newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מודעה של מחלקת יולדות באיכילוב מציגה עובר כחייל עתידי

המודעה, שמנסה לשכנע נשים ללדת בבית החולים ליס, מציגה עובר בבטן אמו כשהוא חובש כומתה ומצדיע. המיליטריזם מתחיל כבר בשלב האולטראסאונד

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מודעה שפרסם בית החולים ליולדות "ליס" בעיתון "מקור ראשון" בשבוע שעבר לוקחת את המילים מנאומו של בן גוריון צעד אחד קדימה: תדע כל אם עברייה, במיוחד מהציונות הדתית,  שהבן שלה מגויס לצבא אפילו לפני שהוא נולד.

במודעה שפרסם בית החולים "ליס", שהוא חלק מהמרכז הרפואי איכילוב בתל אביב, נראה עובר, כמעט מוכן ליציאה לעולם, כשעל ראשו כומתה צבאית וידו מונפת בתנועת הצדעה. הכיתוב המלווה את המודעה המזמינה יולדות לסיור בחדרי הלידה של המרכז הרפואי אומר: "מקבל אות מצטיין הנשיא לשנת 2038 (כנראה יוולד בליס)".

הצגה של עובר כחייל מטרידה, בכל מצב ובכל מקום בעולם. אבל בישראל, מדינה שמתנהלת מתוך תפיסה של מלחמה תמידית, שכובשת בכוח הזרוע עם אחר כבר חמישים שנה, שרק בשבוע שעבר טובי בניה-חייליה הרגו שישים מפגינים בעזה ביום אחד – היא מקבלת משמעות מיוחדת.

מודעת הפרסומת של בית החולים ליס ליולדות, במרכז הרפואי איכילוב, התפרסמה בעיתון "מקור ראשון". (צילום מסך)

מודעת הפרסומת של בית החולים ליס ליולדות, במרכז הרפואי איכילוב, התפרסמה בעיתון "מקור ראשון". (צילום מסך)

הרעיון שבית חולים טוב יפיק חיילים טובים הוא פתולוגי. העובדה שבית חולים מצטיין מאמין שהדרך הטובה לגרום לנשים לבחור במחלקת היולדות שלו היא לשכנע אותן שהתינוק (או התינוקת) שלהם יהיה חייל מוצלח היא אינדיקציה אמיתית לעד כמה המיליטריזם מושרש בחברה הישראלית.

כאילו שלנשים אין מספיק על הראש כשהן מתקרבות ללידה, עכשיו צריך גם להזכיר להן שבעוד 18 שנים הילד שלהן יתגייס לצבא. הרי ללא קשר להשקפה פוליטית, אמהות ואבות במדינה עוברים גיהנום של מתח ופחדים כאשר ילדיהם משרתים בצבא.

בישראל אוהבים לתקוף את ההנהגה והחברה הפלסטינית בטענה שהם מחנכים את הילדים שלהם לשנאה ולאלימות. התפיסה הרווחת בקרב חלקים גדולים באוכלוסיה היא ש"הם נולדים טרוריסטים". כמה נוח לשכוח את השורשים המיליטריסטים האלימים והעמוקים של החברה שלנו. הפרסומת הזאת היא רק דוגמה אחת לכך.

ביממה האחרונה שיתפו גולשות וגם גולשים רבים את המודעה הזאת בזעם וסלידה. הן דרשו מבית החולים להוריד את המודעה. פניתי לדובר בית החולים איכילוב, אבי שושן, שהעביר לי תגובה קצרה במייל: "זו היתה מודעה חד פעמית שפורסמה במקור ראשון". שושן לא השיב לבקשתי להתייחס לתחושות הקשות שעלו בקרב הגולשות.

עדכון, חמישי, 24.5 21:00:

מוקדם יותר היום, לאחר פרסום הכתבה, פנה אלי דובר בית החולים איכילוב אבי שושן, במייל נוסף ובו ביקש להבהיר כי "בית החולים קשוב לכלל רגשי הציבור ובעקבות התלונות הורינו מיד למשרד הפרסום להסיר את המודעה. אנו מצטערים בפני מי שנגרמה לו עגמת נפש מפרסום חד פעמי זה". שושן מסר כי משרד הפרסום קיבל הוראה מבית החולים להסיר את הפרסום מהגרסה הדיגיטלית של "מקור ראשון", והוסיף כי בית החולים קיבל רק מספר תלונות בנושא.

מרב זונשיין היא עיתונאית עצמאית, עורכת וכותבת במגזין 972+. גרסה של הפוסט פורסמה במקור באנגלית במגזין 972+. תרגום: יעל מרום.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מאות בני משפחות של הילדים האבודים, ולצידן תומכים רבים, הגיעו לירושלים מרחבי הארץ. הן דורשות הכרה בפשע שנעשה, גילוי האמת וצדק, עשרות רבות של שנים לאחר שנעלמו אחיהן ובניהן. יום המודעות לחטיפת ילדי תימן, מזרח ובלקן. 21 ליוני 2017. (שירז גרינבאום/אקטיבסטילס)

הפרקליטות דרשה לדחות על הסף את התביעה בגלל "התיישנות". הפגנה למען הכרה במשפחות ילדי תימן, המזרח והבלקן (צילום: שירז גרינבאום/אקטיבסטילס)

הפרקליטות הפתיעה: נדון עם האוצר על פיצויים לחטופי תימן

לפי הפרקליטות, מתקיימים דיונים עם החשב הכללי, אבל "לא ניתן לאשר סכומים" בגלל ממשלת המעבר. פעילים במאבק לילדי תימן, המזרח והבלקן: "המשפחות שמעו על המתווה בפעם הראשונה, זה ניסיון נבזי להשיג את אהדת השופטים"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf