newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שלושה ימי מחאה בסולדריות עם עצורים מנהליים פלסטינים

מעל מאה עצורים מנהליים החלו בשביתת רעב ב-24 לאפריל. קרובי משפחה ופעילים הקימו אוהל סולידריות בעיר שכם וקיימו שלושה ימים של אירוע מחאה

מאת:

מעל מאה אסירים פלסטינים פתחו לפני שבועיים בשביתת רעב המונית בבתי הכלא עופר, מגידו ובנגב. השביתה פרצה בעקבות הפרת ההתחייבות של המדינה, להגביל את השימוש בכלי המעצר המנהלי למקרים חריגים. ההבטחה ניתנה לאחר שביתת רעב מתמשכת של מעל לאלפיים אסירים פלסטינים בשנת 2012.

נשים פלסטיניות מחזיקות תמונות בסולדריות עם עצירים מנהליים השובתים רעב בבתי כלא ישראליים, שכם, הגדה המערבית, ה-2 במאי, 2014. (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

נשים פלסטיניות מחזיקות תמונות בסולדריות עם עצירים מנהליים השובתים רעב בבתי כלא ישראליים, שכם, הגדה המערבית, ה-2 במאי, 2014. (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

על פי ארגון זכויות אדם הפלסטיני א-דמיר, העוסק בזכויות אסירים, נכון לראשון במרץ 2014 הוחזקו בבתי הכלא הישראלים 5,265 אסירים פוליטיים פלסטינים, 183 מהם מוחזקים תחת מעצר מנהלי.

מתוך הדיווח של א-דמיר:

הדרישה הכללית של שובתי הרעב היא  קץ לשימוש במעצר מנהלי. שובתי הרעב גם דורשים במפורש כי הרחבות של צווי מעצר מנהליים יוגבלו להארכה אחת בלבד…

עצורים מנהליים מוחזקים בכליאה ללא אישום או משפט. הם נכלאו בשל 'ראיות סודיות' ולהם או לעורכי הדין שלהם אין גישה לראיות אלה. חלק מהעצורים שוהים כבר למעלה משמונה שנים בכלא כשבמשך כל הזמן הזה הם לא יודעים מהן 'הראיות הסודיות'. בעוד מעצר מנהלי הוא חוקי על פי החוק הבינלאומי, ניתן לעשות בו שימוש רק בנסיבות מאוד ספציפיות, ועל בסיס כל מקרה לגופו. זהו בבירור לא המקרה שכן ישראל משתמשת במעצרים מנהליים עשרות אלפי פלסטינים.

פלסטיני תולה תמונות של אסירים התלויות בתוך אוהל מחאה שהוקם בסולידריות עם עצירים מנהליים שובתי רעב, שכם, הגדה המערבית, ה-28 לאפריל, 2014. (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

תולים תמונות של אסירים באוהל המחאה שהוקם בסולידריות עם העצורים המנהליים שובתי הרעב. שכם, הגדה המערבית, ה-28 לאפריל, 2014. (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

פלסטינים עקורים מפגינים בסולדריות עם עצורים מנהליים השובתים רעב בבתי כלא ישראליים. שכם, הגדה המערבית, ה-3 במאי, 2014. (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

פלסטינים עקורים מפגינים בסולדריות עם אסירים פלסטינים אזרחי ישראל השובתים רעב בבתי כלא ישראליים. שכם, הגדה המערבית, ה-3 במאי, 2014. (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

נשים פלסטיניות מחזיקות תמונות בסולדריות עם עצירים מנהליים השובתים רעב בבתי כלא ישראליים, שכם, הגדה המערבית, ה-28 לאפריל, 2014. (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

נשים פלסטיניות מחזיקות תמונות בסולידריות עם העצורים המנהליים השובתים רעב בבתי כלא ישראליים. שכם, הגדה המערבית, ה-28 לאפריל, 2014. (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

פלסטיני חותם על מכתב הזדהות אשר מיועד לעצירים מנהליים שובתי רעב בבתי כלא ישראליים, שכם, הגדה המערבית, ה-2 במאי, 2014. (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

חותמים על מכתב הזדהות אשר מיועד לעצורים המנהליים שובתי הרעב בבתי הכלא הישראליים. שכם, הגדה המערבית, ה-2 במאי, 2014. (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

פלסטינים מפגינים בסולדריות עם עצירים מנהליים השובתים רעב בבתי כלא ישראליים, שכם, הגדה המערבית, ה-2 במאי, 2014. (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

מפגינים בסולידריות עם עצורים מנהליים השובתים רעב בבתי כלא ישראליים. שכם, הגדה המערבית, ה-2 במאי, 2014. (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

מתנדבים פלסטינים מתכוננים לקראת פעילות של חלוקת עצי זיתים למשפחות של אסירים פלסטינים, בכפר בייתא, הגדה המערבית, ה-1 למאי, 2014. (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

מתנדבים פלסטינים מתכוננים לקראת פעילות של חלוקת עצי זית למשפחות של אסירים פלסטינים. הכפר בייתא, הגדה המערבית, ה-1 למאי, 2014. (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

פלסטיני מסתכל על תמונות של אסירים התלויות בתוך אוהל מחאה שהוקם בסולידריות עם עצירים מנהליים שובתי רעב, שכם, הגדה המערבית, ה-2 למאי, 2014. (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

פלסטיני מסתכל על תמונות של אסירים התלויות בתוך אוהל מחאה שהוקם בסולידריות עם עצורים מנהליים שובתי רעב. שכם, הגדה המערבית, ה-2 למאי, 2014. (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

מחזיקים נרות באוהל מחאה אשר הוקם בסולידריות עם עצירים מנהליים שובתי רעב בבתי כלא ישראליים, שכם, הגדה המערבית, ה-3 למאי, 2014. (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

מחזיקים נרות באוהל המחאה אשר הוקם בסולידריות עם עצירים מנהליים שובתי רעב בבתי כלא ישראליים, שכם. הגדה המערבית, ה-3 למאי, 2014. (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פרופ' רפאל גרינברג (צילום: אורן זיו)

"אנחנו אמורים להיות גאים ולבנות עתיד חדש, והעתיקות שלנו מורידות אותנו כל הזמן". פרופ' רפאל (רפי) גרינברג (צילום: אורן זיו)

"האסונות שלנו נחגגים בארכיאולוגיה. אנחנו ממש קבלני חורבן"

ספרם החדש של הארכיאולוגים רפי גרינברג ויאניס חמילקיס עוסק בשימוש הדומה שנעשה בארכיאולוגיה קולוניאלית בישראל וביוון לצורך ביסוס הזהות המערבית ומחיקת שכבות היסטוריות "עודפות" בדרך אל העבר המכונן. אבל הארץ שלנו, מזכיר גרינברג, אינה לבנה. ראיון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf