newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

סרבני 8200 מגיבים לביקורת: הבעיה היא בתפקיד היחידה, לא במשימות מבודדות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאז פרסום מכתב סרבני 8200 בשישי בבוקר עלה גל של ביקורת ציבורית נגדם. יו"ר הקואליציה, יריב לוין, בעצמנו בוגר היחידה, הודיע שהסרבנים "עברו לצד תומכי הטרור הפלסטיני". בוז'י הרצוג, יו"ר האופוזיציה וגם הוא בוגר היחידה, אמר שאנשי 8200 מצילים חיים, ושאם יש משימות בעייתיות צריך לטפל בזה באופן פנימי.

הרמטכ"ל, בני גנץ, תקף את הסרבנים ואמר שמכתבם מסב נזק למדינת ישראל, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע על תמיכתו במלאכת הקודש שעושים המשרתים ב-8200. בנוסף יצא מכתב מטעם כ-150 מבוגרי היחידה, שגינו אף הם את מכתב הסרבנים.

בתגובה לביקורות נגדם פרסמו סרבני 8200 במוצאי שבת את התגובה הזאת:

את ההחלטה לסרב ולצאת בהצהרה פומבית, עשינו לאחר תהליך ארוך ולבטים קשים. חלקנו גם העלנו את הסוגיות שמובאות במכתב בפני מפקדינו וניסנו לשאול שאלות אך לצערנו נעננו בשתיקה.

איננו מתכחשים לתפקידה החשוב של 8200 בשמירה על ביטחון אזרחי ישראל אך השנים הארוכות בהם שירתנו ביחידה הוכיחו לנו בצורה חד משמעית כי התפקיד של היחידה בשטחים חורג מהגנה עצמית ולא מדובר במשימות נקודתיות אלא בהגדרת התפקיד של היחידה. פעולות היחידה בזירה הפלסטינית הינן חלק בלתי נפרד מהמשטר הצבאי על הפלסטינים, פוגעות בחפים מפשע ומרחיקות את סיום הסכסוך.

כמי ששרתו במשך שנים ב-8200, אנו יודעים כי היחידה לא מעסיקה את עצמה בסוגיות מוסר ואתיקה.

ביקשנו לחשוף את זהותנו אולם הגורמים האמונים על ביטחון שדה אסרו עלינו לעשות זאת. את המכתב עם שמותינו המלאים העברנו למספר גורמים בצבא וביחידה.

> סרבני 8200: אספנו מידע במטרה לפורר את החברה הפלסטינית

> למה סרבני 8200 לא פנו רק לפמפקדים שלהם?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הסרבן שחר שורץ (בחולצה לבנה מימין) בבקו"ם. צילום: באדיבות רשת "מסרבות"

הסרבן שחר שורץ (בחולצה לבנה מימין) בבקו"ם. צילום: באדיבות רשת "מסרבות"

סרבן גיוס נשפט ל-10 ימי מאסר: "הצבא משמר את הסכסוך"

זוהי תקופת כליאה ראשונה לשחר שורץ, שהתייצב הבוקר בבקו"ם והודיע על סירובו להתגייס. בהצהרה שפרסם כתב: "הצעירים שמשרתים בצבא פוגעים בזכויות האדם של הפלסטינים בשטח, מדכאים את האוכלוסייה ומאפשרים את אלימות המתנחלים. אני מסרב לקחת בזה חלק"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf