשו לעיירות הללו ולתושביהן.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

"בן חמש בחקירה, אין בושה למשטרה", קראו המפגינים נגד אלימות המשטרה בעיסאוויה. ההפגנה הערב מול מגרש הרוסים בירושלים (צילום: אורן זיו)

הפגנה מול מגרש הרוסים: "די לענישה הקולקטיבית בעיסאוויה"

כ-300 איש הפגינו הערב מול תחנת המשטרה במרכז ירושלים במחאה על ההתנכלות המתמשכת לשכונה במזרח ירושלים. "דרך עיסאוויה, רוצים להכניע את כל השכונות במזרח העיר", אמרו המפגינים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf