newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שר החוץ האיראני זריף: "אנטישמיות ורצח עם זרים לעמנו"

בעקבות סדרת הצהרות בגנות הכחשת השואה זומן זריף לתת עדות בפני הפרלמנט האיראני. בנאומו ניסה להציג את עמדת הממשלה שמכירה בשואה אך מתנגדת לשימוש שהציונות עושה בה

מאת:

בשבוע שעבר זומן שר החוץ האיראני, ד"ר ג'ואד זריף, להופיע בפני המג'לס, הפרלמנט האיראני, בכדי להבהיר את עמדת הממשלה ביחס לשואת היהודים, ואת דבריו על שקר הכחשת השואה מצד גורמים איראניים אחרים.

הדיון הסוער במג'לס הוא ביטוי נוסף למאבק הקשה המתחולל בין המחנה המתון בראשותו של הנשיא רוחאני, שזריף הוא חלון הראווה שלו החוצה במובנים רבים, לבין המחנה השמרני שנהנה עדיין מהשפעה רבה במוקדי הכוח המרכזיים במדינה, למרות ניצחונו של רוחאני בבחירות. סקירה מעניינת על מאבקי הכוח הללו אפשר למצוא במאמר של ד"ר רז צימט, כאן.

ג'ואד זריף, שר החוץ האיראני. צילום: Mueller / MSC

ג'ואד זריף, שר החוץ האיראני.
צילום: Mueller / MSC

כמעט בכל ראיון שנתן זריף לכלי תקשורת מערביים הוא נשאל על עמדת הממשלה ביחס לשואה ועל הכחשות השואה, בין היתר מצד הנשיא הקודם אחמדינז'אד. עמדתו של זריף משקפת את הטיפות שביניהן הולך המחנה המתון באיראן: מצד אחד הכרה בשואה כפשע, ומצד שני ביקורת קשה על השימוש המניפולטיבי שעושה ישראל בשואה לצרכיה הפוליטיים. הנה עיקרי הדברים שנשא בעניין זה בפני המג'לס:

בשם האל הרחום,

בכדי לענות על שאלות המכובדים, עלי לציין שוב בפניכם ובפני העם האיראני האציל מספר נקודות.

הרפובליקה האסלאמית של איראן היא מדינה עצמאית, חזקה ובעלת עוצמה, אך מתנהלת נגדה פעילות תעמולתית ופוליטית נרחבת שמטרתה להציג את איראן כאיום על ביטחון האזור וסכנה לשלום העולמי.

מבקשי רעתו של העם האיראני משקיעים הון כלכלי ופוליטי חסרי תקדים ומפיצים תעמולה חולנית כדי להפוך את איראן לסכנה עולמית. עוולת הסנקציות והאיומים היהירים שאנו עדים להם בצל האווירה הבינלאומית הנוכחית שנוצרה על ידם שמו להם למטרה לפגוע במרכיב המשמעותי ביותר בחוסן הלאומי שלנו ושואפים להכריע את יכולת העמידה של העם האיראני. השבח לאל, מאמצים אלה נכשלו בבחירות האחרונות, וממשלת התקווה נחושה לסכל את המאמצים הנלוזים הללו.

משימתו של משרד החוץ היא להתנהל בנסיבות הקריטיות הללו בתבונה, לנתח את המצב לאשורו ולתכנן את אופן ההתמודדות שלנו עם האיומים. מיום שקיבלתי עלי את המשימה הזו פעלתי בכל דרך שעמדה לרשותי למען החוסן הלאומי שלנו במובנה הרחב ביותר ובכדי לוודא שאף מדינה לא תשלה את עצמה לתקוף את איראן [מרחיב על תפיסת החוסן הלאומי על פי הוראותיו של מנהיג המהפכה ח'ומייני].

אחי ואחיותיי היקרים, אני מודע לכך שתפקידי במשרד החוץ יסתיים במוקדם או במאוחר, והדבר היחיד שאוכל להשאיר אחרי זה השירות הכנה ביותר שאני מסוגל לעשות למען העם האיראני. כל עוד אני שר החוץ, לא אאפשר שהמשטר הציוני יביא להחרבת הפרוייקט הלאומי האיראני, בין היתר על ידי הכפשתה של איראן תוך ניצול אמתלת הכחשת השואה. אנחנו נמשיך להיאבק בתככים הציוניים עם כל הכוח המהפכני שהקנה לנו האמאם ח'ומייני עליו השלום, תוך הישענות על התרבות האסלאמית העשירה וההיסטוריה של העם האיראני הנאצל שמעולם לא זוהמה בגזענות וברצח עם. לא נרשה למכונת התעמולה הציונית להסתתר מאחורי שקריה ולהעמיד פני תם מחד ומאידך להמשיך את ההסתה הפרועה נגד העם האיראני.

נתניהו מלהיט בנבזות את המערכה בטענה שאיראן מכחישה את השואה ומבקשת לחולל שואה שנייה על ידי בניית פצצת אטום. בתור נציגי העם הנאצל הזה, עמיתיי ואנוכי הכרזנו בפני העולם ונשוב ונגיד: איראן היתה מאז ומעולם בית ומקלט למיעוטים ומכבדת את כל דתות האל ומאמיניהן; האנטישמיות ורצח העם זרים לה.

נשוב ונאמר כי התעמולה הציונית השקרית והמגמתית נועדה אך ורק להסתיר את הפשעים שהיא מבצעת נגד הפלסטינים מדי יום ביומו. אנו טוענים כי המשטר הציוני מנצל פשעים שבוצעו על ידי אחרים ואשר לעם הפלסטיני לא היה בהם כל חלק כדי להתעלם כבר למעלה משישים שנה מקיומו של העם הפלסטיני ולרמוס את זכויותיו. אם הייתם מקשיבים לראיונות הזרים שהענקתי במלואם, הייתם שומעים משפטים אלה, מילה במילה, וחבל שדברי שודרו כאן חלקית ובתרגום לקוי.

אנחנו חוזרים ואומרים חד משמעית: העם האיראני הנאצל מגנה בשאט נפש רצח של חפים מפשע בכל מקום ובכל צורה. המשטר הציוני מנצל אמתלות מאמתלות שונות כדי להסתיר את פשעיה נגד העם הפלסטיני, ותוך שימוש באמתלה הזו היא מקדמת את היכולות הגרעיניות של עצמה מחד, ומאידך ממשיכה להסית נגד איראן. עמיתיי ואנוכי גאים להשקיע את כל מאמצינו ולספוג את כל הלחצים המופעלים עלינו מבחוץ ומבפנים בכדי לסכל את תוכניות הפרוייקט הציוני לחבל בחוסן הלאומי האיראני.

על כן, בכל הראיונות שאני מעניק לתקשורת – ובמיוחד לתקשורת הזרה, שלצערי השמעתם היום באופן חלקי ומסורס – אני מקפיד להבהיר את עמדותיה הבסיסיות של הרפובליקה האסלאמית, שלגאוותי הן אותן העמדות של המנהיג המנוח [הכוונה לח'ומייני, א.נ] ולמנוע מהמשטר הפושע הזה להציג את איראן כסכנה לביטחון המזרח התיכון בכדי להתחמק מתוצאות מעשיו שלו. אל לנו לאפשר למשטר שמצבורי הנשק הגרעיני שלו מהווים את ההפרה החמורה ביותר של האמנות הבינלאומיות לנצל את התעמולה הזו כדי להציג את איראן כאיום.

אחיותיי ואחי, מדיניות החוץ של ממשלת התקווה הפרה את שלוות הנפש של נתניהו ודחקה אותו לריאקציונריות בזירה הבינלאומית. הכוחות המהפכניים באזור, ובכללם מנהיגי החזבאללה והחמאס, הודו לי על כך אישית. מדיניות זו הזרימה דם חדש לכוחות המהפכניים של האזור, והפכה לסיוטם של הציונים ויתר מבקשי רעתה של איראן. על כן חשוב להבין מדיניות זו, המשקפת את רצון העם האיראני ואת עקרונות מנהיג המהפכה, בראייה מפוכחת, בהקשרה האזורי והעולמי, ולא לסלף אותה לצרכים פוליטיים.

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
הזהיר שהניסיונות "לאיים או להשפיע" על בית הדין חייבים להיפסק. כרים חאן, התובע הכללי של בית המשפט הפלילי בהאג, בביקור בקייב בפברואר 2023 (צילום: ICC-CPI)

הזהיר שהניסיונות "לאיים או להשפיע" על בית הדין חייבים להיפסק. כרים חאן, התובע הכללי של בית המשפט הפלילי בהאג, בביקור בקייב בפברואר 2023 (צילום: ICC-CPI)

חשיפה: המלחמה המלוכלכת של ישראל נגד בית הדין בהאג

תחקיר "שיחה מקומית", 972+ ו"גרדיאן" חושף שבניצוחו של נתניהו אמ"ן, המוסד ושב"כ פעלו כדי לעקוב אחר בכירים בביה"ד הפלילי בהאג, אספו מידע על פלסטינים שפנו אליו וניסו לחבל בחקירותיו נגד ישראל. עכשיו כרים חאן על הכוונת

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf