newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אסור לשתוק: הצטרפו לישראלים ופלסטינים בקמפיין סולידריות עם העם הסורי

פנינו לפעילים בסוריה ושאלנו אותם: איך אנחנו יכולים לעזור? הם ביקשו רק דבר אחד: סולידריות, להרגיש שהעולם יודע, שאנחנו לא אדישים. הצטרפו אלינו והעלו גם תמונות שלכם יחד עם ההאשטג standupforSyria#. לא עומדים מנגד

מאת:

מאת: אלי ביתאן, אליזבט צורקוב, יעל מרום, אורלי נוי, חגי מטר, גיל גרטל, אלמה ביבלש, אדי ז'נסקר, דליה שיינדלין, נטשה רוט, מרב זונשיין, מאיה גוארניירי-ג'ראדאת

כולנו ראינו את תמונות המזעזעות ממחוז אידליב שבסוריה, שם שוב טובח אסד באכזריות בבני עמו. זו לא הפעם הראשונה כמובן – אזרחי סוריה מתמודדים כבר שש שנים עם טבח שיטתי, הפצצות, מצור, רעב וגירוש המוני. כל פעם שוברות הזוועות שיא נוסף ואכזרי, והעולם ממשיך להגיב ברפיון, וכמעט תמיד עומד מנגד. אבל אי אפשר להמשיך ולשתוק.

> כך ניתן לעזור לארגונים סורים שפועלים בשטח

אדי זנסקר האשטג אורלי נוי האשטג מורן בריר וראג'אא נטור האשטג

סוריה סולידריות

אנחנו רואים הכל. מעשי הטבח ההמוניים והזוועות מתועדים בזמן אמת בצורה חסרת תקדים: בפייסבוק, ביוטיוב, בטוויטר. מאות סורים נהרגו ועונו למוות רק בגלל שתיעדו את המתרחש במדינתם בשביל שאזרחי העולם ידעו מה קורה, כדי שלא נוכל להגיד "לא ידענו ולכן לא באנו לעזרתכם". למרות המידע הזמין, אזרחי סוריה חיים בתחושה שהם ננטשו על-ידי העולם כולו. פעולת הענישה בה נקטה ארה"ב בעקבות ההפצצה הכימית בחאן שייחון שבאידליב, בה נרצחו ילדים רבים – ושל הפצצת בית החולים בו טופלו הפצועים שבאה מיד אחריה – היא חריגה וחד פעמית.

את העובדות אף אחד לא יכול להכחיש. כחצי מיליון סורים נהרגו עד היום במלחמת האזרחים בסוריה, עשרות אלפים עצורים במרתפי עינויים של משטר אסד, כמחצית מאזרחי המדינה נעקרו מבתיהם, מעל חמישה מיליון הפכו לפליטים מחוץ למדינתם. לאורך שנות הלחימה פשעים מחרידים מתבצעים בסוריה על בסיס יומיומי, ולא רק מצד המשטר ורוסיה שאחראים להרג של כ-95% מהאזרחים בסוריה מאז 2011 אלא גם מצד קבוצות חמושות אחרות, ובייחוד קבוצות ג'האדיסטיות קיצוניות.

> בשביל מה צריך תקשורת חופשית, בעצם?

רואן בישראת האשטג רון כחלילי האשטגיעל מרום האשטג

17884442_10155217346572891_3087112222896453949_nדליה האשטגאז מה אנחנו יכולים לעשות? מעבר להעברת תרומה לארגונים שמסייעים לקורבנות המלחמה, שאלנו חברים בסוריה, כאלו שעומדים יום יום תחת הפצצות, קרבות ומתקפות תוך שהם מנסים לשמור על חייהם ועל צלם אנוש, מה אתם מצפים מאתנו לעשות, והם ביקשו שפשוט נביע תמיכה וסולידריות – ברשתות החברתיות, בעיתונים, בהפגנות ובפעילות מול מקבלי ההחלטות. כל תמיכה כזו מעודדת את רוחם, שהעולם בחוץ יודע. היא משפיעה על מקבלי ההחלטות והיא יוצרת סדק בחומת ההתעלמות של מנהיגי העולם, האדישים לרצח העם האכזרי והשיטתי בסוריה.

האם זה יפתור את הבעיה? קמפיין הסולידריות שאנחנו מציעים לא ישנה את המציאות בסוריה, ובתור אזרחים ישראלים ופלסטינים, היכולת שלנו להשפיע על מה שקורה שם מוגבלת מאוד. אך אנחנו מקווים שהוא יגרום לאזרחים בסוריה להרגיש שהם פחות לבד, ושאנחנו לא מחכים לטבח הנורא הבא כדי לעמוד לצדם.

אז איך עושים את זה? ביקשנו מהפעילים בסוריה לסייע בכתיבת המסרים שהם היו רוצים לקבל מישראלים ומפלסטינים. את המשפטים שנוסחו תרגמנו לשלוש שפות – עברית, ערבית ואנגלית והם מופיעים בסוף הפוסט (והנה גם לינק לקובץ אותו ניתן להוריד ולהדפיס).

אנחנו מזמינים אתכם ואתכן להצטרף אלינו, להצטלם כשאתם מחזיקים באחד השלטים שהכנו עבורכם, או עם שלט שתבחרו אתן להכין עם כל מסר אחר של סולידריות. על המצלמה להיות במצב רוחבי. ואז: להעלות את התמונות לרשת עם ההשטאג standupforSyria# ולשלוח לנו אותן למייל info@mekomit.co.il. אנחנו נדאג לרכז את התמונות ולהפיץ את מסר הסולידריות גם בקרב סורים.

* הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+.

> סוריה אהובתי

אליזבט האשטגאבי דבוש האשטגאלי וחברים האשטגתאמר האשטגפוגל האשטג חאלד האשטג יעל סיני האשטגמרב זונשיין האשטגרעות סדאקה סאג'דה פרוג'ה האשטגאור סרי האשטגחגית יערי האשטגגיל גרטל האשטגדובי שוורץ הדס תגרי האשטגהללי פינסון האשטג מעין דק האשטג נעה פרימן נאשטגמיכל בסן מוכןמייק האשטג עינת ויצמן האשטג רעות סדאקה מאיה הרמן האשטג רעות סדאקה דינה גרדשקין מוכןיוני מנדל האשטגאלמה ביבלש האשטג גיא הורשפלד האשטג חגי מטר האשטג ברק היימן האשטג יוסי סוכרי האשטגההורים של מיכל בסן האשטגמחמוד אבו ערישה האשטגנועה מימן האשטגעידן בריר האשטגאור שמש דנה שמש האשטג מלחם אבו סאלח האשטג

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, יואב גלנט, ב-13 במרץ 2024 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, יואב גלנט, ב-13 במרץ 2024 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

ישראל מפרקת במו ידיה את "מדיניות הבידול" שעליה עמלה עשורים

אין באמת מחלוקת מעשית בין גנץ וגלנט לנתניהו ובן גביר, וקיבלנו עדות לכך בתגובתם לתובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. אבל במודע או שלא, הם מודים בכישלונה של מדיניות הניתוק בין עזה לגדה המערבית, ולכן נתפסים בעיני ראש הממשלה ובני בריתו כאיום קיומי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf