newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תושבי מבשרת ציון זעמו על עובד התברואה, והוא פוטר תוך שעתיים

תושבת "מבשרת ציון" הבחינה בעובד מחלקת התברואה כשהוא מערב פסולת, והעלתה פוסט זועם לקבוצת הפייסבוק של היישוב. תושבים רבים הצטרפו אליה בדרישה "ללמד לקח" את העובד הסורר - וראש המועצה פרסם פוסט המבשר על פיטוריו

מאת:

כותבת אורחת: גל סתיו אלפסי

ביום רביעי בשבוע שעבר (13.12) בשעה 9:40  – הזמן חשוב מאד – פורסם פוסט בקבוצת הפייסבוק של תושבי היישוב מבשרת ציון "המבשר – תושבי מבשרת ציון פותחים את הפה!" על ידי תושבת המקום, שחזתה במו בעיניה באיש התברואה משליך אל מיכל האיסוף את תכולת "הפח הכתום", פסולת אריזות מכל הסוגים מלבד זכוכית וקרטון, יחד עם "הפח הירוק"  – פח הזבל הראשי.

וכך כתבה: "אני פשוט בשוק ומזועזעת….כל השבוע אנחנו מפרידים פסולת לפחים השונים שהציבו ליד כל עץ רענן במבשרת ציון. מאז שהפחים הוצבו ליד ביתנו…אני משתדלת לחנך את בני ביתי להפרדה של פסולת ובבית יש יותר משקית אחת של פסולת….ומה רואות עיניי על הבוקר….אני פשוט הייתי צריכה לשפשף את עייני כדי לראות שזה קורה….משאית הזבל פשוט מרוקנת את כל הפחים הירוקים הכתומים יחד לתוך המשאית זבל…".

> כיצד נוצרו הפערים החברתיים? הח"כים מסרבים לחפור בעבר 

יורם שמעון, ראש מועצת מבשרת ציון (צילום: רועי אלימה, פלאש90)

יורם שמעון, ראש מועצת מבשרת ציון (צילום: רועי אלימה, פלאש90)

הפוסט המדובר עורר סערה ביישוב. ראש המועצה, יורם שמעון, תויג מספר פעמים על ידי תושבים זועמים שדרשו את התייחסותו למחדל, וקראו לפיטוריו של עובד התברואה.

להלן מספר ציטוטים נבחרים:

"עובדי זבל זבל… חבל על המאמץ והכסף שהושקע", "חבורת הזבל", "זוהי איננה טעות. כפי הידוע לי המשאיות מחולקות לתאים. לפחות ככה ראיתי בחו"ל וכנראה שגם כן פה", "חייבים להחליף את חבורת הזבל האלה. מלכלכים יותר מאשר מנקים, שוברים את הפחים ופשוט בזבוז לממן אותם", "יש לחנך אותם! חינוך זו עבודה סיזיפית ולא ניתן לדלג על זה", "דיברתי עם מנהל המחלקה והבנתי שמטפלים בעניין בחומרה רבה… מקווה שזוהי מעידה חד פעמית… נמשיך למחזר בתחושה שיש מי שמריץ את התכנית ליעדה האמיתי".

ראש המועצה יורם שמעון, שהותקף שוב ושוב בחשבון הפייסבוק שלו, מיהר לכבות את השריפה ולהשקיט את זעמם של התושבים, על ידי פיטורי בזק של עובד התברואה שהועסק כעובד קבלן: בשעה 12:10, שעתיים וחצי אחרי שהועלה הפוסט המקורי, פרסם שמעון כי "המועצה רואה בחומרה את ערבוב הפסולת הרגילה עם הפסולת הממוחזרת. הנושא נבדק באופן מיידי מול הקבלן החיצוני לפינוי האשפה – ולאחר ברור מעמיק הוחלט על סיום העסקתו של עובד הפינוי במבשרת ציון. כמו כן, הוטל קנס כספי כבד על קבלן איסוף האשפה.

> המספרים שחושפים מה הסיבה האמתית לפערים בין הילדים

"יש לציין כי המועצה המקומית מבשרת ציון פועלת רבות בשנים האחרונות לקידום פתרונות מחזור והפרדת אשפה ביישוב, כך למשל, בשנים האחרונות נפרסו ברחבי היישוב פחים סגולים למחזור אריזות זכוכית, פחים כחולים לנייר וקרטונים ומחזוריות לבקבוקים. בהזדמנות זו אני מזמין כל אחת ואחד מתושבי מבשרת ציון לקחת חלק בפרויקט חשוב זה, ולהשתמש בפחים הכתומים לפסולת אריזות ולהקפיד על הנחיות המחזור. יחד נפעל ונשמור על כדור הארץ שלנו למען הדורות הבאים".

המקרה הזה נוגע בשתי סוגיות, חוקית ומוסרית. ברמה החוקית יש לתהות האם פיטורי העובד נעשו כחוק? האם הוזמן לשימוע לפני פיטורים? האם ניתנה לו הזדמנות לקבל סיוע מקדים ולהגן על מקום פרנסתו? מיותר לציין שאין כל אפשרות לקיים הליך פיטורים הוגן וראוי בתוך שעתיים וחצי.

ברמה המוסרית, זהו אחד המייצגים חסרי האנושיות המבחילים ביותר שנתקלתי בהם מאודי. כפי שהגיבה לילך בן דוד, "תושבי מבשרת ציון יכולים להפסיק לחפש שעירים לעזאזל בדמות עובדי קבלן, ולהתחיל להסתכל על הרגלי הצריכה המטורפים שלהם, וביניהם העובדה שלכל משפחה בישוב יש שתי מכוניות למרות שאפשר בקלות לוותר עליהן ולהיכנס לירושלים באוטובוס".

מבשרת ציון הוא ישוב מבוסס כלכלית וחברתית (8 מתוך 10 במדרג אשכולות היישובים). רוב תושביו הם האליטה העשירה והשבעה של אזור ירושלים. דרישתם של התושבים לפטר את אותו עובד, המועסק במקצוע מהנמוכים שבשרשרת המזון החברתית, נראית מהצד כמו מופע אימים מימי הביניים במסגרתו סקלו בכיכר העיר אדם רעב שנתפס גונב תפוחים.

"שיחה מקומית" פנה ליורם שמעון לבקש את תגובתו וזו לא התקבלה, לכשתתקבל – נפרסמה.

גל סתיו אלפסי היא פעילה מזרחית, תושבת מבשרת ציון לשעבר.

> מה שלמדתי מאמי: מול גזענים כמאי גולן מתייצבות בלי להתנצל

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
תושבת גבעת עמל, לבנה רצבי, בהפגנה ליד ביתו של שר המשפטים גדעון סער, ב-27 בנובמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

תושבת גבעת עמל, לבנה רצבי, בהפגנה ליד ביתו של שר המשפטים גדעון סער, ב-27 בנובמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

פעילי דיור הפגינו לצד תושבי גבעת עמל: "כולנו בסירה אחת"

תושבי גבעת עמל, שפונו בכוח מבתיהם לפני כשבועיים, הפגינו מול ביתו של שר המשפטים. "אנחנו בטראומה מהפינוי, פירקו את הקהילה, לאנשים אין פתרונות". למחאה הצטרפו גם נשות מאהל המחאה ביפו, אנשי כפר שלם ופעילי דיור ציבורי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf