newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אזרחים סורים מגיבים לקמפיין הסולידריות של ישראלים ופלסטינים

מסרי הסולידריות אולי לא יפסיקו את המלחמה בסוריה, אבל הם גורמים לאזרחים סורים תחת הפצצות, מצור ורעב להרגיש לרגע שהם לא לבד. "אנחנו גאים בכך שאתם עומדים איתנו. תודה רבה", ביקש למסור תושב אידליב שהיה עד לסוף הטבח הכימי בחאן שיחון

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאת: אלי ביתאן, אליזבט צורקוב, יעל מרום

מאות ישראלים ופלסטינים נענו בשבוע האחרון לקריאה שלנו להפסיק לשתוק לנוכח הזוועות שמחולל אסד לבני עמו בסוריה, השקועה במלחמת אזרחים, והצטרפו לקמפיין רשת בסולידריות ובקריאה לחופש לעם הסורי. עכשיו, פעילים מרחבי סוריה מגיבים, ומבקשים למסור את תודתם למשתתפים.

הקמפיין, שיצא לאור כיוזמה של מספר בלוגריות ובלוגרים ב"שיחה מקומית", נוצר בעקבות קשר עם פעילים סורים, שענו בפשטות לשאלה שלנו – כיצד אנחנו, כישראלים וכפלסטינים, יכולים לעזור, ולו במעט. התשובה היתה פשוטה: תנו לנו להרגיש שאתם לא אדישים לסבל שלנו. ניסחנו בעזרת הפעילים מסוריה מסרים, בשלוש שפות – ערבית, אנגלית, עברית – וביקשנו מכם הקוראות והקוראים להצטרף אלינו, ולהעלות לרשת תמונות שלכם כשאתם אוחזים במסר של סולידריות תחת ההאשטג standupforSyria#. ההיענות היתה מפתיעה במהירותה, ומאז התמונות ממשיכות לזרום.

>> אסור לשתוק: הצטרפו לישראלים ופלסטינים בקמפיין סולידריות עם העם הסורי

תמונת תצוגה קמפיין סוריה - מקומית

בימים האחרונים הגיעו לידי "שיחה מקומית" תגובות נרגשות של פעילי זכויות אדם ואזרחים סורים, לקמפיין הסולידריות ולקריאה לחופש של העם הסורי. שתחת מתקפה, בו לקחו חלק פלסטינים וישראלים רבים. אנחנו חולקים כמה מן התגובות, כולן ללא פרטים מזהים, על מנת לא לסכן את הפעילים בסוריה. כך למשל מ', תושב סראקב, עיירה שהופצצה בפצצות בערה על ידי כוחות צבא בשבוע שעבר, שהביע שמחה על הקמפיין ומסר כי ההתגייסות "ממש ריגשה אותו". תושב אחר בעיר אמר גם הוא "שאלוהים יחזק אתכם במעשכם הטוב".

תושב אידליב שראה את סופו של הטבח הכימי בחאן שיחון אמר ל"שיחה מקומית": "אנחנו גאים בכך שאתם עומדים איתנו. תודה רבה". סטודנט נוסף תושב אידליב הגיב גם הוא: "זה רעיון כה יפה, ברצינות. כסורי, אני שמח בכל פעם שאני רואה סימנים של סולידריות מעמי העולם, וזאת למרות שאני יודע שזה לא ישנה את המדיניות של הממשלות".

פעיל חברתי, במקור מהעיירה דאריא – מרכז של פעילות חברתית אזרחית בסוריה עוד בטרם תחילת ההתקוממות, שלאחר שנים של מצור גורשו תושביה ב-2016 – ושכיום חי במחוז אידליב הגיב: "ברור שמה שקובע הם אינטרסים של מדינות, אבל מספיק לנו שהעולם איתנו, והתחושות שלכם איתנו. זה מאוד משפר את המורל שלנו. תודה לכם. תודה רבה לכם".

צעיר ששרד מתקפה כימית וכיום, לאחר שהוגלה מעירו, חי בצפון מחוז חלב הפגין גם הוא התרגשות רבה: "איזה יופי. זה משגע. אני מאחל לכם הצלחה בקמפיין. שאלוהים יעניק לכם את הטוב ויברך אתכם". פעיל שחי בעיירה שהוחרבה באופן כמעט מוחלט במערב מחוז חלב מסר גם הוא: "תודה לכם על האנושיות שלכם. כל הכבוד וההערכה לכם. הקמפיין קולע למטרה".

כחצי מיליון סורים נהרגו עד היום במלחמת האזרחים בסוריה, עשרות אלפים עצורים במרתפי עינויים של משטר אסד, כמחצית מאזרחי המדינה נעקרו מבתיהם, מעל חמישה מיליון הפכו לפליטים מחוץ למדינתם. לאורך שנות הלחימה פשעים מחרידים מתבצעים בסוריה על בסיס יומיומי, ולא רק מצד המשטר ורוסיה שאחראים להרג של כ-95% מהאזרחים בסוריה מאז 2011 אלא גם מצד קבוצות חמושות אחרות, ובייחוד קבוצות ג'האדיסטיות קיצוניות.

מעשי הטבח ההמוניים והזוועות מתועדים בזמן אמת בצורה חסרת תקדים: בפייסבוק, ביוטיוב, בטוויטר. מאות סורים נהרגו ועונו למוות רק בגלל שתיעדו את המתרחש במדינתם בשביל שאזרחי העולם ידעו מה קורה, כדי שלא נוכל להגיד "לא ידענו ולכן לא באנו לעזרתכם".

הצביעו על התמונה ולחצו כדי לדפדף באלבום הסולידריות

סולידריות עם סוריה

> לימודים, טלפונים ומשפט הוגן: דרישות האסירים הפוליטיים שובתי הרעב

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מאות בני משפחות של הילדים האבודים, ולצידן תומכים רבים, הגיעו לירושלים מרחבי הארץ. הן דורשות הכרה בפשע שנעשה, גילוי האמת וצדק, עשרות רבות של שנים לאחר שנעלמו אחיהן ובניהן. יום המודעות לחטיפת ילדי תימן, מזרח ובלקן. 21 ליוני 2017. (שירז גרינבאום/אקטיבסטילס)

הפרקליטות דרשה לדחות על הסף את התביעה בגלל "התיישנות". הפגנה למען הכרה במשפחות ילדי תימן, המזרח והבלקן (צילום: שירז גרינבאום/אקטיבסטילס)

הפרקליטות הפתיעה: נדון עם האוצר על פיצויים לחטופי תימן

לפי הפרקליטות, מתקיימים דיונים עם החשב הכללי, אבל "לא ניתן לאשר סכומים" בגלל ממשלת המעבר. פעילים במאבק לילדי תימן, המזרח והבלקן: "המשפחות שמעו על המתווה בפעם הראשונה, זה ניסיון נבזי להשיג את אהדת השופטים"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf